Digitalna platforma Republičkog geodetskog zavoda sve posećenija
Posle tri godine rada digitalne platforme Republičkog geodetskog zavoda, na njoj je više od 200 setova podataka, ima više od 200.000 različitih korisnika mesečno, preko pola miliona poseta, oko 10,1 miliona zahteva mesečno na koje se odgovara u roku od 0,3 sekundi.
Produženo je i prosečno vreme ostanka na platformi – s osam minuta, koliko je bilo 2017, na više od 18 minuta, navodi RGZ, prenoseći pisanje portala „Srpska ekonomija”. Zahvaljujući platformi, unapređena je transparentnost rada i podataka javnog sektora, napredak je postignut i u ažurnosti, povećana je dostupnost i, što je veoma važno, podaci su besplatni.
– Na digitalnoj platformi mogu se pronaći podaci iz Katastra nepokretnosti, Registra cena nepokretnosti, Adresnog registra, zatim setovi podataka o državnom poljoprivrednom zemljištu, licitaciji i njegovom zakupu, a važni su i podaci o ustanovama kulture i kulturnom nasleđu, geologiji, statistički podaci i još mnogo drugih – rekao je načelnik Centra za upravljanje geoprostornim podacima u Republičkom geodetskom zavodu Darko Vučetić. – Uskoro će, zahvaljujući saradnji Ministarstva kulture i informisanja i Republičkog geodetskog zavoda, posetioci platforme moći da na jednom mestu dobiju i pregled svih arheoloških nalazišta na teritoriji Srbije.
Dokaz da je proces digitalizacije dobro urađen i da je RGZ sve do sada radio na pravi način je brz oporavak tržišta nepokretnosti u Srbiji. Naime, tokom pandemije koronavirusa, tržište nepokretnosti palo je 80 odsto u odnosu na 2019. godinu, ali se za za mesec i po oporavilo na plus 27 odsto.
– Tržište nepokretnosti se oporavilo, BDP Srbije je porastao, a toga ne bi bilo da nisu uspešno sprovedene reforma i digitalizacija RGZ-a – naglašava Vučetić. – Takođe, RGZ je jedina institucija u Evropi koja je na nedeljnom nivou izveštavala o stanju na tržištu nepokretnosti i time obezbeđivala važne i neophodne informacije i nadležnim državnim organima, ali i tržištu, da bi blagovremeno reagovali.
Građani, navodi Vučetić, ne moraju da idu do Službe za katastar nepokretnosti, već kliknu na „geoSrbiji” na željenu parcelu i mogu videti kako ona izgleda, imati uvid u satalitski snimak, da li ima nekih prethodnih zahteva, kakva je infrastruktura, šta se nalazi oko parcele, kakav je sastav zemljišta, kakve su cene... Ta platforma se svakim danom upotpunjava, pa osim grafičkih prikaza, postoji i deo koji predstavlja podršku korisnicima, a profesionalni korisnici u realnom vremenu mogu dobiti ažurne podatke RGZ-a i drugih institucija.
Vučetić ukazuje na to da se sajt RGZ-a www.rgz.gov.rs, zbog velikog broja elektronskih usluga, našao među 30 najpopularnijih i najposećenijih sajtova u Srbiji. Uz to, Zavod je dobio priznanje od Ujedinjenih nacija. Naime, Srbija je među prvih deset zemalja sveta koje su krenule u implementaciju Integrisanog geoinformacionog okvira koji su uspostavile UN u saradnji sa Svetskom bankom, koji je važan okvir za rad katastarsko-kartografskih institucija za 21. vek.
Z. Delić