Setva: Paorima se sve više sviđaju soja i suncokret
Kiša nije dovoljno pokvasila suve oranice, ali ohrabruje najave da će tokom vikenda biti još padavina.
Ratari i agronomi se slažu da vlada suša i da ukoliko obim padavina ne bude veći, prolećna setva kukuruza, soje i suncokreta će se odvijati u nepovoljnim vremenskim uslovima.
Ratari su se pripremili za setvu i odredili setvenu strukturu, a u zavisnosti od dubine novčanika biće primenjena i agrotehnika.
Poljoprirednik Aleksandar Randelj iz Kaća počeo je pre neki dan da seje soju, ali ga je kiši omela da posao završi sasvim i da krene da seje i kukuruz.
– Svake godine sejem iste kulture, ali ne na istim površinama. Ove ću malo povećati površine pod sojom, a kukuruza ću posejati malo manje – kazao je Randelj, koji je zadovoljan sadašnjim cenama ovih kultura na berzi, ali ističe da mu potpuno zdovoljstvo kvari skup repromaterijal za ovogodišnju setvu.
I poljoprivrednik Aca Letić sa Čeneja prednost će dati soji u odnosu na kukuruz, ali će obim setve ostati isti. On još nije krenuo da seje, ali kaže da je malo zakinuo u veštaku i mašinskoj obradi zemljišta, zbog visokih cena veštačkih đubriva i goriva.
- Uobičajeno sejem više soje ,pa će tako biti i ove godine, ali neću zapostaviti ni kukuruz - kazao je Letić. Po njegovim rečima, godina je loše počela za poljoprivredu. – Nema kiše i to je ono na šta zemljoradnici ne mogu da utiču, pa strepe kakve će prinose doneti ova godina.
U Bačkoj se uvek veće površine pod sojom i kukuruzom, dok je suncokret više zastupljen u Banatu. Poljoprivrednik iz Torka (Begejci) u opštini Žitište Đorđe Milotkin kazao je da naredne sedmice kreće sa setvom suncokreta pa onda i kukuruza.
– Bilo je kiše ovih dana, oko devet litara po kvadratnom metru, pa ukoliko budu dnevne temperature kao što su bile ovih dana, nema razloga da sa setvom ne počnem –kazao je Milotin.
Na Produktnoj berzi Novi Sad ponderisana cena kukuruza bez PDV-a bila je juče 32,7 dinara, a soje 82,8 dinara.
Temperatura dobra, fali 40 litara kiše
Naučni savetnik u Insitutu za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu dr Goran Bekavac izjavio je za “Dnevnik” da je potrebno 40 litara kiše po metru kvadratom jer od početka godine kiše skoro da nije ni bilo.
– Dnevne temperature pogoduju da seme brzo izađe iz zemlje, ali u suvoj zemlji ne može da bubri, klija i niče. Zato se u prolećnu setvu ulazi sa dilemom da li da se seje ili čeka da bude vlažnosti u zemlji – kazao je dr Bekavac.
„Žita Srbije” procenjuju da će kukuruza ove setve biti posejano manje nego lane jer će prednost ratari dati uljaricama, prvenstveno suncokretu koji odlično podnosi sušu, pa onda i soji, koja, doduše, voli vodu, ali koja kao i suncokret ima odličnu cenu .
Direktorka “Žita Srbije” Sunčica Savović izjavila je za “Dnevnik” da sa terena dolaze informacije da će pod kukuruzom biti 950.000 hektara, a da je prošle setve pod kukuruzom bilo milion i 20.000 hektara. – Sve ukazuje da će ratari ove godine posejati više suncokreta i to na oko 250.000 hektara, dok ga je u 2021. godini bilo na približno 215.000 hektara.
- Suncokret dobro podnosi sušu, a 2021.godina upravo je bila takva. Prinos je bio tri tone po hektaru, a cena je od žetve stalno imala uzlazni trend, što se očekuje i dalje, pa su to razlozi da suncokreta bude više posejano – navela je direktorka.
Soje će, procena je, biti kao i lane, kazala je direktorka, na oko 240.000 hektara. – Slab prinos je bio prošle godine, svega dve tone po hektaru, zbog suše koju soja ne podnosi, ali visoka cena soje dorinosi da je se ratari ne odreknu – navela je direktorka “Žita Srbije” Sunčica Savović.
Z. Delić