Бициклом кроз Војводину: Пећинци и Суботиште
У делу Пећинаца који се зове Сувача где је 1944. године стрељано и спаљено 15 мештана налази се спомен-обележје које је осмислио сликар Слободан Јеремић Јеремија који од почетка седамдесетих живи у овом месту.
Затичемо венац који је остављен у јулу прошле године поводом сеоске славе, међутим слова на споменику су прекривена маховином и једва се види и шта се ту догодило и која су имена мештана који су страдали језивом смрћу.
Стижемо пред Музеј хлеба, свакако јединствено место са још уникатнијим домаћином. Слободан Јеремић Јеремија дочекује нас на капији свог музеја расположен. Имали смо среће. Ту је и његова супруга Биљана, ванредно лепа жена коју је упознао када је имао 15 година, са 19 су се венчали и од тада су непрекидно заједно. Седамо у "салон" и причамо прво о заједничким пријатељима и познаницима - Милету Исакову, Пери Петровићу, Драшку Ређепу... Онда Јеремија прича о томе како је задобио поверење "стараца" у Београду, великих имена попут Ото Бихаљи Мерина. "Ја дођем пред врата, држим две своје слике у висини очију и зазвоним! Ако им се допадне, пусте ме унутра! А увек им се допадне!", прича Јеремија како је као млади сликар освајао Београд и његове интелектуалне и уметничке легенде.
Рођен је у Шапцу где је провео детињство и школовао се. После неколико година проведених у Београду, почетком седамдесетих година, одлучује да напусти град, преселивши се у Пећинце.
Јеремија се од 1968. професионално бави сликарством, имао је до сада 160 самосталних и око 250 групних изложби у бившој Југославији, Италији, Шпанији, Немачкој, Швајцарској, Холандији, Јапану, САД. Добитник је 30 награда. 1995. Основао је Српски музеј хлеба. Не добија помоћ од државе, није да му не дају, него и не конкурише ни код Општине ни код Покрајине ни у Републици. Шалимо се поређењем са шалом о Шкотланђанину и лозу који никад није купио а очекује премију. "Нећу да пишем никакве пројекте, нећу ништа да попуњавам, то ме не занима! Ако неко мисли да ово вреди нека помогне, ако не - опет добро!", каже уметник.
Јеремијине хиперреалистичке слике покривају зидове другог дела Музеја хлеба. Домаћин ме води и у приватне одаје, показује место на којем слика: "То није атеље, ту само поправљам и рестаурирам неке слике! Мој атеље је од ведрим небом!". Прича како су му за сеоске призоре потребна по 2-3 дана рада, да му прилазе чобани, размењују алатке, оброке, вино и ракију... Биљана са поносом показује фотографију свог јединог унука Огњена (Ристића) који је врхунски мачевалац а студира у Падови.
Између Музеја хлеба и Јеремијиних приватних одаја налази се црква коју је уметник лично осликао. "Када би речи свештеника биле довољно јаке, не би им требали ми да сликамо иконе и фреске!", кроз шалу каже Јеремија. Показује ми тактилну фреску коју је направио за слепе вернике као и под у којем се налазе облуци дрвећа из целе Србије.
Опраштамо се од Јеремије и Биљане уз обећање да ћемо направити дружење са заједничким пријатељима у Новом Саду. Недалеко од Музеја хлеба су и Базени у Пећинцима, сасвим сигурно једни од најбоље уређених и одржаваних базена у Србији. Окружени шумом, са теренима за одбојку у песку и мали фудбал, великим шаховским пољем, столовима за стони фудбал. Све је чисто, нема гужве (радни дан у 13.00), пушта се пристојна музика и служи добар еспресо и на само 30 минута је од Београда.
На крају посете Пећинцима Љубица из Туристичке организације предлаже да обиђемо још једног занимљивог мештанина.
Свако место има неког легендарног аутомеханичара или вулканизера. Миле Ракић из Пећинаца је и више од тога. Иза његове мајсторске радионице налази се занимљива колекција "Томос" мотора, међу њима и један који је Миле возио као дечак. Прича ми како је фабрика "Томос" банктотирала у јануару 2019. и престала да производи чувени модел мотоцикла. Уништили су их, каже, кинеска и индијска јефина конкуренција. У једној просторији прекривен дебелим слојем прашине налази се и олдтајмер - ДКВ-ов модел Д89, претеча данашњег "аудија". Каже да намерава да га рестаурира.
Излазимо из Пећинаца, прелазимо речицу Галовицу која је протеклих деценија постала канал и то прилично запуштен и неодржаван. Са десне стране нам остаје шећерана и ми идемо у правцу Суботишта. На улазу у село од 1999. налазе се погони кланице Месне индустрије "Ђурђевић". Радници седе у јарку у хладовини дрвећа и чекају превоз после своје смене. Из погона се чују ни мало пријатни крици животиња које воде на клање. Преко пута је језеро Сремска оаза са уређеним местима за пецароше. Са те стране пута је и производња чувене ракије "Српска тројка".
Према мађарским документима Суботиште се спомиње први пут 1329. и то је после Попинаца најстарије село у општини Пећинци. У новијој историји, 1702. пописана су два места - Мишковци и Суботиште, али се та два села убрзо спајају и користи се час једно, час друго име. У првој половини 18. века припада митровачком властелинству а од 1745. Војној граници.
Негован прославио 400.000 часова свог живота
У Суботишту се родио и живео чувени Негован Ранитовић (1864-1940), продавац књига, црквени "певац", песник, члан Матице српске и носилац Ордена Св. Саве В степена. У родном месту је завршио основну школу, и то је било сво формално образовање тог "несуђеног свињара". Био је то велики неуморни посленик, чудних идеја и пасија: самоук посвећен умном стваралаштву који је неуморно описивао своје дане и то у стиху. Октобра 1909. Негован је прославио "400.000 часова свог живота". Путовао је пуно и по вашарима и светковинама нудио књиге на продају, носећи их на леђима у џаку. Започео је аквизитерски посао за новосадске издаваче. Импровизовао је он у великој соби сеоске куће своју библиотеку, у којој се налазио по један примерак сваке књиге до које би дошао, од преко 18.000 наслова, за коју је тврдио да је "највећа библиотека књига у целом Српству". Поделио је своје књиге по полицама, на "струке". Не само да је изврсно памтио, изванредно рачунао, лепо говорио, доста знао о књигама, већ се бавио и "озбиљним" писањем. Објавио је као писац и издавач и више својих књига, а најпознатије дело у народу је његов предратни "Вечити календар". На православној цркви у селу постављена је плоча њему у част.
Број становника је растао до Другог светског рата, са малим застојем за време Првог светског рата због исељавања Немаца. Велики број мештана - 88 њих - је стрељано или погинуло од стране фашиста. Досељавање из Србије није покрило опадање становништва, па ово село полако одумире. Према попису из 2011. у селу су живела 844 становника.
Црква у Суботишту посвећена је Рођењу Светог Јована Крститеља. Прва црква у Суботишту спомиње се у 16. веку у доба турске владавине, када је у месту забележено 17 домова. Две нове цркве подигнуте су у 18. веку: прва црква је саграђена 1724. од плетера и трске. Освећена је 4. септембра 1731. од епископа Никанора Крушедолског. Друга је саграђена од камена у периоду 1775 – 1780. а зидана у византијском стилу, са звоником довршеним 1797. Иконостас је дело дрворезбара Едуарда Владарша, а осликао га је 1867. академски живописац Арсеније Петровић. Црква је 1893. обновљена и позлаћене су две јабуке са крстовима. Црквени торањ срушен је током Другог светског рата као у готово свим селима у овом делу Срема. Обнова звоника завршена је 2009. На престоној икони пресвете Богородице на иконостасу "проплакало" је 1996. њено десно око. Епископ сремски Господин Василије икону је 1996. прогласио чудотворном. Црква има статус споменика културе од великог значаја. Парох у селу је протојереј Томислав Којић.
У центру села недалеко од цркве налази се и споменик посвећен борцима НОБ-а и жртвама окупатора. На жалост, у доста запуштеном стању. На околним кућама неколико је табли које означавају датуме из 1943. и 1944. када је у овом селу основана прва партизанска школа у Срему, одржана прва окружна конференција АФЖ-а за Срем, одржан први учитељски курс...
На излазу из Суботишта са леве стране налази се чувени Навак (Национална возачка академија). Иако је бицикл једино возило којим сам управљам било ми је занимљиво када ми је пре пар година ово место показао Младен Алвировић, син покојног Мирка Алвировића, власника магазина "САТ" и оснивача НАВАК-а.
Роберт Чобан