Potrebe privrede u raskoraku s prosvetnim sistemom
Svet se menja, kao i tehnologije, tako da se mora menjati i prosvetni sistem, ocenio je predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.
Atanacković je rekao da su potrebe privrede u raskoraku sa onim što pruža prosvetni sistem, i to je, kako ističe, činjenica koja godinama postoji.
“Imam utisak da prosvetni sistem i dalje funkcioniše na bazi škola koje održavaju svoju tradiciju već godinama. Godinama školuju takve kadrove i izbacuju na tržište, iako je vidljivo da nisu potrebni, ni privredi, ni društvu, a posle ti mladi ne mogu ni da nađu posao, pa moraju da se prekvalifikuju”, rekao je za Tanjug TV Atanacković.
On je naveo da je na Socijalno-ekonomskom savetu prošlog ponedeljka iniciran sastanak sa predstavnicima Ministarstva prosvete.
“Predložili smo šta od prosvete očekujemo i sada je to jedan proces. Prosveta je spremna da izađe u susret i da zajedno krenemo u taj proces koji neće biti nimalo lak ni kratak”, dodao je Atanacković.
Prema njegovim rečima, programi škola i fakulteta mogu biti na zavidnom nivou, ali pitanje je da li se dobijaju dovoljno kvalifikovani studenti ili srednjoškolci.
Primećuje da privreda mora dodatno da ulaže u kadrove i ukazuje da je potrebno da se podigne nivo znanja jer iz škole ne izlaze dovoljno edukovani.
“Neka od zanimanja izumiru, ali se rađaju i nova zanimanja. Moramo ići u korak sa novim potrebama”, kaže Atanacković. Sledeći korak je, kaže, da se napravi spisak potreba i da se onda sagledaju mogućnosti prosvetnog sistema da tome izađe u susret.
“Imamo početne korake u smislu drugačijeg angažovanja mladih ljudi kroz neke obuke, kroz dualni sistem. Predviđeno je da će se on uvesti i na fakultetima”, rekao je Atanacković.
Treba podsetiti i da su u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja počeli razgovori o sveobuhvatnoj reformi obrazovnog sistema Srbije, na osnovu zaključka Socijalno-ekonomskog saveta Srbije, donetog na inicijativu Unije poslodavca Srbije.
Privrednici su rešeni da aktivno učestvuju u kreiranju novih obrazovnih profila potrebnih za novo tržište rada i reviziju postojećih, ali i da se očekuju određeni državni podsticaji za one poslodavce koji bi bili direktno uključeni u proces obrazovanja kroz radnu praksu. Na sastanku je zaključeno i da je neophodna jača medijska kampanja o potrebama tržišta rada i atraktivnim zanimanjima, kao i da je potrebno da se u kratkom roku preduzmu koraci koji će doneti vidljive rezultate reforme u cilju održivog razvoja privrede i društva, navodi Unija poslodavaca.
Srbija se suočava sa višegodišnjim raskorakom između ponude i potražnje za radnom snagom, sa velikim brojem diploma koje nisu upotrebljive u praksi, sa deficitarnošću pojedinih zanimanja, nedostatkom znanja i veština, nedovoljnom mobilnošću radne snage i prevaziđenom nomenklaturom zanimanja. Da bi se ovaj problem rešio, neophodno je usaglasiti programe obrazovanja sa potrebama tržišta rada jer, u suprotnom, oni će biti kočnica bržem privrednom rastu, novim visokotehnološkim investicijama, konkurentnosti domaće privrede, ističe Unija poslodavaca Srbije.
IT oblast je i dalje vrlo deficitarna, te je tako poslodavcima teško da nađu kvalitetnog kandidata naročito srednjeg ili višeg senioriteta. Pozicije koje su IT poslodavcima u ovoj godini bile najpotrebnije su JavaScript Developer, Java Developer, IT Help Desk, .Net Developer i PHP Developer.
Kada je u pitanju deficitarni kadar, na tržištu rada u Srbiji nedostaju i radnici za mnoga zanatska zanimanja, poput frizera, kuvara, auto-mehaničara, stolara/tesara, bravara i magacionera. Za ova zanimanja već godinama vlada veća ponuda nego što postoji tražnja.
D. Mlađenović