SNS za objedinjene izbore 3. aprila, opozicija napustila dijalog
BEOGRAD: Predstavnici SNS odbili su danas na pregovorima o izbornim uslovima zahtev opozicije da se izbori naredne godine razdvoje.
Prema informacijama Tanjuga delegacija SNS je predložila da izbori - predsednički, beogradski i verovatno parlamentarni budu 3. aprila.
Isti datim iznet je i u predlogu dokumenta predstavljenom predstavnicima opozicionih stranaka koje ne žele učešće stranih posrednika u dijalogu.
Lider Stranke Slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas saopštio je danas da ta neće ucestvovati u nastavku aktuelne sesije međustranačkog dijaloga.
Đilas je, u izjavi novinarima, ocenio sporazum koji su dali evroparlamentarci neprihvatljivim jer ne nudi mehanizme za sprovođenje bilo čega.
Rekao je da je tražio da se na dnevni red sastanka stavi sporazum koje su potpisale šest opozicionih organizacija i da se priča o konkretnim rešenjima.
„Sve ovo što se dešava je velika farsa“, tvrdi Đilas.
Rekao je da je SNS preko Dejana Đurđevića učetsvovala u izradi tog dokumenta, i da sve vreme ta stranka govori da su idealni uslovi, da nema potrebe da se ništa menja, da je RTS javni servis, da nema pritiska na bieače, da nema prikupljanja sigurnih glasova.
„Oni su prihvatili učešće u ovome iz formalnih razloga, jer to Evropa traži. Isto tako vode samo formalno zemlju u EU, a u stvari idu u drugom smeru“, kazao je Đilas.
Ukazao je da je SNS saopštio da ne prihvata što je predložila opozicija okupljena oko njegove grupacije i da se ne slaže ni sa radnim papirom evropskih parlamentarca.
„Doneli smo odluku da ne učestvujemo u ovoj priči danas i sutra, jer ne želimo da podgrevamo očekivanja da će dogovor izvući zemlju iz krize. Naš predlog sporazuma za koji smo spremni da uvrstimo primebde ostalih opozicionih organizacija poslaćemo parlamentarcima“, najavio je on.
Upitan da li to znači da neće izaći na izbore, Đilas je kazao da to, u ovom trenutku, nema veze sa izborima, već samo sa aktuelnom rundom dijaloga.
„Mi smo tražili i smatramo da ljudi iz Evrope treba da ne stanu na jednu stranu, već iznesu stav da li je to što mi predlažemo u duhu evropskih vrednosti. Mi od Evrope tražimo da li su to evropske vrednosti, nešto normalno, ili nešto što nigde ne postoji.
Mi ćemo se za slobodu u Srbiji sami izboriti, ako neko hoće da pomogne - dobrodošao je, ali znaćemo da je naša sloboda, jer niko nije pomogao“, zaključio je Đilas.
Lider Dveri Boško Obradović rekao je, posle današnje runde međustranačkog dijaloga sa evroparlamentarcima, da sve, sem pojedinih upadica predstavnika vladajuće stranke, protiče u dobrom i konstruktivnom duhu.
To po njegovim očekivanjima, kako kaže, takoneće biti dalje, jer će razgovori izgubiti smisao, ako Dveri ne dobiju odgovor na pitanja koja su postavili.
„Mi učestvujemo na ovim razgovorima ne da bi raspravljali o kozmetičkim već suštinskim izmenama“, objsnio je on.
Osim Stranke slobode i pravde, međustranački dijalog o izbornim uslovima uz posredovanje evroparlamentaraca, napustile su i Demokratska stranka, PSG i Pokret za preokret.
Predstavnici tih stranaka, nakon prve runde današnjih razgovora, saopštili su novinarima da neće učestvovati u nastavku dijaloga.
Predsednik Pokreta za preokret Janko Veselinović rekao je da su razgovori u prvom delu dana “obesmišljeni iz više razloga”.
“Da je postojalo 0,001 odsto šanse da do nekog dogovora dođe danas, ni mi, ni kolege sa kojima smo zajedno izašli sa sastanka, ne bi ga napustili”, rekao je Veselinović.
On je rekao da je SNS odbila sve predloge posrednika iz EP, pa čak, kaže, i one u kojima je učestvovala SPS, pa i sama SNS.
“Odbili su i predlog formiranja koordinacionog tela za kontrolu medija, i tela za kontrolu pritiska nad biračima, bilo kakav razgovor o slob medijima, mimo 45 dana izborne kampanje i mimo sedam dana funkcionerske kampanje”, rekao je Veselinović.
On je, takođe, naveo da sastanak nisu napustili već tokom prepodnevnog dela samo zbog, kako je rekao, grubog vređanja Dragana Đilasa od strane predstavnika SNS Vladimira Orlića.
“Za žaljenje je da ga ni posrednici nisu prekinuli, već su samo rekli da ne koristi vreme za vređanje drugih učesnika sastanka”, rekao je Veselinović.
Dodao je da se oni nisu odrekli komunikacije sa EU, ali da smatraju da sastanak danas nema šanse da donese rezultat.
Na pitanje da li su protesti jedna od opcija, Veselinović je rekao da će se predstavnici tog dela opozicije sastati da razgovaraju o opcijama, pa i o toj.
Predsednik PSG Pavle Grbović takođe je novinarima preneo da je pokret doneo odluku da ne učestvuje u daljem toku dijaloga, nakon što je, kaže, SNS rekla da ne prihvata ništa od predloženih sugestija.
“Ne postoji šansa da dođemo do konstrukitvnog rešenja. Žao mi je što se to nije desilo i neće se desiti”, rekao je Grbović.
Dodao je da će PSG nastaviti sa političkim delovanjem i dijalogom, ali isključivo sa građanima i opcijama sa kojima su i do sada imali političku saradnju, dodajući da se očekuje da u narednim nedeljama zajednički donesu odluku o narednim koracima.
Potpredsednik DS Miodrag Gavrilović rekao je da su ovi razgovori, što se njih tiče, završeni.
“Očekujemo da vidimo zaključke evroparlamentaraca, to je važno da bismo rekli šta ćemo da uradimo. Imamo plan za sve varijante, važno je da vidimo zaključke EP. Sve opcije su moguće u igri, važno da vidimo zaključak sastanka”, rekao je Gavrilović.