PENZIJA U INOSTRANSTVU Gde živite, tu i podnosite zahtev
NOVI SAD: Brojni osiguranici Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje su deo staža ostvarili i radom u inostranstvu.
Ispunjenjem uslova za ostvarivanje prava na penziju, oni neretko imaju nedoumice oko toga koji je najbolji način da svoja prava ostvare u svim državama u kojima su radili. Pojedini osiguranici odlučuju se da zahtev pošalju poštom onoj državi u kojoj imaju najviše staža ili iz koje očekuju najpovoljniji iznos penzije, a ima i slučajeva da se pri podnošenju zahteva u inostranstvu ne „prijavi” staž navršen u Srbiji, verovatno zbog pogrešnog očekivanja da bi srpska penzija mogla nepovoljno da utiče na inostranu.
Ovom prilikom pokušaćemo da pomognemo osiguranicima koji su ostvarili staž u nekoj od 31. države sa kojima Republika Srbija ima zaključen sporazum o socijalnom osiguranju, dok će oni koji su radili u državi sa kojom sporazum nije zaključen morati pomoć da potraže neposredno od nosioca osiguranja u toj državi.
Pre svega, važno je naglasiti da se zahtev za penziju podnosi isključivo u državi u kojoj osiguranik ima prebivalište, odnosno da nije potrebno podnositi pojedinačne zahteve za ostvarivanje prava u Srbiji i u drugim zemljama. Ukoliko osiguranik ima prebivalište u državi sa kojom Republika Srbija nema zaključen sporazum, zahtev se može poslati putem pošte nosiocu osiguranja u državi u kojoj osiguranik ima navršen staž, po izboru. Cilj međunarodnih sporazuma o socijalnom osiguranju jeste upravo to da se olakša ostvarivanje prava i umanje troškovi osiguranicima. Zahtev podnet u jednoj državi, smatra se zahtevom za penziju u svim državama u kojima osiguranik ima staž. Da bi se postupak nesmetano sproveo u skladu sa ovim pravilom, važno je da podnosilac zahteva navede sve države u kojima je radio i da uz zahtev priloži odgovarajuće dokaze o stažu. Ukoliko se dokazima o stažu ne raspolaže, potrebno je u zahtevu što preciznije navesti poslodavce i tačna mesta i periode rada.
Naravno, ovo se odnosi na zaposlenje, ali i na obavljanje samostalne delatnosti ili na bilo koji drugi rad koji je prema pravnim propisima pojedine države predviđen kao obavezno penzijsko osiguranje. Ukoliko osiguranik nije siguran da li je po osnovu svog rada bio u penzijskom osiguranju, sugeriše se da u zahtevu takav period navede, a u postupku će se proveriti da li u inostranstvu postoji staž po osnovu koga može da se ostvari pravo na penziju.
Penzije i ostala prava ostvarena u Srbiji isplaćuju se u 27 zemalja sveta (ne računajući bivše jugoslovenske republike). Prema podacima za 2020. godinu ,od ukupno 13.255 korisnika, više od polovine živi u Nemačkoj - 8.110 korisnika, slede Austrija sa 2.270 korisnika, Mađarska sa 944 korisnika, u Švedskoj je 298 korisnika, u Francuskoj 251, u Švajcarskoj 211, u Češkoj 142, u SAD 134 korisnika...U Brazil i Grčku šalje se po jedna penzija, u Meksiko dve, Novi Zeland pet, u Tursku šest...Tokom 2020. godine, po ovom osnovu je transferisano više od 1,557 milijardi dinara, a ove prinadležnosti isplaćuju se tromesečno, zbog visokih administrativnih troškova i relativno niskih iznosa.
Po podnošenju zahteva za penziju, prva obaveza Fonda je da utvrdi penzijski staž navršen u Republici Srbiji. Ukoliko je trajanje tog staža dovoljno za ostvarivanje prava na penziju, pristupiće se donošenju rešenja i utvrdiće se pravo na tzv. samostalnu penziju. Za ovakvu penziju, staž navršen u inostranstvu nije potrebno uračunavati i iz tog razloga nije neophodno prethodno tražiti potvrdu od inostranog nosioca osiguranja. Po donošenju rešenja, u sve države u kojima je navršen staž uputiće se odgovarajuće obaveštenje o zahtevu, uz potvrdu staža koji je navršen u Srbiji i dokaze o stažu u toj državi, kao i obaveštenje o okončanju postupka u Srbiji.
Na osnovu ove dokumentacije, inostrani nosioci će sprovesti postupak prema propisima tih država i odlučiti o pravu na penziju. Ovo znači da ostvarivanje prava na penziju u Srbiji ne znači da su uslovi ispunjeni i u inostranstvu, pa je moguća situacija da starosni penzioner mora da sačeka navršenje još neke godine života ili da invalidski penzioner ne ispunjava inostrane uslove za invalidsku penziju. Naravno, moguća je i obrnuta situacija, odnosno da su uslovi druge države „blaži”, pa da osiguranik ranije dobije penziju iz inostranstva nego u Srbiji. U slučaju da po sprovedenom postupku osiguranik dobije srpsku penziju, ali za inostranu ne ispuni uslove, potrebno je da po ispunjenju uslova ponovo podnese zahtev, i to ponovo u državi u kojoj živi, bez obzira na to što se taj zahtev odnosi isključivo na inostranu penziju.
U slučaju da staž navršen u Srbiji nije dovoljan za ispunjenje zakonskih uslova za penziju, neophodno je zatražiti potvrde staža iz svih zemalja u kojima je taj osiguranik radio. Pošto ovakva situacija može i znatno da odloži početak korišćenja penzije, poželjno je da osiguranici i pre podnošenja zahteva za penziju Fondu podnesu zahtev za utvrđivanje staža u inostranstvu. Na taj način mogu i da izbegnu iznenađenja u pogledu trajanja navršenog inostranog staža. Po prijemu potvrda i ispunjenju uslova, rešenjem će se utvrditi pravo na srazmernu penziju, a u ukupan staž će se sabrati svi navršeni staževi ili samo inostrani staž koji uz srpski čini dovoljan zbir za ispunjenje uslova. Na primer, prema svim sporazumima zaključenim sa državama nastalim na području SFRJ, staž u trećoj državi se uzima u obzir samo ukoliko je on uslov za ostvarivanje prava.
Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje isplaćuje penzije i ostala prava za 49.229 korisnika (podaci za 2020. godinu), koji žive u državama nastalim na prostoru bivše SFRJ i to: Republika Srpska 12.683, Hrvatska 12.501, Federacija BiH 8.245, Crna Gora 6.606, Severna Makedonija 5.931 i Slovenija 3.265 korisnika.
Tokom 2020. godine po ovom osnovu je transferisano više od 59,5 miliona evra, a ove prinadležnosti isplaćuju se mesečno, u tekućem za prethodni mesec.
Pri određivanju visine penzije, u obračun se uzimaju isključivo zarade ostvarene u Srbiji. Zatim se visina penzije određuje kao da je sav uračunat staž navršen u Srbiji, a potom se od tako dobijenog iznosa obračunava srazmeran deo koji odgovara udelu srpskog staža u ukupnom trajanju. Sličan princip primenjuju i druge države, pa tako ne može da se dogodi da, na primer, niže zarade u Srbiji umanje francusku, slovenačku, ili kanadsku penziju, čega se osiguranici često plaše.
Korisnik srazmerne penzije u Srbiji može da bude korisnik samostalne penzije u drugoj državi, ili čak može da koristi i drugu vrstu penzije, pa tako srpski starosni penzioner može u drugoj državi da koristi invalidsku ili porodičnu penziju. Od ovih pravila postoje izuzeci, ali će referenti koji vode postupak na to pravovremeno upozoriti stranke. Sporazumi uređuju i pitanje preuzimanja navršenog staža koji je kraći od minimalnog propisanog trajanja za ostvarivanje prava, a ta granica je najčešće postavljena na 12 meseci, ali je nekim sporazumima predviđeno ostvarivanje prava i za kraći staž. U slučaju da postoji takvo ograničenje, inostrani staž na svoj teret preuzima nosilac druge države.
Ukoliko je osiguranik radio u Republici Srbiji, a u vreme ispunjenja uslova za penziju ima prebivalište u drugoj državi, zahtev za penziju podnosi nosiocu te države, koji će sprovesti sve potrebne radnje u postupku i o zahtevu obavestiti naš Fond, koji će, zatim, sprovesti postupak kao da je zahtev neposredno primljen.
Iskusni referenti u Republičkom fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje neretko će osiguranicima moći da pomognu i pravnim savetima, koji se odnose na inostrane zakonske propise, ali se osiguranicima ipak sugeriše da eventualne dileme razreše u neposrednom kontaktu sa nosiocima osiguranja u državama u kojima su radili. Mogućnost da se naši građani neposredno posavetuju sa stručnjacima inostranih nosilaca osiguranja naročito je olakšana na redovnim međunarodnim danima savetovanja, kada kolege iz inostranstva u prostorijama Fonda u različitim gradovima u Srbiji primaju i savetuju osiguranike. Ovu mogućnost je već iskoristio veliki broj zadovoljnih budućih i sadašnjih penzionera.
Na sajtu Fonda njnjnj.pio.rs/Propisi/Međunarodni ugovori nalaze se ugovori sa svakom državom i pregled dokumentacije potrebne za ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja.
E. D. N.