Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U petak počinje 8. Šekspir festival u Vili Stanković u Čortanovcima

30.06.2021. 12:34 12:36
Piše:
Foto: Promo

„Tragedija Hamleta“, u izvođenju francuskog teatra „Des Lumières et des Ombres“, koju je režirao Gi Pjer Kulo, otvoriće u petak, 2. jula, 8. „Šekspir festival“ u Vili Stanković u Čortanovcima.

Ovaj jedinstveni međunarodni festival posvećen Šekspiru, koji se održava na otvorenom, trajaće do 6. jula, s tim da će jedna od ovogodišnjih predstava, „Makbet“, biti izvedena u oktobru. U tradicionalnom julskom terminu, pak, pred publikom će se naći tri produkcije.

Na centralnoj festivalskoj lokaciji, u Vili Stanković, 3. jula nastupiće Narodni teatar Bitola s predstavom „History of motherfuckers – Korolian“, u režiji jednog od najznačajnijih savremenih reditelja u našoj zemlji Andraša Urbana. Dan kasnije biće, pak, izveden „Moj Šekspir“ Nikite Milivojevića, neočekivana forma u kojoj glumci najvećeg dramskog pisca smeštaju u sadašnjost predstavljajući ga kroz dogodovštine iza scene i stečena iskustva nastupima u Šekspirovim dramama. U pratećem festivalskom programu, publika će u Kulturnom centru Novog Sada moći da pogleda filmske adaptacije Šekspirovih dela: „Korolian“ (režija Rejf Fajns) 5.jula, i „Buru“ (režija Džuli Tejmor) 6.jula.

Za oktobar je planiran čuveni „Makbet“ Sardenja teatra / Kompanije Teatropersona iz Italije, koji stiže kod nas nakon gostovanja na festivalima u Sibiu i Hong Kongu, Platonov festivalu u Rusiji, Festivalu svetskog kazališta u Zagrebu, i Barbikan centru u  Londonu. Predstava će biti izvedena na sceni SNP-a. Italijanski kritičari proglasili su „Makbet“ najboljom predstavom u 2017. i ona je dobila najznačajniju italijansku nagradu u oblasti izvođačkih umetnosti, svojevrsnog Oskara italijanskog teatra: „The Premio Ubu Award“ 2017.

– Ponovo smo u igri! Godinu dana bili smo izbačeni iz nje - ali evo nas ponovo na pozorišnom terenu. Biti – il’ ne biti ... Biti - naravno! Dobro došli! – reči su Nikite Milivojevića, direktora i osnivača festivala.

Predstava koja će otvoriti festival „Tragedija Hamleta“, nastala je na temeljima genijalne Šekspirove drame, ali uz intervencije Žana Kloda Karijera, Mari Elen Estjen i čuvenog Pitera Bruka, koji je autor adaptacije.

– Suočen sa beskonačnim značenjima i referencama dela, dopustio sam sebi jedan san: da dozvolim da ođekne zapanjujuće pozorišno remek-delo sa dvostrukim značenjem, kako ga je nazvao Rene Žirar. U ovom remek-delu pravda i nevinost su pravi protagonisti. Hamlet i Šekspir su svetionici. Izvodio sam i režirao nekoliko Šekspirovih drama i svaki put me je odveo na neočekivana mesta. Ovog puta me je intuicija, prema adaptaciji Pitera Bruka, francuskog teksta Žan Kloda Karijera i Mari Elene Estjen, vodila ka ogromnom znaku pitanja koji predstavlja „Tragedija Hamleta” – pojašnjava reditelj Gi Pjer Kulo.

Za „Koriolana“ dramatruškinja predstave „History of motherfuckers“ Vedrana Božinović podseća da spada u ciklus Šekspirovih „rimskih tragedija“ napisanih u periodu 1594 – 1608. Po njenim rečima, Šekspirov „Koriolan“ je minimalistički komad, pisan jednostavnijim, kolokvijalnijim jezikom, te u direktnoj kontri sa drugim rimskim tragedijama. Koriolan je tragičan na suptilan i minimalistički način. Nema grandioznu prirodu Antonija i Kleopatre, niti je lik Koriolana suzdržani Cezar. Njegov je bes na površini i spreman je da eksplodira u svakom trenutku. Svaka njegova odluka ide na vlastitu štetu i to se dešava sve do onog trenutka kada povratka nazad više nema“.

– U istoriji stalno govorimo o raznim motherfuckersima koji su bili ružni, glupi, zli, pa su nekako zeznuli stvar i sprečili nas da uživamo u krajnje savršenom nacionalnom društvu dobrote i blagostanja, slobode, sigurnosti i večnih pobedničkih ratova. Narod, građanstvo je uvek samo lik bez mogućnosti da odgovara. Taj nejasan pojam kao neka apstrahirana hobotnica nikad ne znači skup pojedinaca. Kao da nije individua onaj koji ispunjava glasački listić, kao da nije on taj koji to ubacuje u glasačku kutiju. Narod nije odgovoran. Laž je slatka. Istinita. A sloboda boli – objašnjava reditelj Andraš Urban.

Projekat „Moj Šekspir“ po konceptu Nikite Milivojevića, zamišljen je tako da glumci koji su igrali u njegovim komadima, govore o tom svom iskustvu.  Ideja je da glumci na neki svoj način predstave publici svog Šekspira. Kroz male „ispovesti“ o ličnom iskustvu i doživljaju Šekspira na sceni, (promišljanju lika,  procesu rada na probama i sl. ) ... pokušali bi između ostalog i da odgovorimo na pitanje zašto je Šekspir i dalje najigraniji dramski pisac svih vremena, i zašto se smatra najzahtevnijim glumačkim zadatkom. Glumci bi takođe „uživo“ govorili i svoj omiljeni monolog iz predstave u kojoj su igrali, (ili bilo kog drugog Šekspirovog dela). „Moj Šekspir“ je trogodišnji projekat „Šekspir festivala“ započet 2019. godine u kome će učestvovati oko 30 glumaca. Ove godine su akteri Vojislav Brajović, Svetozar Cvetković, Boris Isaković, Dragan Mićanović, Nebojša Ilić, Andrija Kuzmanović...


Ulaznice naTiketsprodajnim mestima

Ulaznice za 8. „Šekspir festival“ mogu se kupiti na svim „Tikets“ prodajnim mestima, osim za predstavu „Makbet“, za koju će biti u prodaji tokom septembra. Neka od prodajnih mesta u Novom Sadu su CD šop „Mungos“, Kralja Aleksandra 9 (pothodnik) Novi Sad, „Delfi“ Novi Sad, Zmaj Jovina 12, i „Delfi“ Big šoping centar. Prodaja ulaznica za prateći program festivala organizovana je na blagajni Kulturnog centra Novog Sada. Za sve predstave obezbeđen je prevoz, i povratna karta iz Beograda, i Novog Sada, može se kupiti na svim prodajnim mestima „Tiketsa“, po ceni od 300 dinara. Broj mesta je ograničen. U slučaju vremenskih nepogoda predstave će biti izvedene u Srpskom narodnom pozorištu, o čemu će publika moći da se obaveštava na sajtu i Fejsbuk stranici festivala, gde će biti istaknuto obaveštenje na dan izvođenja predstave do 16.30 časova. Sve predstave počinju u 20 časova.


Osnivanje Šekspir festivala 2014. inicirao je reditelj Nikita Milivojević, nakon premijere njegove predstave „Henri VI” u čuvenom Glob teatru u Londonu maja 2012. Pored želje da publici otkrije Šekspira na nov način, Nikita Milivojević je bio vođen idejom da se državna rezidencija - Vila Stanković, izuzetan prostor zatvoren za javnost u Srbiji, učini atraktivnim kulturno-turističkim mestom. Ideja festivala je da neguje dela najvećeg svetskog dramskog stvaraoca predstavljanjem atraktivnog pozorišnog programa pod vedrim nebom, kako je to bilo i u Šekspirovo vreme.

Gosti „Šekspir festivala“ u Srbiji bila su dosad pozorišta iz Velike Britanije, SAD, Kine, Francuske, Nemačke, Švajcarske, Grčke, Gruzije, Belorusije, Irana, Indije, Portugala, Makedonije, Slovenije, Hrvatske, Finske ... Evropska mreža festivala zvanično je 2019. ovaj festival uvrstila na listu najznačajnijih na Starom kontinentu. „Osmišljen kako bi izvođenjem predstava pod vedrim nebom na autentičan način dočarao vreme i negovao uspomenu na najvećeg svetskog dramskog stvaraoca, „Šekspir festival“ se od početka održava uz podršku Pokrajinske vlade, Opštine Inđija, Ministarstva kulture, Grada Novi Sad, UNIKA osiguranja“.

N. Pejčić

Piše:
Pošaljite komentar