Zbiljić: Pretrpeli smo udarce, ali ostali jaki i stabilni
- Kao i ceo svet, i Srbija će se izboriti sa koronavirusom, država čini sve da tu bitku dobijemo sa što manje žrtava, ali i posle korone od nečega se mora živeti.
Živi se jedino od rada i koliko je važno da sačuvamo svaki život, jednako je važno da sačuvamo svako radno mesto- kaže za „Dnevnik„ vlasnik kompanije “Energotehnika Južna Bačka” Dragoljub Zbiljić.
Koliko su pandemija i vanredne okolnosti ugrozile poslovanje vaše kompanije?
- Elektro-energetski sektor je strateški važan za svaku državu, pa i za Srbiju. Struja se mora proizvoditi, gas transportovati, toplane moraju da greju građane, jer bez toga država staje. Naš posao je da obezbedimo ispravnost i stabilnost tih sistema. Radili smo i za vreme bombardovanja, radimo i u ovim, za ceo svet vanrednim uslovima. Ni mi, ni druge kompanije iz ovog sektora nismo pogođeni u meri u kojoj su pogođeni neki drugi. To je zahtevalo da mi preduzmemo sve mere da zaštitimo zaposlene, a od njih smo trašili da van posla zaštite sebe. U najvećoj meri smo uspeli u tome. Od početka pandemije, “Energotehnika Južna Bačka” nije izgubila ni jednog radnika, prioritet nam je bio da sačuvamo zaposlene i zaštitimo sistem. Kao i svi privrednici, pretrpeli smo određene udarce, ali smo ponosni na činjenicu da smo jaki i stabilni, pa naši radnici iste udarce nisu mnogo osetili.
Dakle, pretežno radite sa državom i javnim preduzećima?
- “Južna Bačka” je osnovana 1958. godine da bi radila poslove za potrebe Elektrovojvodine i ostalih preduzeća tadašnje Jugoslovenske elektroprivrede. ZnačI, 63 godine radimo taj posao sa državom i ne vidim šta je tu sporno. Danas smo najveća kompanija u ovoj oblasti, sa 700 zaposlenih, od toga preko stotinu vrhunskih inženjera. Ovo je posao u kome presudnu ulogu igraju znanje, stručnost, iskustvo. Ovde nema, što bi se kolokvijalno reklo, foliranja. Greške mnogo koštaju i ljudski i materijalno.
Koliko je važna strateška odluka o akviziciji kraljevačke „Elektromontaže”?
- Zahvaljujući sistemskom jačanju “Južne Bačke” i fuziji sa “Elektromontažom” iz Kraljeva, “Južna Bačka” je postala spremna da ispuni svaki poslovni zadatak i donese državi i privredi mnogu veću korist. To znači da smo, pored ostalog, kadrovskog i organizacionog finansijskog dela, u stanju da napredujemo znatno brže u usvajanju i primeni novih tehnoloških znanja. Sposobni smo da u svakom smislu preuzmemo primat stranim kompanijama. “Južna Bačka” bi mogla da u konzorcijumima na većim infrastrukturnim projektima bude nosilac posla i tako više doprinese državnom buyetu, a dobit reinvestira u Srbiji, za razliku od stranih kompanija, koje ta sredstva odnose u matične države.
Imaju li naše kompanije snage da se bore sa Evropskim firmama u ovoj oblasti!
- Sve je u znanju. Mi posedujemo istu tehniku, kao i najveće Evropske kompanije. Uostalom, kupujemo je od istih proizvođača. Prevagu čini stručnost i kvalitet zaposlenih. Trudimo se da držimo korak sa vodećima. Mnoge od njih su nam partneri u zajedničkim poslovima. To partnerstvo koristimo da naučimo nešto novo, da steknemo dodatno iskustvo. Samo činjenica da su spremni da rade sa nama potvrđuje da vredimo. To je za nas veliko priznanje.
E. Marjanov
Kako kompanija pronalazi neophodne stručnjake?
- Ne nalazimo ih, jer nemate gde da ih nađete, već ih sami stvaramo. Pre šest godina uspostavili smo saradnju sa novosadskom Elektrotehničkom školom. „Mihajlo Pupin”. Isto smo učinili i sa Fakultetom tehničkih nauka u Novom Sadu. Zato se već godinama bavimo projektom dualnog obrazovanja. Imamo dobre škole, dobre fakultete, potrebno je samo tim mladim ljudima omogućiti da teoretska znanja primene u praksi. Spoj onoga što nauče u okviru obrazovnog sistema i onoga što nauče u našoj kompaniji nama je dao vrhunske stručnjake. Zahvaljujući velikom broju investicija u Srbiji, mi sada pružamo mogućnost mladim ljudima da se dokazuju, rade i dobro zarađuju u Srbiji.