Nadzor telefonske komunikacije samo uz naredbu sudije
Smisao telefonskih aplikacija SKAJ i ANOM, koje se u poslednje vreme neretko spominju na stranama sudskih hronika je trebao biti nesmetano i bezbedno korišćenje telefonskih uređaja u smislu komunikacije preko njih, bez mogućnosti njihove kontrole. Kako su i članovi najopasnijijih kriminalnih grupa u regionu prigrlili ove aplikacije, policije su uz pomoć Eurpola uspele da ih otključaju i započele su istrage o kojima se izveštava u javnosti pa i to o čemu se tajno komuniciralo.
S pravne strane posmatrano, komunikacija i preko SKAJ i ANOM je jedno isto, a to je komunikacija putem telefonskog uređaja. Valja napomenuti da se ne može izvršiti nadzor telefonske komunikacije dva lica, a da prethodno nema naredbe sudije da se ona nadzire.
Novosadski advokata Goran Karadarević je objasnio za “Dnevnik” da je tu Ustav jasan, koji u članu 41 navodi da je tajnost pisama i drugih sredstava komuniciranja nepovrediva, a da su odstupanja dozvoljena samo na određeno vreme i na osnovu odluke suda, ako su neophodna radi vođenja krivičnog postupka i to na način predviđen zakonom. Zakonik o krivičnom postupku je ovo razradio, pa je u okviru „Posebnih dokaznih radnji“ predvideo mogućnost da se vrši tajni nadzor komunikacije i to isključivo na osnovu naredbe sudije za prethodni postupak, ako postoji osnov sumnje da je izvršeno krivično delo (ili se priprema), ali samo ako se na drugi način (da kažemo redovnim dokazima) krivično gonjenje ne može sprovesti.
- Ovo znači da vi ne možete tek tako vršiti nadzor komunikacije dva čoveka, a da pri tome nemate naredbu sudije. Time se krši pravo na privatnost. Bez obzira šta je sadržina komunikacije (pa i dogovaranje najtežeg krivičnog dela) ne može se razgovor nadzirati, ili da kažem koristiti kao dokaz ako nemate naredbu sudije za nadzor te komunikacije. Tu se svaka priča završava. Organi gonjenja mogu da pričaju šta hoće, ali i oni i svako ko se bavi krivičnim pravom ovo zna - naglašava naš sagovornik.
Inače, prvo se pojavio SKAJ, legalna aplikacija čija namena nije bila da je koriste kriminalni krugovi, već, generalno, svi ljudi. U jednom momentu pojavljuju se informacije da su bezbednosne službe prodrle u sistem i uspele da dešifruju komunikaciju putem te aplikacije. Uporedo sa tom aplikacijom, a naročito nakon što se pojavljuju informacije da SKAJ nije bezbedan, počela je pomama za aplikacijom ANOM za koju se verovalo da je bezbedna. Međutim, ispostavilo se da je ona napravljena od strane SAD, tačnije FBI, upravo kako bi obavljali kontrolu komunikacije.
Karadarević navodi da sva ova hapšenja koja se dešavaju u regionu nemaju nikakvog smisla i njihovo krivično gonjenje se ne može sprovesti ako organi gonjenja planiraju da ih sprovedu samo na osnovu tih otključanih šifrovanih poruka, bez materijalnih dokaza, a naročito ne, ako ti razgovori nisu ispraćeni prethodnom naredbom sudije koji dozvoljava nadzor tog razgovora.
- Podvlačim da je ovo je međunarodni standard i da je Evropski sud za ljudska prava doneo niz presuda kojima je ustanovio povredu prava na privatnost kada se nadzor vrši bez obrazložene naredbe sudije - kaže on i dodaje:
- Posebno želim da istaknem da su nedavno objavljivani senzacionalistički tekstovi o hapšenju mog branjenika Milana Matkovića (37) u BiH. (koji je uhapšen prošlog meseca i tereti se za međunarodnu trgovinu narkoticima, a svojevremeno je stanovao u Novom Sadu, gde je počiniotrostruko ubistvo i robijao je zbog toga), gde je objavljeno da je uhapšen on i drugi članovi organizovane kriminalne grupe, a pominje se da je ključni dokaz sadržina komunikacije preko ANOM telefona. Kolege iz BiH i ja čekamo da se dostave ovi dokazi, ali vam sada unapred najavljujem da ukoliko ove komunikacije zaista postoje, one su besmislene ako tu komunikaciju ne prate naredbe suda za nadzor komunikacije. Neću dozvoliti da naš državljanin bude predmet nepravičnog postupka, a naročito ne dugog pritvora uz zloupotrebu dokaza i kršenje njegovih osnovnih prava.
Karadarević naglašava da nije sporno i Ustav dozvoljava odstupanje od prava na privatnost, ali isključivo uz dozvolu suda. Tu dozvolu, kako kaže, ne može dati ni FBI, ni CIA, ni bilo ko treći.
M. Vujačić