Ruska Novosađanka Sofija Sabovljev dočekuje i pomaže sunarodnicima
Moskovljanka Sofija Sabovljev živi u Novom Sadu već osam godina gde je otvorila firmu za podršku u poslovanju, zatim za pomoć pri otvaranju inostranih firmi u Srbiji, a trenutno su joj klijenti većinom iz Rusije.
Očito su trenutna dešavanja u Ukrajini uticala na to da se njeni sunarodnici odlučuju za prebacivanje poslova van granica Rusije, jer je u zadnjih pet meseci imala 100 klijenata iz njene rodne države koji su otvorili firmu u Srbiji, a većinom za ove namene biraju Novi Sad i Beograd.
Istovremeno putem Instagrama redovno informiše svoje pratioce o mestima u Srbiji, restoranima, jezerima i svim zanimljivim mestima koja ona poseti. Kaže da bi svima preporučila da obavezno posete Petrovaradinsku tvrđavu, centar grada, Podbaru gde veli ima dosta zanimljivih uličica, kao i Štrand, Ribarsko ostrvo…
Naša sagovornica ujedno i koleginica rođena je u Moskvi, gde je završila filološki fakultet, smer novinarstvo. Radila je u tamošnjim poznatim medijima kao što su novine “Komsomoljskaja Pravda”, zatim za “TV Centar”, gde je kako kaže stekla svoje prvo iskustvo rada sa medijima.
Pre Novog Sada, kratko je živela u Novom Bečeju. Novu adresu je izabrala zbog, po njenom mišljenju, većih mogućnosti i perspektiva.
- Birala sam između Beograda i Novog Sada. U Beograd nisam htela jer mi je to slično kao Moskva, odakle sam. Htela sam mirniji, opušteniji grad koji pri tome ima sve. O Srbiji mislim sve najbolje. Da nije tako ne bih ovde toliko živela, jer sam uvek imala priliku da se vratim u Moskvu i ništa me nije sprečavalo. Osim nekih sitnica, sve mi ovde odgovara, pogotovo u Novom Sadu. Smatram da je ovo generalno lepa zemlja za život. Nisam još dosta mesta u Srbiji posetila i hoću to da nadoknadim u skorije vreme… - pojašnjava Sofija.
Njena firma koju je otvorila u Novom Sadu sarađuje sa strancima. Trenutno najviše sarađuje sa Rusima, mada ima klijente i iz drugih zemalja koji hoće da se presele u Srbiju i da ovde otvore firmu.
- Pričam im o pravilima, obaveznoj dokumentaciji i svim koracima koji ih očekuju ovde, kao i o životu ovde generalno, mentalitetu... Uglavnom, pomažem prilikom preseljenja u Srbiju. Po mom nekom iskustvu najviše zahteva je bilo za Beograd i Novi Sad, što nije iznenađujuće – priča Sofija. - Što se tiče brojki, koliko je kompanija otvoreno, već sam prestala da brojim klijente. U poslednjih pet meseci bilo ih je sigurno bar 100. Imala sam puno posla, sad se malo smirilo, valjda zato što je sezona godišnjih odmora. A čula sam iz medija da su od marta do kraja maja u Srbiji Rusi otvorili više od 1.000 firmi.
Po njenom iskustvu, oni koji otvaraju fimre u Novom Sadu i Beogradu su uglavnom IT stručnjaci mada ima dosta zahteva za poslovni konsalting, grafički dizajn, projekt menayere, ali joj dolaze i žene koji rade u industriji lepote. Istovremeno većina njih ima između 25 i 35 godina. Da bi dobili boravak u državi moraju, kako pojašnjava naša sagovornica, da osnuju brak, kupe nekretninu u Srbiji ili otvore firmu.
Rusi koji dolaze u Srbiju su, tvrdi Sonja, uglavnom zadovoljni.
- Naravno da mnogima smetaju veći porezi naspram onih u Rusiji, ali šta je tu je, u mnogim zemljama su još veći. Ne bi rekla da visina poreza sprečava Ruse da otvaraju firme. Uglavnom, svi su zadovoljni Srbijom i načinom života ovde. Njima se sviđa hrana, klima, ljudi, ljubav prema deci, opušteniji stil života. To što smeta je sigurno pušenje. Ovo Rusima izuzetno smeta, pogotovo kad je reč o pušenju u prostorijama ili pored male dece – pojašnjava naša sagovornica.
Nije istina da Rusi od početka rata u Ukrajini masovno kupuju stanove u Novom Sadu, jer ih po iskustvu naše sagovornice u većini slučajeva iznajmljuju.
-Ljudi su dosta oprezni. Naredno vreme svi planiraju da ostanu ovde, bar godinu dana, a dalje će videti, sve zavisi od situaciji u Rusiji i u svetu. Oni koji su otvorili firmu u Srbiji kažu da je sada teško nešto planirati. Za sada većina planira da ostane u Srbiji – zaključuje Sofija.
Slađana Aničić Ilić