Tribina o vojnoj neutralnosti: Rusija dokazala da je sila
BEOGRAD: Rusije je vojnom intervenicijom u Ukrajini pokazala da je imperijalna sila koja će ako je ugrožena preventivno i oštro udariti i na svoje susede i sebi blizak narod, poručili su učesnici tribine "Rat u Ukrajini - šta znači srpska neutralnost" u Beogradu.
Oni su se takođe snažno zauzeli da Srbija ostane vojno neutralna i da ne uvodi sankcije Ruskoj Federacije, navodeći da je to jedini način za očuvanje srpskih državnih i nacionalnih interesa, pre svega, očuvanja KiM u sastavu Srbije i opstanka Republike Srpske.
Naučni saradnik Instituta za političke studije Milomir Stepić rekao je da je Rusija vojno intervenisala u Ukrajini da bi se zaštitila od potencijalne nuklearne i biološke pretnje, zbog ugroženog ruskog naroda u Luganjskoj i Donjeckoj oblasti, potencijalnog ulaska Ukrajine u NATO i zbog nacifikacije Ukrajine.
Radu se o težnji velike sile da na svojim zapadnim granicama nema neprijatelja, već saveznika ili satelitsku državu. Ako se je krenula na Ukrajinu, obračunaće se sa bilo kim drugim, bilo da je reč o Rumuniji, Bugarskoj, Hrvatskoj, a ono što je dokaz da je velika sila - pre i sa pravoslavnom Grčkom, nego sa muslimanskom Turskom, koja kontroliše morske prolaze i ponaša se neutralnije, smatra Stepić.
On kaže da nije isključeno ni da se Rusija obračuna sa Srbijom.
Ne može se govoriti o suverenitetu, ako donosite sankcije, a pravdate se suverenitetom, poručio je Stepić.
Profesor Darko Tanasković istakao je da se Srbija kao mala država mora držati neutralnosti i međunarodnog prava, jer je njegovo kršenje, kako je rekao, dozvoljeno samo velikima.
On je istakao da RS opstaje samo zahvaljujući jedinstvu naroda u RS, koje postaje upitno, podršci Srbije, koja je u teškoj situaciji, i podršci Rusije koja je operativno ograničena.
Istoričar Miloš Ković smatra da treba sačekati razvoj situacije u Ukrajini i ne uvoditi sankcije Rusiji.
On tvrdi da je opstanak Srbije od 16 veka vezan za Rusiju, kao i da je sada za naše nacionalne interese najvažnije opstanak RS i očuvanje srpskog naroda u Crnoj Gori.
Ković tvrdi da su u BiH i Ukrajini na delu etnički eksperimenti stvaranja bošnjačkog i ukrajinskog naroda. Takođe, on smatra da je BiH kolonija.
Politički analitičar Dragomir Anđelković rekao je da je vojna neutralnost odbrana srpskih nacionalnih interesa, RS i Kosova, a napuštanje vojne neutralnosti njihova izdaja.
Isti oni koji su započeli rat u bivšoj Jugoslaviji i koji su razarali srpske nacionalne interese sada to isto pokušavaju u Rusiji, poručio je Anđelković uz napomenu da Rusija od nas ne traži ništa.
Politički analitičar Aleksandar Pavić smatra da u srpskom narodu postoji koncezus da treba ostati vojno neutralan, ali da je Zapad, kako je rekao, ušao u ratno ludilo i da je spreman da nas ekonomski, vojno i politički blokira, ako ne uvedemo sankcije Rusiji.
Naše popuštanje bi bilo samo znak slabosti i samo bi još više pojačalo pritisak. Mi tu nemamo šta da tražimo, izgubili bi čast, a uvek bi nas smatrali "malim Rusima", kaže Pavić.
On tvrdi da je EU postala političko krilo NATO i aktivni učesnik rata u Ukrajini, jer šalje oružje toj zemlji.
Advokat i predsednik Centra za obnovu međunarodnog prava Goran Petronijević smatra da se na tlu Ukrajine vodi rat između NATO i Rusije, kao i da je to tipičan primer hibridnog rata koji u sebi sadrži i vojnu komponentu.
Ja to vidim kao porodično nasilje. Brat tuče brata zato što je doveo narko dilera u kuću. Šta je gore prosudite sami, izjavio je Petronijević.
Senator RS Nenad Kecmanović rekao je da su se Srbija i RS davno odlučile za vojnu neutralnost, ali da je ratom u Ukrajini to ugroženo.
On smatra da Zapadu ne treba verovati jer, kako kaže, ne poštuje ni sporazume koje je sama potpisala.
Dobre vesti su što je u Srbiji pobedio Vučić, Orban u Mađarskoj, a Dodik, prema ispitivanjima, vodi u trci za izbore koje će se odigrati na jesen. Oni su alternativa, smatra Kecmanović.