Pred odbornicima Gradske skupštine Plan Kliničkog centra Vojvodine
Gradski odbornici raspravljaće sutra, između ostalog, i o Planu generalne regulacije Kliničkog centra Vojvodine.
Tim dokumentom urbanisti su predvideli proširenje kapaciteta sadašnjeg kompleksa, kao i Pasterovog zavoda, Medicinskog fakulteta i Zavoda za transfuziju krvi. Osim toga, u sklopu Kliničkog centra planirana je i gradnja tehno-ekonomskog bloka, te objekta za dijalizu, centralne apoteke, ali i tri spratne garaže za potrebe pacijenata, zaposlenih i posetilaca.
Najveći deo planom obuhvaćenog područja od oko 25 (24,73) hektara između Futoške ulice, Hajduk Veljkove, Prištinske i produžetka Ulice Novosadskog sajma, predviđen je za kompleks Kliničkog centra Vojvodine, koji će se razvijati u skladu s potrebama korisnika, grada i regiona, kao i savremenih trendova u organizaciji visokospecijalizovanih bolničkih ustanova. Planom je uslovljeno zadržavanje objekata nekadašnje gradske bolnice, a njihova će funkcija zavisiti od organizacije celokupnog kompleksa. Pozicija i gabariti novih zgrada biće definisani u zavisnosti od organizacije bolničkih sadržaja i na osnovu “Master plana Kliničkog centra”. Urbanisti smatraju da bi granična spratnost na obuhvaćenom području trebalo da bude tri etaže i eventualno potkrovlje, osim za zgradu Poliklinike, koja trenutno ima šest spratova, i moguće ju je nadograditi za još jednu etažu.
Plan predviđa i završetak Dijagnostičko-terapeutskog centra (DTC), koji je po prvobitnom projektu trebalo da ima četiri lamele, od kojih su izgrađene samo tri. Podsećanja radi, gradnja tog centra započeta je 1990. godine, s tim da je jedna lamela (A) završena 2009. godine i tu je smešten Urgentni centar. Izgrađeni objekat ima tri sprata i potkrovlje, a radi bolje organizacije prostora, planirano je njegovo povećanje, odnosno nadziđivanje lamele C do četiri sprata, dogradnja nedovršenog objekta prema originalnom projektu (zapadni deo lamele C) i vertikalnih komunikacija između lamela B i C. Osim toga, u istočnom delu je predviđena dogradnja aneksa od četiri sprata, kao i prizemlja u zoni atrijuma između lamela B i C. Ukoliko se u narednom periodu ukaže potreba za izgradnjom četvrte lamele DTC-a, na osnovu već urađene tehničke dokumentacije, obavezna je izrada urbanističkog projekta, a taj deo će biti smešten paralelno s lamelom C i imaće isti broj spratova.
Klinički centar Vojvodine prostorno i funkcionalno se razvio iz Velike gradske bolnice, koja je na tom prostoru izgrađena 1909. godine. Nekoliko zgrada na uglu Futoške i Hajduk Veljkove ulice su upravo iz tog perioda. Ostali objekti, oko 40, građeni su kasnije, a poslednji je dijagnostičko-terapeutski centar u jugozapadnom delu kompleksa, koji još nije završen. Uz Futošku ulicu se nalazi parcela sa objektom od značaja za graditeljsku baštinu, koji je u funkciji Kliničkog centra (Institut za biohemiju), a zgrada Pasterovog zavoda, “Hemptova kuća” i spomenik Luju Pasteru sa okolinom spomenici su kulture.
Budući da je tehnički blok Kliničkog centra u veoma lošem stanju i zastarele tehnologije, predviđena je gradnja novih dvospratnica. Osim toga, izdvojeni su i prostori za izgradnju novih bolničkih objekata, ali i pratećih, poput garaža, arhiva.
Kada je reč o proširenju kapaciteta, planirana je nadogradnja Klinike za medicinsku rehabilitaciju za jednu korisnu etažu, a slično je predviđeno i za dva objekta Klinike za infektivne bolesti, kao i za Institut medicinskih službi, odnosno Zavod za radiologiju. Kako se iz teksta plana može primetiti, urbanisti su ostavili mogućnost za rušenje objekata Klinike za infektivne bolesti i izgradnju novih s dva sprata. Povećanje spratnosti za jednu korisnu etažu planirano je i na Institutu za neurologiju, psihijatriju i mentalno zdravlje, dok će objekat Zavoda za patologiju, u kom se trenutno nalazi i Metadonski centar, biti proširen dogradnjom prizemnih aneksa.
Zgrade Medicinskog fakulteta biće delimično nadograđene za ne više od tri, odnosno četiri sprata, dok je ostavljena mogućnost nadgradnju za dva sprata Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i dogradnja u delu uz Ulicu Novosadskog sajma. Za Pasterov zavod je konstatovano da postoji potreba za proširenjem kapaciteta i da će to biti realizovano u sklopu KC Vojvodine.
Osim proširenja objekata Kliničkog centra, planirano je i parterno uređivanje tog kompleksa, postavljanje novog mobilijara, kao i dodatno ozelenjavanje. U severozapadnom delu kompleksa urbanisti preporučuju uređivanje površina za rekreaciju zaposlenih i kao terapiju u sklopu lečenja pacijenata. Na tim zelenim površinama planirani su tereni za sportove, poput odbojke, košarke, boćanja i slično, kao i trim staze i travnjaci za vežbanje na otvorenom.
Uz produžetak Ulice Novosadskog sajma, planirana je gradnja Klinike za stomatologiju s najviše dva sprata, a u potcelini Instituta za biohemiju predviđena je zona izgradnje novih objekata, dok su u severozapadnom delu Kliničkog centra planirani prateći sadržaji Pasterovog zavoda s najviše jednim spratom, čija će namena naknadno biti definisana.
Plan predviđa i promenu namene prostora na kome se nalaze dve stambene kule sa samačkim stanovima uz produžetak Ulice Novosadskog sajma, i to u opštegradski centar u funkciji zdravstvene, bolničke delatnosti ili neke kompatibilna namene. Severozapadno od kompleksa KC Vojvodine, trebalo bi da bude uređen javni parking. U okviru kompleksa su planirane tri spratne garaže, s najviše dva sprata i jednom ili više suterenskih etaža.
Kada je reč o saobraćajnoj infrastrukturi, planiran je produžetak Prištinske ulice i njeno povezivanje sa Drinskom i Ulicom Mikole Kočiša. Nakon toga, Mikole Kočiša će praktično postati servisna saobraćajnica, a Ulica Novosadskog sajma biće produžena prema zapadu. Saobraćajnice u okviru bolničkog kompleksa će, na mestima gde uslovi to dozvoljavaju, biti proširene
Tekst i foto:
J. Vukašinović