Dom zdravlja na Adicama uskoro otvara vrata, a u planu i objekat na Vidovdanskom naselju
Član Gradskog veća za zdravstvo dr Dragan Stajić i direktor Doma zdravlja “Novi Sad” dr Veselin Bojat juče su obišli objekat u Adicama, koji ima 1.200 metara kvadratnih, a kako kaže dr Stajić, kao takav će zadovoljiti potrebe oko 17.000 žitelja tog dela grada.
- Objekat Doma zdravlja “Novi Sad” na Adicama je projektovan za veće kapacitete, jer se razmišljalo o budućem periodu i širenju zajednice, te je za 30 odsto zgrada opsežnijeg kapaciteta u odnosu na sadašnje potrebe – objasnio je dr Dragan Stajić. - Vrednost radova je preko 200 miliona dinara, a u toku je sređivanje infrastrukture, unošenje opreme... Verujemo da će uskoro i ovaj objekat Doma zdravlja moći da počne sa radom.
Kako kaže, tu će raditi oko 30 zaposlenih, a nalaziće se opšta praksa, stomatologija za decu i odrasle i ginekologija. Grad i lokalna samouprava prioritetno ulažu u primarnu zdravstvenu zaštitu, te je tako otvoren između ostalog i Centar za reprodukciju u Almaškoj ulici, a renoviran je i Dom zdravlja na Limanu.
- Moram da istaknem da je Dom zdravlja na Limanu najlepši objekat ne samo kod nas već u regionu i baš smo ponosni na taj projekat – istakao je naš sagovornik, naglasivši da je sledeće u planu izgradnja objekta Doma zdravlja “Novi Sad” na Vidovdanskom naselju. - U toku je priprema projektne dokumentacije, a objekat će pokrivati potrebe tri mesne zajednice, a to su Vidovdansko naselje, Slana bara i Klisa. Dodelili smo i dva sanitetska vozila za Hitnu medicinsku pomoć, ultrazvučni aparat za studentsku službu, a prvi smo u Srbiji uveli besplatnu HPV vakcinaciju.
On je dodao da epidemiološka situacija koronavirusa u našem gradu nažalost nije sjajna, što je slučaj i u svetu. Zato je uputio molbu da se građani pridržavaju epidemioloških mera i vakcinišu se u što većem broju.
- Oprema za objekat u Adicama je u velikom delu već nabavljena, kompletan nameštaj je u završnoj fazi izrade, tu je ultrazvuk, stomatološke stolice i ginekološke stolice... – kaže direktor Doma zdravlja “Novi Sad” dr Veselin Bojat, dodavši da se očekuju još neke finese, te da bi najverovatnije već krajem marta mogli da puste objekat u rad. - Kao što vodimo računa o tome šta je potrebno Gradu u smislu samih objekata, opreme i njenog zanavljanja, tako vodimo računa i o kadrovima. Dom zdarvlja “Novi Sad” je prošle godine u maju primio 35 lekara i oko 90 medicinskih sestara različitih profila, a pred Novu godinu 15 lekara različitih specijalnosti i oko 30 sestara.
Prema svedočenju dr Svetlane Katanović koja je od početka pandemija u prvoj liniji odbrane u borbi protiv koronavirusa, u ovom poslednjem talasu pokazalo se da možda čak i dominira broj zaražene dece, u odnosu na odrasle, a ona su važan faktor, jer mogu biti i prenosioci starijima. Kod “omrikona” je blaža klinička slika, ali nažalost postoji i značajan broj pacijenata koji imaju težu kliničku sliku i koji završavaju na hospitalizaciji.
- Zbog zaraze nam na dnevnom nivou “ispadnu” jedna do dve ekipe, a nedostatak svakog lekara nam je sada vrlo osetan – kaže doktorka, rekavši da su ušli u treću godinu u znaku pandemije koronavirusa, ali se nada da će konačno doći kraj ove godine.
Direktor Bojat naglašava da je jedini problem koji imaju sa zaposlenima taj što je veliki broj zdravstvenih radnika svih profila ili na bolovanju ili su angažovani u Respiratornom centru Doma zdravlja “Novi Sad” na Novom naselju.
- Nama je svako jutro osnovni problem da se prebrojimo i vidimo koliko ljudi je uspelo da dođe na posao, s obzirom na to da je puno njih preopterećeno i iscrpljeno, ili su pozitivni na virus – objašnjava Bojat, ukazavši na to da je uglavnom aktivno 15 ekipa koje rade u Respiratornom centru na Novom naselju, uz pulmologa, radiologa i sve one prateće službe. - Moramo se i dalje ponašati odgovorno, pridržavati se svih epidemioloških mera i vakcinisati se, jer je to jedini izlaz i vraćanje svih zdravstvenih radnika u redovne aktivnosti.
Po poslednjim podacima, u Novom Sadu se u Respiratorni centar javilo oko 1.400 pacijenata, od čega oko 900 njih prvi put, dok se od toga na brzom antigenskom testu pokazalo oko 240 pozitvnih. Tome svakako treba dodati i broj pozitivnih pacijenata koji se testiraju u privatnim laboratorijama i broj PCR pozitivnih testova. On ističe da je nešto blaža slika “omrikon” soja takva jer postoji preko 50 odsto vakcinisanih građana ali i onih koji su stekli imunitet jer su preležali koronavirus i imaju antitela. Prolaskom kroz te organizme, virus slabi. I dalje se pacijenti šalju u Kovid bolnicu na Mišeluk, ali i dalje ima i onih koji nažalost izgube bitku sa virusom. Poslednjih dana primećena je tendencija porasta preminulih i onih koji se nalaze na hospitalizaciji i na respiratorima, a to su u 78 odsto slučajeva nevakcinisani ili oni koji nisu sproveli kompletnu imunizaciju.
- Zahvaljujući odličnom radu timova Doma zdravlja “Novi Sad”, od 2,4 odsto koliko je upućivano na početku borbe protiv kovida na dalje bolničko lečenje, sada smo na oko 1,4 odsto – kaže direktor Bojat. – Moram napomenuti da je u januaru kroz Kovid ambulantu na Novom naselju prošlo više od 55.000 pacijenata.
Prve godine su imali 230.000 pacijenata, a prošle godine 470.000, te o nekom padu nema baš reči, svedoči dr veselin Bojat.
I. Bakmaz