Na proveri i odžaci koji se dugo nisu koristili
Sezona grejanja sve je bliža, a zbog naglog pada temperature u delovima grada gde se nalaze kuće, negde se već koriste individualna ložišta. To ujedno znači i da se ekipama Dimničarske službe JKP „Stan“ obim posla naglo povećao, a tome su doprineli i pozivi Novosađana koji se dugo nisu grejali na čvrsto gorivo, ali o tome sada razmišljaju.
– Sve više je poziva za proveru dimnjaka u kućama koji nisu dugo korišćeni, a možda će im ove zime zatrebati - rekao je dimničar Naser Ališai. - Povećao se i broj poziva za čišćenje dimnjaka na zgradama, uglavnom na Detelinari i u Starom gradu. Tamo su nekada korišćeni odžaci, a u stanovima i dalje ima kaljevih peći ili je bilo drugih grejnih tela. Izlazimo na teren, a ako se vlasnici objekata greju na gas, mi dajemo saglasnost za korišćenje dimnjaka, osim onih kojima dimovodni kanal izlazi kroz fasadu. Najviše Novosađana nam se, ipak javlja pred samu grejnu sezonu, kada svakako imamo povećan obim posla. Zato apelujemo na upravnike zgrada i vlasnike kuća da se što pre jave, kako bi dimnjaci na vreme bili provereni.
Preporuka je da se dimnjaci čiste nakon grejne sezone, od aprila ili maja. Zbog obaveza ili nedostatka vremena, veći broj građana koji imaju individualna ložišta javljaju se pred početak grejne sezone, te dimničarske ekipe sada vredno rade, kako bi sve postigle.
– Uveliko pripremamo odžake za grejnu sezonu, no postoje neki koji nisu pravilno izvedeni, nemaju vratanca za čišćenje, porozni su, stari i brže se prljaju, pa je takve potrebno očistiti i tokom grejne sezone – naglasio je Ališai. – Vlasnici kuća to znaju i redovno nas zovu nakon novogodišnjih i božićnih praznika. Ipak, ako je dimnjak niži, neispravan, sklon urušavanju, potrebno ga je očistiti i više puta tokom zime. Na neke stavljamo i zabranu korišćenja, da bi ih vlasnici popravili.
Kako kaže rukovodilac Službe za dimničarske radove i održavanje higijene Zoran Bugarski, Dimničarska služba broji 22 dimničara, zadužena za gradska i prigradska naselja. On dodaje da su prednosti koje ostvaruju redovni korisnici dimničarskih usluga brojne.
– Pored preventivne zaštite od požara, usled nagomilanih zapaljivih naslaga smole i čađi, tu je i pozitivan uticaj na smanjenje potrošnje goriva zbog omogućavanja optimalnog prenosa toplote, usled odstanjivanja tih naslaga – istakao je Bugarski. – Uvidom na terenu, stanje odžaka, ložišnih uređaja i ventilacionih kanala neuporedivo je bolje u odnosu na 2013. godinu, kada je našem preduzeću poverena ova komunalna delatnost i od kada se sprovodi njihova redovna kontrola i čišćenje.
Digitalizacija olakšala posao
– Kada smo počeli da radimo oko 2013. godine, igrali smo se „lastiša“ na krovovima zgrada na Detelinari – rekao je Naser Ališai. - Nismo mogli proći od kablova i antena, to su bili oni stari zidani dimnjaci, svaka soba u stanu je imala po jedan. Za nepunih deset godina, digitalizacija je sve promenila. Dosta njih je sklonilo višak kablova i antena po zgradama, očistili su krovove, ali ima i njih koji ih još uvek drže.
Problem predstavljaju nadogradnje u višeporodičnim stambenim zgradama, gde su dimovodni i ventilacioni otvori loše izvedeni ili uopšte nisu, ističe Bugarski. On tvrdi da ekipe Dimničarske službe na terenu zatiču razne situacije: od poklopaca ventilacionih otvora zalivenih betonom do antenskih kablova i cevi od klima uređaja, koji su provučeni kroz dimnjak. U tim slučajevima, dimničar ne može da spusti opremu da se ne bi zaplela. U nekim zgradama u kojima je rađena nadogradnja nije čak ni ostavljen prostor za čišćenje, odnosno, ne postoji izlaz na krov.
Prema rečima našeg sagovornika, što se tiče zagušenja, novosadski dimničari imaju svu potrebnu opremu i dugogodišnje iskustvo, pa i kameru, koja se spušta u odvod da proveri uzrok. Uskoro će početi i dežurstva dimničarskih ekipa, sa grejnom sezonom, kako bi građanima koji imaju potrebu za čišćenjem, a nemaju vremena tokom radnih dana, dimnjaci bili očišćeni vikendom.
– Pored čišćenja i kontrole dimnjaka u individualnim i u stambenim zgradama, JKP „Stan“ obavlja nadzor i kontrolu industrijskih dimnjaka, kao i kontrolu i čišćenje ventilacija u ugostiteljskim objektima, gde posebno treba obratiti pažnju na produkte isparenja koji se talože na zidovima ventilacija – poručio je Bugarski, istakavši da su novosadski dimničari izuzetno obučeni za posao koji obavljaju, te da u njih mnogi Novosađani imaju poverenja.
D. Andulajević
Foto: S. Šušnjević