Gojković: Umetnost i kultura u obrazovnom sistemu
BEOGRAD: Ministarka kulture i informisanja Maja Gojković danas je nadležnom skupštinskom odboru predstavila izveštaj o radu svog sektora za period od novembra prošle do januara tekuće godine, a iznela je i predlog da se kroz obavezni sistem obrazovanja više pažnje posveti umetnosti i kulturi bilo kroz poseban predmet ili posete institucijama kulture.
Predsednica Odbora za kulturu i informisanje Sandra Božić pohvalila je veoma detaljan i iscrpan izveštaj rada na šta je Gojković istakla da je to zasluga i njenog tima u predanom radu na stvaranju tog dokumenta.
"Budžet Ministarstva za kulturu je uvećan za 10%, što je veoma neobično u doba pandemije", napomenula je Gojković.
Ona je podvukla da je upravo kultura u vremenu virusa kovid 19 svakako najugroženija od svih drugih sektora i da su živi stali u poslednjih godinu dana.
"Obišla sam veliki broj gradskih opština po Srbiji, jer kultura ne živi samo u dva velika grada kao što su Beograd ili Novi Sad, već svuda po našoj zemlji. Decentralizacija je neophodna ne bi li i manje sredine imale svoje muzeje, galerije, pozorišta i slično", objasnila je Gojković.
Ministarka je podsetila na važan projekat koji se tiče završetka radova na ustanovi kakvo je Narodno pozorište Subotica.
"Plan je da teatar u Subotici ima apsolutno najsavremeniju zgradu u celoj zemlji, a verujem i regionu, a nadam se da će im i sam repertoar biti tako uspešan kao i sama zgrada", izjavila je ministarka.
Gojković je govorila i o projektu "Gradovi u fokusu", za koji je Ministarstvo kulture raspisalo konkurs u decembru 2020 i zaključilo tokom februara.
"Izabrane lokalne samouprave poneće titulu - "Grad u fokusu”, koja će im omogućiti da budu prepoznate kao važni nacionalni centri razvoja kulture i na taj način postanu vidljivije na kulturnoj mapi Republike Srbije i Evrope" kazala je Gojković i dodala da će izbor projekata i visina dodeljenih sredstava biti poznata najkasnije do 1. aprila ove godine.
Gojković je istakla i da se rešava donošenje Zakona o muzejskoj delatnosti, a posebno je podvukla svoju ideju da se uvede umetnost i kultura u škole, odnosno u obavezni sistem obrazovanja.
“Videla sam u napisima nekih medija da ljudi iz struke nisu baš blagonakloni prema toj inicijativi, smatraju da ne bi trebalo da se uvede kultura kao predmet u škole, ali taj predmet se i ne bi zvao tako. Još radimo na tome, a najbliže ideji tog predmeta predstavlja već poznat predmet - istorija umetnosti. Ipak, ovo bi bilo drugačije, da se uvede praksa kakvu sam i ja imala tokom školovanja, da se redovno đaci odvode u bioskope, pozorišta, izložbe, koncerte", detaljno je objasnila ministarka.
Gojković je istakla da će uskoro imati sastanak sa premijerkom Anom Brnabić gde će biti reči upravo o tome da se pomogne muzičarima koji žive od koncerata, slobodnim dramskim umetnicima, kao i filmskim distributerima, jer su i bioskopi u velikoj krizi.
Sandra Božić je postavila pitanje o funkcionisanju Narodnog pozorišta u Beogradu, a Gojković istakla da je veoma impresivno šta je sve u tom teatru postignuto vreme pandemije, misleći na programe prilagođene specifičnim uslovima suzbijanja zaraze.
"Ipak, pronađeni su brojni propusti u internoj reviziji, što može da pokvari opšti utisak o njihovom radu i uspesima. Tek će biti razgovora sa upravnicom Narodnog pozorišta Ivanom Vujić Kominac”, najavila je ministarka i zatim dodala da je u ovoj pozorišnoj kući odbijen predlog Ministarstva kulture za uvođenje novog sistema grejanja, i da su nastavili da se greju na mazut, koji je štetan zbog zagađenja.