Biciklom kroz Vojvodinu: Pećinci i Subotište
U delu Pećinaca koji se zove Suvača gde je 1944. godine streljano i spaljeno 15 meštana nalazi se spomen-obeležje koje je osmislio slikar Slobodan Jeremić Jeremija koji od početka sedamdesetih živi u ovom mestu.
Zatičemo venac koji je ostavljen u julu prošle godine povodom seoske slave, međutim slova na spomeniku su prekrivena mahovinom i jedva se vidi i šta se tu dogodilo i koja su imena meštana koji su stradali jezivom smrću.
Stižemo pred Muzej hleba, svakako jedinstveno mesto sa još unikatnijim domaćinom. Slobodan Jeremić Jeremija dočekuje nas na kapiji svog muzeja raspoložen. Imali smo sreće. Tu je i njegova supruga Biljana, vanredno lepa žena koju je upoznao kada je imao 15 godina, sa 19 su se venčali i od tada su neprekidno zajedno. Sedamo u "salon" i pričamo prvo o zajedničkim prijateljima i poznanicima - Miletu Isakovu, Peri Petroviću, Drašku Ređepu... Onda Jeremija priča o tome kako je zadobio poverenje "staraca" u Beogradu, velikih imena poput Oto Bihalji Merina. "Ja dođem pred vrata, držim dve svoje slike u visini očiju i zazvonim! Ako im se dopadne, puste me unutra! A uvek im se dopadne!", priča Jeremija kako je kao mladi slikar osvajao Beograd i njegove intelektualne i umetničke legende.
Rođen je u Šapcu gde je proveo detinjstvo i školovao se. Posle nekoliko godina provedenih u Beogradu, početkom sedamdesetih godina, odlučuje da napusti grad, preselivši se u Pećince.
Jeremija se od 1968. profesionalno bavi slikarstvom, imao je do sada 160 samostalnih i oko 250 grupnih izložbi u bivšoj Jugoslaviji, Italiji, Španiji, Nemačkoj, Švajcarskoj, Holandiji, Japanu, SAD. Dobitnik je 30 nagrada. 1995. Osnovao je Srpski muzej hleba. Ne dobija pomoć od države, nije da mu ne daju, nego i ne konkuriše ni kod Opštine ni kod Pokrajine ni u Republici. Šalimo se poređenjem sa šalom o Škotlanđaninu i lozu koji nikad nije kupio a očekuje premiju. "Neću da pišem nikakve projekte, neću ništa da popunjavam, to me ne zanima! Ako neko misli da ovo vredi neka pomogne, ako ne - opet dobro!", kaže umetnik.
Jeremijine hiperrealističke slike pokrivaju zidove drugog dela Muzeja hleba. Domaćin me vodi i u privatne odaje, pokazuje mesto na kojem slika: "To nije atelje, tu samo popravljam i restauriram neke slike! Moj atelje je od vedrim nebom!". Priča kako su mu za seoske prizore potrebna po 2-3 dana rada, da mu prilaze čobani, razmenjuju alatke, obroke, vino i rakiju... Biljana sa ponosom pokazuje fotografiju svog jedinog unuka Ognjena (Ristića) koji je vrhunski mačevalac a studira u Padovi.
Između Muzeja hleba i Jeremijinih privatnih odaja nalazi se crkva koju je umetnik lično oslikao. "Kada bi reči sveštenika bile dovoljno jake, ne bi im trebali mi da slikamo ikone i freske!", kroz šalu kaže Jeremija. Pokazuje mi taktilnu fresku koju je napravio za slepe vernike kao i pod u kojem se nalaze obluci drveća iz cele Srbije.
Opraštamo se od Jeremije i Biljane uz obećanje da ćemo napraviti druženje sa zajedničkim prijateljima u Novom Sadu. Nedaleko od Muzeja hleba su i Bazeni u Pećincima, sasvim sigurno jedni od najbolje uređenih i održavanih bazena u Srbiji. Okruženi šumom, sa terenima za odbojku u pesku i mali fudbal, velikim šahovskim poljem, stolovima za stoni fudbal. Sve je čisto, nema gužve (radni dan u 13.00), pušta se pristojna muzika i služi dobar espreso i na samo 30 minuta je od Beograda.
Na kraju posete Pećincima Ljubica iz Turističke organizacije predlaže da obiđemo još jednog zanimljivog meštanina.
Svako mesto ima nekog legendarnog automehaničara ili vulkanizera. Mile Rakić iz Pećinaca je i više od toga. Iza njegove majstorske radionice nalazi se zanimljiva kolekcija "Tomos" motora, među njima i jedan koji je Mile vozio kao dečak. Priča mi kako je fabrika "Tomos" banktotirala u januaru 2019. i prestala da proizvodi čuveni model motocikla. Uništili su ih, kaže, kineska i indijska jefina konkurencija. U jednoj prostoriji prekriven debelim slojem prašine nalazi se i oldtajmer - DKV-ov model D89, preteča današnjeg "audija". Kaže da namerava da ga restaurira.
Izlazimo iz Pećinaca, prelazimo rečicu Galovicu koja je proteklih decenija postala kanal i to prilično zapušten i neodržavan. Sa desne strane nam ostaje šećerana i mi idemo u pravcu Subotišta. Na ulazu u selo od 1999. nalaze se pogoni klanice Mesne industrije "Đurđević". Radnici sede u jarku u hladovini drveća i čekaju prevoz posle svoje smene. Iz pogona se čuju ni malo prijatni krici životinja koje vode na klanje. Preko puta je jezero Sremska oaza sa uređenim mestima za pecaroše. Sa te strane puta je i proizvodnja čuvene rakije "Srpska trojka".
Prema mađarskim dokumentima Subotište se spominje prvi put 1329. i to je posle Popinaca najstarije selo u opštini Pećinci. U novijoj istoriji, 1702. popisana su dva mesta - Miškovci i Subotište, ali se ta dva sela ubrzo spajaju i koristi se čas jedno, čas drugo ime. U prvoj polovini 18. veka pripada mitrovačkom vlastelinstvu a od 1745. Vojnoj granici.
Negovan proslavio 400.000 časova svog života
U Subotištu se rodio i živeo čuveni Negovan Ranitović (1864-1940), prodavac knjiga, crkveni "pevac", pesnik, član Matice srpske i nosilac Ordena Sv. Save V stepena. U rodnom mestu je završio osnovnu školu, i to je bilo svo formalno obrazovanje tog "nesuđenog svinjara". Bio je to veliki neumorni poslenik, čudnih ideja i pasija: samouk posvećen umnom stvaralaštvu koji je neumorno opisivao svoje dane i to u stihu. Oktobra 1909. Negovan je proslavio "400.000 časova svog života". Putovao je puno i po vašarima i svetkovinama nudio knjige na prodaju, noseći ih na leđima u džaku. Započeo je akviziterski posao za novosadske izdavače. Improvizovao je on u velikoj sobi seoske kuće svoju biblioteku, u kojoj se nalazio po jedan primerak svake knjige do koje bi došao, od preko 18.000 naslova, za koju je tvrdio da je "najveća biblioteka knjiga u celom Srpstvu". Podelio je svoje knjige po policama, na "struke". Ne samo da je izvrsno pamtio, izvanredno računao, lepo govorio, dosta znao o knjigama, već se bavio i "ozbiljnim" pisanjem. Objavio je kao pisac i izdavač i više svojih knjiga, a najpoznatije delo u narodu je njegov predratni "Večiti kalendar". Na pravoslavnoj crkvi u selu postavljena je ploča njemu u čast.
Broj stanovnika je rastao do Drugog svetskog rata, sa malim zastojem za vreme Prvog svetskog rata zbog iseljavanja Nemaca. Veliki broj meštana - 88 njih - je streljano ili poginulo od strane fašista. Doseljavanje iz Srbije nije pokrilo opadanje stanovništva, pa ovo selo polako odumire. Prema popisu iz 2011. u selu su živela 844 stanovnika.
Crkva u Subotištu posvećena je Rođenju Svetog Jovana Krstitelja. Prva crkva u Subotištu spominje se u 16. veku u doba turske vladavine, kada je u mestu zabeleženo 17 domova. Dve nove crkve podignute su u 18. veku: prva crkva je sagrađena 1724. od pletera i trske. Osvećena je 4. septembra 1731. od episkopa Nikanora Krušedolskog. Druga je sagrađena od kamena u periodu 1775 – 1780. a zidana u vizantijskom stilu, sa zvonikom dovršenim 1797. Ikonostas je delo drvorezbara Eduarda Vladarša, a oslikao ga je 1867. akademski živopisac Arsenije Petrović. Crkva je 1893. obnovljena i pozlaćene su dve jabuke sa krstovima. Crkveni toranj srušen je tokom Drugog svetskog rata kao u gotovo svim selima u ovom delu Srema. Obnova zvonika završena je 2009. Na prestonoj ikoni presvete Bogorodice na ikonostasu "proplakalo" je 1996. njeno desno oko. Episkop sremski Gospodin Vasilije ikonu je 1996. proglasio čudotvornom. Crkva ima status spomenika kulture od velikog značaja. Paroh u selu je protojerej Tomislav Kojić.
U centru sela nedaleko od crkve nalazi se i spomenik posvećen borcima NOB-a i žrtvama okupatora. Na žalost, u dosta zapuštenom stanju. Na okolnim kućama nekoliko je tabli koje označavaju datume iz 1943. i 1944. kada je u ovom selu osnovana prva partizanska škola u Sremu, održana prva okružna konferencija AFŽ-a za Srem, održan prvi učiteljski kurs...
Na izlazu iz Subotišta sa leve strane nalazi se čuveni Navak (Nacionalna vozačka akademija). Iako je bicikl jedino vozilo kojim sam upravljam bilo mi je zanimljivo kada mi je pre par godina ovo mesto pokazao Mladen Alvirović, sin pokojnog Mirka Alvirovića, vlasnika magazina "SAT" i osnivača NAVAK-a.
Robert Čoban