Zbog poskupljenja minimalac okraćao sa svih strana
Prilikom svakog odlaska u radnju, svedoci smo da za istu količinu robe plaćamo sve više jer na tržištu sve svakodnevno poskupljuje i da su procenti poskupljenja veliki.
Skuplje je, praktično, sve - od namirnica do goriva, najavljeno je da bi uskoro i struja mogla da poskupi, ukrajinska kriza utiče na rast inflacije...
Sve je teže pregurati mesec i s prosečnim primanjima, pa svakako onda ne treba ni govoriti s čim se suočavaju oni koji rade za minimalac, a procenjuje se da ih je u Srbiji oko 400.000. Naime, minimalna zarada iznosi 35.012 dinara i svaki dan sve manje vredi, pa su sindikati tražili nove pregovore i da se minimalna zarada usklađuje dva puta godišnje.
Po rečima predsednika Saveza samostalnih sindikata Vojvodine Gorana Milića, SSS Srbije je još ranije izneo takav zahtev, ali za sada još nema odgovora od nadležnih.
- Mi smo na sednici Socijalno-ekonomskog saveta Srbije još početkom godine podneli inicijativu da se minimalna zarada usklađuje dva puta godišnje - kaže predsednik ŠS Vojvodine Goran Milić. - Zbog sadašnje ekonomske situacije i rasta cena to je i te kako potrebno, a potrebno je i da se promeni način utvrđivanja minimalane zarade jer se to kolika će ona biti naredne godine utvrđuje u septembru tekuće, a na osnovu parametara iz aprila. Moraju se poštovati i parametri na osnovu kojih se ona utvrđuje, a jedan od njih je i to da se izjednače minimalna zarada i minimalna potrošačka korpa, i da je to učinjeno ovogodišnji minimalac bio bi viši.
Da podsetimo, minimalna satnica na osnovu koje se obračunava ovogodišnja minimalna zarada iznosi 201,22 dinara. Utvrđena je u septembru prošle godine, na osnovu parametara iz aprila, kada je minimalna potrošačka korpa bila oko 39.000 dinara. To znači da je ovogodišnja mininimalna zarada i u trenutku kad je određena bila manja od minimalne potrošačke korpe i to za oko 4.000 dinara.
Iznos od 35.012 dinara je prosek minimalne zarade jer ona nije ista svakog meseca. Visina minimalca zavisi od broja radnih sati, a najmanje novca u koverti je u februaru, u kojem ima 160 radnih sati, te je minimalac 32.195 dinara. U januaru, aprilu, julu i oktobru, kada se radi 168 sati, minimalac iznosi 33.804 dinara. U mesecima u kojima ima 176 sati - maj, juni, septembar, novembar i decembar minimalna zarada je 35.414 dinara. Najviša minimalna zarada je u martu i avgustu, mesecima kada se radi 184 sata - 37.024 dinara.
Sada je jaz još i veći. Naime, za sada je poznato koliko je “teška” minimalna potrošačka korpa za februar. Po podacima Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, tog meseca je za pokriće troškova minimalne potrošačke korpa bilo potrebno nešto više od 42.000 dinara, pa se rupa između minimalca i minimalne potrošačke korpe raširila na 7.000 dinara.
Budući da se rast cena ne zaustavlja, gotovo da je izvesno da će troškovi života i dalje rasti i da će minimalna potrošačka korpa i u martu i u aprilu biti viša nego što je bila u februaru. Verovatno je i da će se razlika između visine troškova za ovu korpu i visine minimalne zarade još više povećavati, posebno zato što je veliko pitanje koliko je realno da će se minimalc za ovu godinu promeniti, odnosno povećati. Naime, vreme kada se minimalac za narednu godinu utvrđuje sve je bliže.
D. Mlađenović