Centar za radiologiju Kliničkog centra Vojvodine ima savremenu opremu
Centar za radiologiju Kliničkog centra Vojvodine jedini u Srbiji radi biopsije pod mamografom, vođene tomosintezom, gde se naciljano pokaže mesto, jer aparat sam daje koordinate i ne može da se promaši mesto biopsije.
- Prednost mamografije sa tomosintezom je što snima sloj po sloj tkiva, tehnološki slično CT aparatu, a manja je doza zračenja i ugao tomosinteze je manji. Važno je da je manje zračenje, jer su to zdrave žene koje se snimaju. Takođe, skraćeno je i vreme snimanja, što je komfornije, a možemo i više žena da snimimo. Mamografiju sa tomosintezom smo počeli da radimo čim smo dobili aparat, a biopsije smo krenuli od decembra. Dokazano je da ovaj aparat otkriva do 60 odsto više karcinoma u gustim dojkama, koji se ili ne bi videli drugačije, ili bi se jako teško videli. Pored toga, aparat smanjuje i dopunske preglede, jer se zahvaljujući tomosintezi bolje vidi tkivo, nego na klasičnoj mamografiji. Time se i smanjuju troškovi, ali i stres za žene koje su uplašene – kaže zamenica upravnika Centra za radiologiju KCV i koordinatorka projekta Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo „Moja prva mamografija“ dr Marijana Basta Nikolić.
Biopsije su se radile i ranije, ali je na novom aparatu jednostavno izvođenje biopsije, jer se ulazi brže i preciznije, sa strane, što prethodni aparati nisu omogućavali. Pored toga, intervencija može da se radi i na malim dojkama i na nepristupačnim mestima promena, gde stari aparat nije mogao da priđe, što je velika prednost. Postoji i mogućnost kontrastne mamografije, što su takođe sami izučili, te objašnjavaju da su tumorske regije prokrvljenije, a uz kontrast se ta regija oboji. Ovakav pregled zamenjuje i magnetnu rezonancu, te je sve jeftinije, brže, komfornije, naročito što neki pacijenti ni ne mogu da rade magnetnu rezonancu.
- U prvih mesec i po uradili smo 11 biopsija, a plan nam je da radimo tri nedeljno vakuumom, dok se istovremeno rade i KOR biopsije sa ultrazvukom – napomenula je dr Basta Nikolić. Sve to je bitno i za rad, ali i za edukaciju. Opremu je kupila Pokrajinska vlada i sve je koštalo 35 miliona dinara, plus PDV.
Načelnica Odeljenja interventne radiologije Centra za radiologiju Kliničkog centra Vojvodine i šefica Katedre za radiologiju Medicinskog fakulteta profesorka dr Sanja Stojanović kaže kako se mamografije u okviru Nacionalnog skrining programa za rak dojke rade od 2013. godine, te da se ovaj program sprovodi na teritoriji cele Srbije.
- Od 2013. godine u Centru za radiologiju urađeno je 34.799 mamografija u okviru skrining programa, a KCV je prva tercijarna ustanova u Vojvodini koja je prihvatila da radi ovaj skrining program, koji se kod nas radi dva puta nedeljno. Najbolje su šanse kada se karcinom otkrije u ranom stadijumu, a naročito ako se otkrije kod nas, jer imamo edukovan tim ljudi. Mamografija u Nacionalnim skrining programu se radi za sve žene u Vojvodini starije od 50 godina, a svi snimci se ovde očitavaju i to idu i na takozvano drugo, pa i na treće čitanje – objašnjava dr Stojanović.
- Jedini u Srbiji radimo i biopsije pod mamografom, vođene tomosintezom, gde se naciljano pokaže mesto, jer aparat sam daje koordinate i ne može da se promaši mesto biopsije. Uzme se uzorak, a sve se radi u lokalnoj anesteziji i sadržaj se vadi iglom koja je priključena na vakuum i isisava uzorak tkiva. Po potrebi se dopunjava anestetik. Uz aparat imamo i novu stolicu, gde pacijentkinja može da sedne ili legne, te joj je komforno. Unutar dojke ostaje marker, koji kasnije hirurgu olakšava operaciju, jer zna gde je jezgro – objašnjava dr Stojanović.
Načelnica Odeljenja za dijagnostiku dojke i koordinatorka pokrajinskog projekta „Moja prva mamografija“ profesorka dr Dijana Nićiforović podseća da je prvi pokretni mamograf Pokrajina nabavila u leto 2019. godine i on je počeo da radi 1. jula. Ideja je da se mamografije rade u selima, gde žene nemaju mogućnosti da urade ovo snimanje.
- Žene su oduševljene, te neretko dođu i one koje nisu na spisku, odnosno one koje se nisu prijavile. Već drugog dana rada pronašli smo karcinom kod žene od 42 godine, koja verovatno ne bi ni otišla na snimanje. Tokom 2019. i 2020. godine urađena je 5.341 mamografija, a od 5. oktobra prošle godine nabavljen je još jedan mobilni mamograf. Nađena su 42 karcinoma, kao i šest sumnjivih nalaza i sve žene su upućene na dalje lečenje. Sve one imaju dopunske preglede i snimanja, rade se biopsije, idu na onkološku komisiju i upućuju se hirurgu. U kratkom roku se preduzimaju svi ovi koraci. Iako korona ometa rad, zbog epidemioloških mera, ipak sve žene dolaze na kontrole i dopunske preglede.– istakla je dr Nićiforović.
LJ. Petrović