Poslovi za mlade: Od rada u IT sektoru do nadničenja na njivi
Leto je vreme kada mnogo mladih traži posao, kako bi vreme raspusta i odmora od ispitnih rokova iskoristili da zarade novac za putovanja, obnovu garderobe, popunu kućžnog budžeta...
U Omladinskoj zadruzi “Novi Sad” ističu da su trenutno studenti manje zainteresovani za posao, ali je zato po završetku školske godine bilo je sve više učlanjenih srednjoškolaca. Kako kažu, trenutno se najviše traže poslovi u sferi ugostiteljstva, kao i rad u marketima. Devojkama su najprimamljiviji poslovi u buticima, bilo da je reč o ispomoći ili prodaji, ali i zaposlenja u igraonicama i rođendaonicama. Momci najviše biraju sezonske poslove poput nadničenja po voćnjacima i njivama, a u velikoj meri i fizičke poslove, poput prenošenja stvari prilikom selidbi. Verovatno, zbog brze i viosoke zarade.
Studentska zadruga “Sajam” otkriva da su njeni članovi izuzetno probirljivi, kao i da odziv studenata nije na zavidnom nivou. Kako navode u Studentskoj zadruzi “Mašinac” beleže veliko interesovanje omladinaca za poslove koje nudi ova zadruga. U zavisnosti od sezone, razlikuje se i popularnost određenih radnih mesta. Gotovo za sve zadruge najmanji je problem pronaći radnike za kratkotrajne, a pritom dobro plaćene poslove, poput prenošenja stvari prilikom selidbi, ali i razne nadnice po voćnnjacima... Međutim, teško se školarci ili studenti odlučuju za rad u postrojenjima fabrika, koji podrazumeva rad u smenama, naročito u tri smene ili ukoliko je u pitanju posao na duži vremenski period. Pored toga, slab je odziv zadrugara na teške fizičke poslove.
Sagovornici iz različitih zadruga složili su se da su najplaćeniji poslovi koje nude u vezi sa IT sektorom, informatički poslovi. Ove kompanije su često u potrazi za radnicima koji bi obavljali administrativne poslove. Osim toga, izuzetno plaćen posao je i onaj koji zahteva izuzetnu fizičku snagu. Poslovi koji se obave kroz sat-dva i rade se po jedan ili nekoliko dana najmanje su plaćeni. Jedan od njih je deljenje flajera. Isto tako, slabo su plaćeni poslovi spremanja i čišćenja objekata.
Članovi studentsko-omladinskih zadruga mogu biti mladi između 15 i 30 godina, sa statusom učenika, studenta ili nezaposlenog lica. Da bi se omladinac učlanio u zadrugu, potrebna mu je lična karta, indeks ili đačka knjižica, kao i otvore račun u banci. Uglavnom su u svim zadrugama dostupni onlajn formulari, koje budući članovi treba da popune.
U zadrugama, koje naplaćuju članarine, cene istih na godišnjem nivou su oko 600 dinara, dok ima i onih koje ne iziskuju ovakve troškove. Način i vreme plaćanja članarine razlikuju su u zavisnosti od dogovora s poslodavcem. Omladinci ponekad moraju članarinu da plate odmah pri učlanjenju, dok postoji i mogućnost da im se ista odbije od prve zarađene dnevnice.
Kada govorimo o visini zarade koja se ostvaruje preko omladinskih i studntskih zadruga, ona se razlikuje u zavisnosti od kategorije i trajanja posla, kao i stručne spreme zadrugara. Visina dnevnica kreće se od oko 1.600 dinara pa do 4.000. Lakši fizički poslovi (lepljenje deklaracija, portirskih poslova, spremačica) plaćeni su satnicom od 220 dinara. Poslovi za koje je potrebna srednja škola, te poznavanje rada na računaru plaćaju se dnevnicom od 250 dinara. Teži fizički poslovi (prenos arhive, utovar i istovar pića...) plaćeni su dnevnicom od 300 dinara. Satnice za poslove koji zahtevaju višu ili visoku stručnu spremu (znanje jezika, rad u IT sektoru...) kreću se od 330 do 370 dinara. Ukoliko obavljanje posla traje jedan ili dva dana, zaradi se 2.500 dinara dnevno, a za posao koji traje do 5 sati dnevno i ponavlja se nekoliko dana 1.600 dinara. Od dežurstava na sajmovima, sportskim događajima, promocijama i slično zaradi se 3.600 dinara. Dnevnica u građevinarstvu (do tri radna dana) je 3.000 dinara, a više od tri dana 2.700 dinara.
Jasno je da visina zarade preko omladinskih i studentskih zadruga zavisi od ambicija, utrošenog vremena i spremnosti samih zadrugara da se angažuju. Prema navodima sagovornika iz različitih zadruga na ovaj način omladinci mogu da zarade za putovanje, yeparac ili skromnu obnovu garderobera, pogotovo ukoliko žive sa roditeljima i ne učestvuju u plaćanju troškova u domaćinstvu.
D. Klašnja