Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Novom Sadu nudili posao za oko 2.000 softveraša

28.02.2022. 09:43 09:47
Piše:
Foto: pixabay.com

NOVI SAD: Dilema koju školu, a potom koji fakultet odabrati i pritom biti siguran da će se raditi na dobrom radnom mestu i dobro zarađivati mnogi mladi su odavno razrešili i odabrali - IT sektor.

Razlog je jednostavan - na posao se ne čeka, već poslodavci čekaju na kandidate, bolje reći traže ih i pre nego što steknu fakultetsku diplomu, a zarade su znatno iznad prosečnih u republici. Zato je za savremene tehnologije i IT sektor sve više zainteresovanih, a to je uočeno i u državi pa se broj mesta na fakultetima na kojima se ove struke obrazuju uvećava iz godine u godinu.

Uprkos tome, kadrova nema dovoljno, a takva je situacija u IT sektoru u celom svetu pa se može reći da Srbija u ovoj delatnosti i te kako prati svetske trendove. Za pozicije u ovom sektoru oglasi su uvek otvoreni i uvek ih je više nego onih koji se na njih javljaju.

Kako ukazuju na sajtu HelloWorld.rs prošle godine potražnja za kadrovima u IT sektoru bila je za 65 procenata veća nego godinu dana radnije. Na tom sajtu prošle godine bilo je raspisano čak 11.500 oglasa za neku od pozicija u IT sektoru, dok ih je 2020. godine bilo nešto manje od 7.000.

Po rečima portparola sajta HelloWorld.rs Marka Vučetića, izvesno je da IT stručnjaka, odnosno onih koji bi radili na nekoj od pozicija za koje su oglasi raspisani, na domaćem tržištu nema dovoljno i da će, i pored sve više mladih koji se školuju u ovoj oblasti, ovi kadrovi i dalje biti veoma traženi.

- Naši najveći gradovi su i mesta gde se kadrovi u IT sektoru i najviše traže - kaže Vučetić. - O tome svedoče podaci iz prošle godine jer je najviše oglasa za programere bilo u Beogradu - čak oko 50 odsto ukupno raspisanih oglasa usmereno je ka pozicijama u kompanijama koje posluju u glavnom gradu. Nakon toga sledi Novi Sad, gde je bilo raspisano oko 17 odsto ukupnog broja oglasa za kadrove u IT sektoru, potom Niš - osam odsto, te Subotica u kojoj je dostignut procenat od šest odsto ukupno raspisanih oglasa.


Najtraženiji mediori

Važno je reći i da su poslodavci veoma zainteresovani da zaposle stručnjake s iskustvom. Naime, dve trećine oglasa bilo je namenjeno mediorima, odnosno onima koji imaju od dve do pet godina radnog iskustva i poznaju određene tehnologije, tek svaki deseti oglas bio je namenjen juniorima, a preko četvrtine oglasa bilo je usmereno ka poziciji seniora.

Prošle godine najviše su bili traženi IT stručnjaci s poznavanjem programskih jezika JavaScript i povezani framenjorkovi (React, Node, Angular), SQL, Java, Python, C#, .NET, PHP i povezani frameworkovi (Symfony, Laravel), i C . Najčešće tražene pozicije u IT sektoru bile su JavaScript Developer, Java Developer, IT Help Desk / Support, .NET Developer, System Administrator / Engineer i Frontend developer i PHP Developer.


Vučetić ističe da kadrove u IT sektoru jednako traže i domaće i strane kompanije, odnosno da je od ukupnog broja raspisanih oglasa polovina radnih mesta u domaćim kompanijama, a polovina u stranim.

- Posla u IT sektoru i dalje će biti i kadrovi će biti sve traženiji, a pošto je činjenica da ih nema dovoljno na tržištu rada, rastu i primanja. Tako je prosečna plata u IT sektoru oko 1.500 evra, ali je sigurno da oko 40 odsto njih zarađuje preko 2.000 evra. Kad su u pitanju zarade za juniorske pozicije, odnosno početnike, one se kreću u rasponu od oko 500 do oko 700 evra - kaže Vućetić.

Budući da IT kadrova nema dovoljno, oni koji imaju znanje i iskustvo u ovoj delatnosti u prilici su da biraju poslodavca za kojeg će raditi, odnosno da odaberu onog koji obezbeđuje najbolje uslove i povoljnosti. IT stručnjaci najčešće posao traže na sajtovima za zapošljavanje, LinkedIN-u i sajtovima kompanija, a zatim preko preporuka prijatelja, kao i posredstvom društvenih mreža.

Istraživanje „Puls Srpske IT zajednice", koje je sproveo sajt HelloWorld.rs, pokazalo je da je najvećem broju kandidata od beneficija koje poslodavac nudi najbitnije fleksibilno radno vreme, potom slede rad od kuće i mogućnost konstantnog usavršavanja kroz edukacije i obuke, a na top listi beneficija su i privatno zdravstveno osiguranje, te nagrade i bonusi.

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar
Suficit od IT sektora gotovo 1,5 milijardi evra

Suficit od IT sektora gotovo 1,5 milijardi evra

20.12.2021. 23:59 00:02