Vučić zakoračio u petu godinu predsedničkog mandata
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić zakoračio je danas u petu godinu mandata na mestu šefa države. Juče je bila četvrta godišnjica od kada je stupio je na funkciju predsednika Srbije, položivši svečanu zakletvu u parlamentu 31. maja 2017, nakon ubedljive pobede u prvom krugu izbora sa 2. 012 788 glasova.
Zahvalivši se na kraju obraćanja svim građanima na ogromnoj podršci, na nadi i veri u drugačiju i bolju budućnost, Vučić je rekao da veruje da će upravo uz njihovu pomoć umeti da odgovori na svako pitanje i na svaki zahtev, na svaki izazov koji je pred njim. Potom je dodao i svojevrsnu poruku, citirajući i jednog od najznačajnijih starih, kineskih filozofa:
„Zato što, a rekao je to Lao Ce, to što te neko voli, daje ti snagu, a to što ti nekoga voliš, daje ti hrabrost. A ja ovu zemlju volim, iznad svega. I to će me činiti veoma hrabrim predsednikom. Sve ostalo, na meni je da zaslužim.”
Sam Vučić ne krije zadovoljstvo uspesima koje je Srbija zabeležila na ekonomskom planu od 2012. godine, kada je SNS postala stožerna stranka vlasti, a on u njoj učestvovao najpre kao premijer, potom kao predsednik. I sada podvlači da je zemlja uspela da odgovori na izazove koje je nametnula pandemija koronavirusa, kako na ekonomskom, tako i na planu vakcinacije. Ovih dana je poručio je da je prosečna plata u martu iznosila „tačno 555 evra“, a da je to mnogo više nego u trenutku kad je postao premijer, navodeći da Srbija više nije zemlja gubitnika već pobednika, za šta su, ističe, zaslužni građani. Uveren je da zajedno i ujedinjeni, možemo dostići do kraja godine plate u proseku veće i od 600 evra, a u više navrata izneo je očekivanje da i ove godine rast BDP-a može preskočiti šest odsto. Među uspehe svog mandata posebno ubraja dovođenje stranih invesitora, kao i ulaganje u brojne infrastruktune projekte. Srbija je u 2020. godini imala preko tri milijarde evra direktnih stranih investicija, dok je, recimo, u Crnoj Gori, BiH, Makedoniji i Albaniji ta cifra bila oko 1,7 milijardi. Prilikom potpisivanja ugovora sa stranim investitorima ne krije oduševljenje. Tako se među poslednjim investicijama kojima je posvetio posebnu pažnju našao i dolazak japanske grupacije „Nidek”, koja će u Novom Sadu izgraditi fabriku pogonskih motora za električna vozila, kada je naglasio da je to veliki dan za Srbiju, jer će doprineti razvoju tog grada i cele zemlje. Nakon sastanka sa delegacijom japanske grupacije „Nidek korporejšen” u Predsedništvu Srbije, kazao je da je ta investicija „veličanstveni poklon za Srbiju”.
Prilikom sabiranja dobrih rezultata posebno ističe da očekuje da ćemo prvog decembra imati u izgradnji najmanje sedam različitih autoputeva u Srbiji, a pokušaće, dodaje, da ih bude i osam, ako to bude moguće. Isto tako, među favoritima mu je i brza pruga Beograd – Budimpešta, a ponosan je i na to što će se pre kraja njegovog prvog predsedničkog mandata, od Novog Sada do Beograda vozom putovati oko pola sata.
Nakon poslednje sednice Glavnog odbora SNS ostalo je ipak nerazjašnjeno, ono što je Vučić napomenuo u svom obraćanju stranačkim kolegama. Na pitanje na koga je predsednik Vučić mislio kada je rekao da mu se gade oni koji očekuju od stranih ambasada da ih postave na položaje i smeštaju svojim partijskim drugovima po medijima, funkcioner SNS Vladimir Đukanović je rekao da bi tu imao dosta da nabraja, jer „toga ima i u samom vrhu i u članstvu”.
Postoji i dilema da li je za stabilnost vladajuće stranke u susret izborima dovoljno to što se posle brojnih zahteva za smenu, pa i odlazak i stranke ministra odbrane Nebojše Stefanovića, cela priča trenutno završila na njegovom odlasku sa čelnog mesta u beogradskom odboru SNS. Đukanović je kazao da je Stefanović podneo ostavku na mesto predsednika Gradskog odbora, jer je to članstvo stranke tražilo, a ne zbog prisluškivanja predsednika Srbije. Premijerka i članica Predsedništva SNS-a Ana Brnabić je, odgovarajući na pitanje da li očekuje da Stefanović podnese ostavku i u vladi ili će to ona pokrenuti, izjavila da će se SNS svim stvarima, kao i do sada, baviti unutarstranački.
- Kada kao stranka donesemo neke odluke, tada ćemo ih i saopštavati - dodala je ona. – Zaista, kao ozbiljna stranka špansku seriju od toga nećemo praviti i na to se više neću osvrtati - poručila je juče Brnabićeva.
Iako sa optimizmom gleda na ekonomski srpski plan, posebno iznet kroz poznati program „Srbija 2025“, najavljuje dva politička izazova sa kojima će se sresti ove i naredne godine. Najpre tu je nastavak dijaloga Beograda i Prištine, zbog kojeg očekuje, kako posebno upozorava ovih dana, velike pritiske. No, ujedno poručuje međunarodnoj javnosti, ali i političkim oponentima, da ni pod kojim uslovima neće potpisati nezavisnost Kosova i Metohije.
Drugi izazov su predstojeći izbori, predsednički, beogradski i vanredni parlamentarni. Vučić se još uvek nije izjasnio da li će istaći kandidaturu za još jedan mandat, ali to pitanje za svakog ko prati politička zbivanja i njegov rejting ne deluje upitno. Pojedini funkcioneri SNS, čiji je Vučić lider, ističu da ne vide drugog kandidata za čelno mesto u državi, no za koalicionog partnera naprednjaka, predsednik Pokreta socijalista Aleksandra Vulina, to nije dovoljno, već je od njih zatražio da zvanično, javno obnaroduju Vučićevu predsedničku kandidaturu.
U sklopu izbornih izazova je svakako najava kadrovskih rezova na skupštini stranke koja će uslediti krajem oktobra. No već se vidi da je cela akcija počela, ne čekajući baš jesen, pošto je SNS ojačan članstvom SPAS – a, pre svega Aleksandrom Šapićem, koji će se, kako je i sam najavio, pozabaviti stranačkim rejtingom u Beogradu, koga naprednjaci smatraju potencijalno svojom najslabijom izbornom karikom.
- Uverio sam se da Srpska napredna stranka ne gura probleme pod tepih. Predsednik Vučić je mnogo toga uradio. On je čovek koji je ideolog, koji pravi nacionalnu politiku. Ja sam njemu otvoreno rekao da se mnogi ne pozivaju na njegovo ime, nego da svako snosi deo odgovornosti. Treba pokazati delima prema onome ko je stao iza vas. Ono čime sam najviše iznenađen kod Vučića i čime sam fasciniran je to da nikad nije zatvorio oči i da je nešto hteo da gurne pod tepih. Ja sam došao u Srpsku naprednu stranku da bi nešto doprineo, na kom će to mestu biti, to ćemo videti - rekao je juče Šapić, objasnivši razloge zbog čega je odlučio da ugasi svoju stranku i pridruži se Vučiću u predizbornoj godini.
Svetlana Stanković