Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Srbiji 6.224 novozaražena, 55 osoba preminulo

30.11.2020. 15:10 16:56
Piše:
Foto: Pixabay.com

BEOGRAD: U Srbiji su u poslednja 24 sata, na testirana 17.093 uzorka, potvrđena 6.224 nova slučaja korona virusa, a preminulo je 55 osoba.

Prema najnovijim podacima Ministarstva zdravlja, u bolnicama je 7.368 pacijenata, od kojih su 253 na respiratorima.

Od početka epidemije u Srbiji je registrovano 175.438 slučajeva korona virusa, a preminule su 1.604 osobe.

Do sada su testirana 1.777.582 uzorka.

Procenat smrtnosti je 0,91 odsto.


Najviše novozaraženih u Beogradu, slede Novi Sad i Kragujevac

Od 6.244 nova slučaja korona virusa, koliko je u Srbiji potvrđeno u poslednja 24 sata, najviše je i dalje u Beogradu - 1.503.

Slede Novi Sad sa 534 i Kragujevac sa 278 novozaraženih.

U Nišu su registrovana 223 nova slučaja, u Kraljevu 222, Zrenjaninu 129, u Pančevu i Subotici po 113, a u Valjevu 107.

Slede Užice sa 106, Sremska Mitrovica sa 101 i Čačak sa 96, novoobolelih.

Smederevo ima 91 novi slučaj, Kikinda 89, Vranje 70, a u ostlim gradovima i opštianama je manje od 70 novozaraženih.


U socijalnim ustanovama zaražena 1264 korisnika i 585 zaposlenih

U ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih potvrđeno je danas prisustvo virusa KOVID-19 kod 1264 korisnika i 585 zaposlenih, navodi se u saopštenju ministarstva rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja.

Ukupan broj izlečenih korisnika ustanova socijalne zaštite iznosi 1357, a broj izlečenih osoba koje su zaposlene u ustanovama socijalne zaštite iznosi 575.

Vanredno i u Leskovcu, u poslednja 24 sata 46 pozitivnih

Štab za vanredne situacije grada Leskovca zbog pogoršanja epidemijske situacije proglasio je vanrednu situaciju.

Ta odluka je doneta nakon što je protekle nedelje zabeležen dvostruko veći broj obolelih nego prethodne, a povećao se i broj pacijenata u kovid ambulantama.

Gradonačelnik i komandant Gradskog štaba za vanredne situacije Goran Cvetanović rekao je da je u poslednja 24 časa iz niških laboratorija za grad Leskovac stigao 151 rezultat testiranja, od čega je 46 pozitivno, dok se čeka još 74 rezultata analiza.

"U leskovačkoj kovid bolnici je trenutno 145 hospitalizovanih pacijenata, 108 iz Leskovca, bilo je 14 prijema, nije bilo otpusta, jedan pacijent je upućen u KC Niš, a troje pacijenata je preminulo, starosti 84, 61 i 72 godine iz Leskovca, Lebana i Surdulice. Na kiseoniku je 105 pacijenata, a na respiratoru 4", rekao je Cvetanović na sednici Štaba, a navedeno je na zvaničnom sajtu Grada Leskovca.

On je apelovao na sve Leskovčane da shvate težinu epidemiološke situacije, ali i nezavidnog položaja zdravstvenih institucija i zaposlenih u zdravstvu.

"Do sada su one uspevale da odgovore izazovima, ali je alarmantan podatak da broj hospitalizovanih osoba raste brzo i da je samo za nedelju dana, od poslednje sednice štaba, popunjenost kapaciteta povecana za 75 odsto. Nalazimo se u teškoj situaciji i ukoliko se oprez ne poveća, može doci do preopterecenja zdravstvenog sistema", ukazao je Cvetanović.

Dodao je da je Dom zdravlja prošle nedelje oformio i cetvrtu kovid ambulantu, da zaposleni imaju mnogo posla, jer broj pregleda iz dana u dan raste i izvrši se skoro 300 pregleda dnevno.

Ukazao je i da Opšta bolnica Leskovac svakodnevno troši višemesečne zalihe kiseonika, ali da je pre ovog talasa obezbeden rezervoar većeg kapaciteta, kao i kiseonička mesta za sve krevete na grudnom, infektivnom i onkološkom odeljenju.

Preneo je podatke iz leskovačke bolnice, da će pacijenti sa negativnim PCR testom, a sa ambulantnom terapijom, iz bolnice biti premešteni u Službu za palijativnu negu u Vlasotincu, do potpunog oporavka, kako bi se rasteretile niške i leskovačke ustanove.

Načelnik Jablaničkog upravnog okruga Miloš Ćirić rekao je da je na osnovu nadzora Inspekcije za rad izvršenog 26. i 27. novembra ustanovljeno da se u velikim korporacijama na teritoriji Leskovca poštuju sve epidemiološke mere koje je naložio republički Krizni štab.

Štab je usvojio predlog mera, koji obuhvata povećanje broja vozila u prevozu, pojačanu dezinfekciju površina, pojačanu dezinfekciju vozila u prevozu, rigoroznu kontrolu poštovanja naloženih mera u ugostiteljskim, prodajnim i drugim objektima, kao i meru da je u navedenim objektima obavezno istaci informaciju o površini i maksimalnom broju istovremenih korisnika.

Što se tiče stambenih zgrada dezinfekciju zajednickih prostorija neophodno je vršiti jednom dnevno, a dezinfekciju rukohvata više puta dnevno.

Na kraju sednice Štaba upućen je apel građanima da se pridržavaju svih mera, nošenja maski, držanja distance, izbegavanja okupljanja, uz preporuku da predstojece slave obeleže u krugu porodice.

Petrović: Loše stanje u Kuršumliji, samo prepodne 17 slučajeva

Epidemiološka situacija u Kuršumliji je loša, a samo je danas prepodne zabeleženo 17 novih slučajeva korona virusa, kaže direktorka Doma zdravlja u Kuršumliji Uranija Petrović i dodaje da očekuje da će se taj broj povećati do večeras.

Petrović je za Tanjug istakla da je tokom vikenda zabeleženo 20 novoobolelih, dok je do sada u drugom talasu korona virusa registrovano više od 300 slučajeva.

"Imamo dosta pozitivnih i dosta pregleda. Juče smo imali 9 (pozitivnih), a u subotu 11. Danas imamo prepodne 17, ali biće ih do večeras više", rekla je Petrović za Tanjug.

Ona je dodala da su čak i dva deteta pozitivna na korona virus i istakal da mahom oboljevaju osobe srednje starosne dobi.

"Stariji su manje zaraženi jer se verovatno više čuvaju", navela je Petrović.

Ona je dodala da su neki pacijenti na stacionarnom lečenju u prokupačkoj bolnici jer uglavnom imaju obostrane upale pluća.

"Lakše slučajeve zadržavamo na kućnom lečenju, a teže slučajeve šaljemo u bolnicu", objasnila je direktorka Doma zdravlja u Kuršumliji.

Ukazala je da zaraženih ima i među zdravstvenim radnicima.

Kako je precizirala, od korona virusa oboleo je jedan lekar koji radi u kovid ambulanti i šest sestara.

Petrović je dodala da se zdravstveni radnici nalaze u kućnoj izolaciji u trajanju od 14 dana, dok se osobe sa težom kliničkom slikom šalju u prokupačku bolnicu, a jedan je u niškoj klinici.

Na pitanje da li u tim bolnicama ima dovoljno kapaciteta,odgovara da za sada ima.

Kapaciteti bolnice u Sokobanji puni, zaraženo 12 med. radnika

Kapaciteti Specijalne bolnice u Sokobanji, koja je u kovid sistemu, su puni, hospitalizovano je 175 pacijenata, a virusom korona zaraženo je 11 medicinskih sestara i jedan lekar, kazala je direktorka te zdravstvene ustanove Vesna Milanović.

U bolnici u Sokobanji hospitalizovani su pacijenti iz tog mesta, ali i iz Aleksinca, Ražnja, Knjaževca, Negotina, Zaječara, Kladova i najviše iz Beograda, kaže Miloanović za Tanjug i dodaje da će sutra možda mali broj pacijenata - jedno, dvoje, biti otpušteni iz bolnice.

"Puni smo, nemamo nijedan slobodan krevet. Situacija je teška", kaže dr Milanović i dodaje da su kod njih hospitalizovani pacijenti sa srednje teškim i teškim kliničkim slikama, svih starosnih doba.

Ističe da je dosta pacijenata na kiseoničnoj terapiji, a većina ima upalu pluća i pridružene komorbiditete.

Kada je reč o zdravstvenom stanju zaraženih medicinskih radnika iz te zdravstvene ustanove, dr Milanović kaže da jedna medicinska sestra ima upalu pluća i hospitaliozovana je kod njih u bolnici, dok su drugi sa lakšim kliničkim slikama i na kućnom lečenju su.

Dr Milanović navodi da virus nije ušao među radnike u bolnici, odnosno da su se, pojašnjava, zarazili jer su prethodno njihove porodice bile zaražene virusom korona.

Međutim, to predstavlja i problem za funkcionisanje bolnice i adekvatno zbrinjavanje pacijenata, a dr Milanović kaže da je naročito bilo teško u jednom trenutku kada je veliki priliv pacijenata bio iz Beograda.

"Bilo je jako otežano, ali uspeli smo nekako uz pomoć lekara i sestri sa Ozrena", kaže Milanović i dodaje da im pomažu i dva lekara i dve medicinske sestre iz Doma zdravlja u Sokobanji.

Dr Milanović navodi da su danas potpisani ugovori sa 14 medicinskih sestara, koje će od sutra početi da rade u Specijalnoj bolnici u Sokobanji.

Kraljevo:Hospitalizovano 68 pacijenata, dve osobe preminule

U Opštoj bolnici ''Studenica'' trenutno je hospitalizovano na kovid odeljenjima 68 pacijenata, a tokom 24 sata preminule su dve osobe, saopštila je ta zdravstvena ustanova.

Osam pacijenata je na intenzivnoj nezi, od kojih je četiri intubirano, a četiri je na neinvazivnoj ventilaciji.

Tokom protekla 24 časa primljeno je pet pacijenata, a otpušteno tri.

U istom periodu, u kovid ambulanti, urađeno je 149 pregleda.

Novi Pazar: Od 174 PCR testa, 32 pozitivna na koronu

U Novi Pazar su u protekla 24 sata pristigli rezultati 174 PCR testa građana, od kojih je kod 32 potvrđeno prisustvo korona virusa, objavljeno je danas na sajtu Zavoda za javno zdravlje.

Od tog broja, 29 inficiranih je iz Novog Pazara, i po jedan iz Raške, Priboja i Ćuprije, javlja indeksonline.rs

Broj hospitalizovanih pacijenata na Infektivnom odeljenju je 39, na Grudnom odeljenju 60, a u Privremenoj bolnici Novopazarska banja 22 pacijenta.

Šabac: Na lečenju 131 pacijent, žurke u stanovima na dan

U šabackoj bolnici je na lečenju 131 pacijent, 10 je u respiratornoj jedinici, a četiri osobe sa teškom kliničkom slikom su intubirane.

U bolnicu je na lečenje sa majkom primljeno i dete od godinu dana koje je kovid pozitivno.

Od 1.665 uzorka koji su prošle nedelje testirani u Šapcu, 567 je pozitivno, a aktivno obolelih u gradu je 926, preneo je RTS.

Epidemiološka slika je nestabilna, inspekcije su na terenu, uočeno je okupljanje više od 30 građana u neprijavljenom objektu u naselju Trkalište, kao i u selu Lipolistu.

Žurke se prave i u stanovima koji se izdaju na dan, rekao je gradonacelnik Šapca Aleksandar Pajić nakon sednice Kriznog štaba.

U Šapcu je aktivno obolelih 39 učenika i 38 zdravstvenih radnika.

U Mačvanski okrug stigao je novi kontigent od 5.700 brzih antigenskih testova.

Na teritoriji opštine Lučani proglašena vanredna situacija

Na teritoriji opštine Lučani danas je proglašena vanredna situacija zbog pogoršanja epidemiološke situacije usled širenja virusa kovid-19.

Odluka o uvođenju vanredne situacije doneo je predsednik opštine Lučani na telefonskoj sednici Opštinskog štaba, prenosi Glas zapadne Srbije.

Kako se navodi, javna preduzeća "Dragačevo putevi" Guča i "Komunalac" Lučani treba da preduzmu pojačane epidemijske mere i pojačano vrše dezinfekciju javnih površina i ustanova, a Opštinska uprava da vrši intenzivniji inspekcijski nadzor sprovođenja donetih mera.

Na teritoriji te opštine zabranjeno je okupljanje u zatvorenom i otvorenom prostoru više od pet lica, obavezno je nošenje zaštitnih maski i poštovanje socijalne distance od dva metra, a zabranjeno je i organizovanje svečanosti, sportskih i drugih zabavnih manifestacija.

Vanredna situacija i u Ivanjici

U opštini Ivanjica danas je proglašena vanredna situacija zbog nepovoljne epidemiološke situacije i velikog broja obolelih od korona virusa.

Kako je objavljeno na sajtu te opštine, odluka je doneta na preporuku Štaba za vanredne situacije sa današnje vanredne telefonske sednice.

Prema rečima predsednika opštine Momčila Mitrovića, u poslednjih desetak dana više od 1.800 pacijenata je prošlo kroz kovid ambulantu, potvrđeno je 300 inficiranih, a šest osoba je preminulo.

Odlukom Štaba nastavnička veća i roditeljski sastanci biće organizovani onlajn kako bi se izbeglo okupljanje više lica u zatrvorenom prostoru.

Najavljene su i rigoroznije kontrole poštovanja epidemioloških mera.

KC Niš: Hospitalizovano 347, preminulo sedam osoba

U Kliničkom centru Niš, u kovid objektima, hospitalizovano je 347 pacijenata, a preminulo je sedam pacijenata sa laboratorijski potvrđenim korona virusom.

Od ukupnog broja hospitalizovanih, kod 202 pacijenta je laboratorijski potvrđen virus korona, a 11 je priključeno na respiratore i u teškom su stanju, navedeno je na sajtu KC Niš.

Među hospitalizovanim pacijentima nema dece.

U Zdravstvenom centru Leskovac u kovid bolnici, trenutno je hospitalizovano 113 pacijenata, a kod 90 je potvrđeno prisustvo virusa Kovid-19.

Uprkos svim naporima lekara, u Leskovcu su, od posledica virusa korona, preminule tri osobe.

U dve kovid bolnice u Zdravstvenom centru Vranje, ukupno je hospitalizovan 115 pacijent, kod 100 je laboratorijski potvrđen virus, a među hospitalizovanim nema dece.

Ne smanjuje se broj novozaraženih u Šumadiji, najviše u KG

Broj novozaraženih korona virusom u Šumadijskom okrugu ne smanjuje se, a najveći broj zaraženih je iz Kragujevca i Aranđelovca i kod njih dominira blaga do srednje teška klinička slika, kaže direktor Instituta za javno zdravlje u Kragujevcu Dragan Vasiljević.

Vasiljević za Tanjug navodi da se svakog dana otkrije približno oko 300 novozaraženih, većina ih je iz Kragujevca, potom Aranđelovca, dok nešto manje iz okolnih opština.

On navodi da je došlo do transmisije virusa u porodicama, odnosno među članovima porodice i da su uzrasne strukture različite, i kreću se od 20 do 50 godina.

Vasiljević navodi da se srećom ne povećava drastično broj prijema u bolnicu i da ih je svakodnevno dvoje ili troje, a da se svakog dana i otpuštaju pacijenti na kućno lečenje.

"Uglavnom dominira blaža do srednje teška klinička slika među svim obolelima, ali opet treba imati u vidu da je to relativna stvar i da se menja budući da je virus nepredvidiv", kaže Vasiljević.

Prema poslednjim podacima, sinoć do 20 sati testiranja su pokazala da je 435 osoba u Šumadiji pozitivno na korona virus.

Na bolničkom lečenju u KC Kragujevac je njih 206, a na respiratoru ih je 16.

Tokom prethodnog dana sa bolničkog na kućno lečenje je otpušteno 13 pacijenata.

Vanredna situacija i u Bajinoj Bašti, raste broj pozitivnih

Zbog nestabilne epidemijske situacije i utrostručenog broja pregleda u poslednjih nekoliko dana, na teritoriji Opštine Bajina Bašta uvedena je vanredna situacija.

Zbog povećanog broja pregleda i svakodnevnog porasta broja pozitivnih na kovid-19, stacionar u Domu zdravlja od juče je pretvoren u privremenu kovid bolnicu, gde je do podneva smešteno šestoro kovid pacijenata, izjavila je v.d. direktora Doma zdravlja dr Dušica Jovanović.

"Prostor ginekologije pretvoren je u ambulantu gde će se obavljati PCR testiranje, antigenska testiranja građana, a sama ginekologija je premeštena u prostorije fizikalne medicine", izjavila je dr Jovanović.

Ona je istakla da se broj pozitivnih na korona virus na dnevnom nivou kreće oko 35, što je između 50 i 70 odsto pozitivnih, a to je kako je rekla, najveći broj potvrđenih slučajeva od početka epidemije.

Prema njenim rečima, samo u u proteklih sedam dana, od 23. do 30. novembra, u kovid ambulanti obavljeno je 728 pregleda, od kojih je 416 prvih pregleda, prenosi Glas Zapadne Srbije.

Jovanović dodaje da je razlog za pogoršanje epidemiološke situacije neodgovorno ponašanje i nepridržavanje mera, na prvom mestu kontakata.

"Ljudi se okupljaju kako na slavama tako i na nekim drugim mestima iz nekih drugih razloga, nepoštujući fizičku distancu. U kojoj meri ćemo mi kao zdravstveni radnici to izdržati, vreme će pokazati", ističe Jovanović.

Trenutno se u izolaciji nalazi 208 osoba koji su ili pozitivni na kovid ili su bili u kontaktu sa osobama kod kojih je potvrđeno prisustvo infekcije.

Na bolničkom lečenju u Užicu trenutno je 10 pacijenata.

Dodatni problem, kako je rekla dr Jovanović, predstavlja obolelo medicinsko osoblje, kao i troje medicinskih radnika poslatih na ispomoć u kovid bolnicu u Užice.

Trenutno je sedam medicinskih radnika pozitivno na virus korona, od kojih je jedan lekar.

Piše:
Pošaljite komentar
U Srbiji zaraženo 6.179, umrlo 65 osoba

U Srbiji zaraženo 6.179, umrlo 65 osoba

29.11.2020. 15:01 15:45
Gojković: Od korone obolelo oko 2.500 zdravstvenih radnika

Gojković: Od korone obolelo oko 2.500 zdravstvenih radnika

30.11.2020. 14:05 14:07