Руска Новосађанка Софија Сабовљев дочекује и помаже сународницима
Московљанка Софија Сабовљев живи у Новом Саду већ осам година где је отворила фирму за подршку у пословању, затим за помоћ при отварању иностраних фирми у Србији, а тренутно су јој клијенти већином из Русије.
Очито су тренутна дешавања у Украјини утицала на то да се њени сународници одлучују за пребацивање послова ван граница Русије, јер је у задњих пет месеци имала 100 клијената из њене родне државе који су отворили фирму у Србији, а већином за ове намене бирају Нови Сад и Београд.
Истовремено путем Инстаграма редовно информише своје пратиоце о местима у Србији, ресторанима, језерима и свим занимљивим местима која она посети. Каже да би свима препоручила да обавезно посете Петроварадинску тврђаву, центар града, Подбару где вели има доста занимљивих уличица, као и Штранд, Рибарско острво…
Наша саговорница уједно и колегиница рођена је у Москви, где је завршила филолошки факултет, смер новинарство. Радила је у тамошњим познатим медијима као што су новине “Комсомољскаја Правда”, затим за “ТВ Центар”, где је како каже стекла своје прво искуство рада са медијима.
Пре Новог Сада, кратко је живела у Новом Бечеју. Нову адресу је изабрала због, по њеном мишљењу, већих могућности и перспектива.
- Бирала сам између Београда и Новог Сада. У Београд нисам хтела јер ми је то слично као Москва, одакле сам. Хтела сам мирнији, опуштенији град који при томе има све. О Србији мислим све најбоље. Да није тако не бих овде толико живела, јер сам увек имала прилику да се вратим у Москву и ништа ме није спречавало. Осим неких ситница, све ми овде одговара, поготово у Новом Саду. Сматрам да је ово генерално лепа земља за живот. Нисам још доста места у Србији посетила и хоћу то да надокнадим у скорије време… - појашњава Софија.
Њена фирма коју је отворила у Новом Саду сарађује са странцима. Тренутно највише сарађује са Русима, мада има клијенте и из других земаља који хоће да се преселе у Србију и да овде отворе фирму.
- Причам им о правилима, обавезној документацији и свим корацима који их очекују овде, као и о животу овде генерално, менталитету... Углавном, помажем приликом пресељења у Србију. По мом неком искуству највише захтева је било за Београд и Нови Сад, што није изненађујуће – прича Софија. - Што се тиче бројки, колико је компанија отворено, већ сам престала да бројим клијенте. У последњих пет месеци било их је сигурно бар 100. Имала сам пуно посла, сад се мало смирило, ваљда зато што је сезона годишњих одмора. А чула сам из медија да су од марта до краја маја у Србији Руси отворили више од 1.000 фирми.
По њеном искуству, они који отварају фимре у Новом Саду и Београду су углавном ИТ стручњаци мада има доста захтева за пословни консалтинг, графички дизајн, пројект mеnayеrе, али јој долазе и жене који раде у индустрији лепоте. Истовремено већина њих има између 25 и 35 година. Да би добили боравак у држави морају, како појашњава наша саговорница, да оснују брак, купе некретнину у Србији или отворе фирму.
Руси који долазе у Србију су, тврди Соња, углавном задовољни.
- Наравно да многима сметају већи порези наспрам оних у Русији, али шта је ту је, у многим земљама су још већи. Не би рекла да висина пореза спречава Русе да отварају фирме. Углавном, сви су задовољни Србијом и начином живота овде. Њима се свиђа храна, клима, људи, љубав према деци, опуштенији стил живота. То што смета је сигурно пушење. Ово Русима изузетно смета, поготово кад је реч о пушењу у просторијама или поред мале деце – појашњава наша саговорница.
Није истина да Руси од почетка рата у Украјини масовно купују станове у Новом Саду, јер их по искуству наше саговорнице у већини случајева изнајмљују.
-Људи су доста опрезни. Наредно време сви планирају да остану овде, бар годину дана, а даље ће видети, све зависи од ситуацији у Русији и у свету. Они који су отворили фирму у Србији кажу да је сада тешко нешто планирати. За сада већина планира да остане у Србији – закључује Софија.
Слађана Аничић Илић