Kod trovanja pečurkama zvati VMA i izbacivati otrov
BEOGRAD:Toksikolog Radomir Kovačević rekao je da u slučaju trovanja pečurkama bilo gde u Srbiji odmah treba pozvati Nacionalni centar za kontrolu trovanja na VMA, a u slučaju da je nemoguće da se to reši na licu mesta šalje se i helkopter kako bi se pacijant dopremio na kliniku.
Kovačević je za Tanjug rekao i da je važno odmah pristupiti eliminaciji otrova i što pre početi sa ispiranjem želuca, odnosno zasoliti mlaku vodu i dati pacijentu da bi se što više otrovnog sadržaja povratilo.
On je za Tanjug rekao da to svako može da uradi i potom treba raditi na razblaživanju kiselosti organizma koja je veoma opasna, a pored jačine otrova važno je i to kolika je količina uneta.
Kada dođe do kontaminacije toskinima poput onih iz gljiva, najpre kreće mučnina i organizam počinje da se brani, a prva stvar je povraćanje, navodi Kovačević.
On dodaje da kasnije dolazi do diureze i dijareje, jer organizam pokušava da izbaci sve iz sebe.
Kovačević navodi da kada se rezerve odbrane istroše, može doći do padanja u komu kada otrov nesmetano deluje i uništava vitalne ćelije.
On upozorava i da je veoma bitno kako se toksin kreće kada uđe u organiazam, i da tada počinje trka sa vremenom.
Toksikolog kaže i da je gotovo nemoguće na pijacama otkriti koja je gljiva opasna.
Pogovo je laicima teško da je prepoznaju, jer su sve naoko jestive, a postoje dublerke koje po fenotipu liče i tek mozda imaju promenjenu neku šaru, navodi on.
Kovačević sugeriše kupcima da je najbolje da uzimaju pečurke koje su zapakovane i imaju deklaraciju, što je znak da su prošle neku kontrolu.
Moguće su i razne manipulacije, jer ljudi u trci za profitom hoće da promešaju, ističe on i naglašava da sve to može da bude opasno jer postoje stoprocentno smrtonosne pečurke poput onih geromicinskih.