Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Надзор телефонске комуникације само уз наредбу судије

13.08.2022. 17:53 17:54
Пише:
Фото: Pixabay.com

Смисао телефонских апликација СКАЈ и АНОМ, које се у последње време неретко спомињу на странама судских хроника је требао бити несметано и безбедно коришћење телефонских уређаја у смислу комуникације преко њих, без могућности њихове контроле. Како су и чланови најопаснијијих криминалних група у региону пригрлили ове апликације, полиције су уз помоћ Еурпола успеле да их откључају и започеле су истраге о којима се извештава у јавности па и то о чему се тајно комуницирало.

С правне стране посматрано, комуникација и преко СКАЈ и АНОМ је једно исто, а то је комуникација путем телефонског уређаја. Ваља напоменути да се не може извршити надзор телефонске комуникације два лица, а да prеthodno нема наредбе судије да се она надзире.

Новосадски адвоката Горан Карадаревић је објаснио за “Дневник” да је ту Устав јасан, који у члану 41 наводи да је тајност писама и других средстава комуницирања неповредива, а да су одступања дозвољена само на одређено време и на основу одлуке суда, ако су неопходна ради вођења кривичног поступка и то на начин предвиђен законом. Законик о кривичном поступку је ово разрадио, па је у оквиру „Посебних доказних радњи“ предвидео могућност да се врши тајни надзор комуникације и то искључиво на основу наредбе судије за prеthodni поступак, ако постоји основ сумње да је извршено кривично дело (или се припрема), али само ако се на други начин (да кажемо редовним доказима) кривично гоњење не може спровести.

- Ово значи да ви не можете тек тако вршити надзор комуникације два човека, а да при томе немате наредбу судије. Тиме се крши право на приватност. Без обзира шта је садржина комуникације (па и договарање најтежег кривичног дела) не може се разговор надзирати, или да кажем користити као доказ ако немате наредбу судије за надзор те комуникације. Ту се свака прича завршава. Органи гоњења могу да причају шта хоће, али и они и свако ко се бави кривичним правом ово зна - наглашава наш саговорник.

Иначе, прво се појавио СКАЈ, легална апликација чија намена није била да је користе криминални кругови, већ, генерално, сви људи. У једном моменту појављују се информације да су безбедносне службе продрле у систем и успеле да дешифрују комуникацију путем те апликације. Упоредо са том апликацијом, а нарочито након што се појављују информације да СКАЈ није безбедан, почела је помама за апликацијом АНОМ за коју се веровало да је безбедна. Међутим, испоставило се да је она направљена од стране САД, тачније ФБИ, управо како би обављали контролу комуникације.

Карадаревић наводи да сва ова хапшења која се дешавају у региону немају никаквог смисла и њихово кривично гоњење се не може спровести ако органи гоњења планирају да их спроведу само на основу тих откључаних шифрованих порука, без материјалних доказа, а нарочито не, ако ти разговори нису испраћени prеthodnom наредбом судије који дозвољава надзор тог разговора.

- Подвлачим да је ово је међународни стандард и да је Европски суд за људска права донео низ пресуда којима је установио повреду права на приватност када се надзор врши без образложене наредбе судије - каже он и додаје:

- Посебно желим да истакнем да су недавно објављивани сензационалистички текстови о хапшењу мог брањеника Милана Матковића (37) у БиХ. (који је ухапшен прошлог месеца и терети се за међународну трговину наркотицима, а својевремено је становао у Новом Саду, где је починиотроструко убиство и робијао је због тога), где је објављено да је ухапшен он и други чланови организоване криминалне групе, а помиње се да је кључни доказ садржина комуникације преко АНОМ телефона. Колеге из БиХ и ја чекамо да се доставе ови докази, али вам сада унапред најављујем да уколико ове комуникације заиста постоје, оне су бесмислене ако ту комуникацију не прате наредбе суда за надзор комуникације. Нећу дозволити да наш држављанин буде предмет неправичног поступка, а нарочито не дугог притвора уз злоупотребу доказа и кршење његових основних права.

Карадаревић наглашава да није спорно и Устав дозвољава одступање од права на приватност, али искључиво уз дозволу суда. Ту дозволу, како каже, не може дати ни ФБИ, ни ЦИА, ни било ко трећи.

М. Вујачић

Пише:
Пошаљите коментар