broken clouds
18°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Србији 6.224 новозаражена, 55 особа преминуло

30.11.2020. 15:10 16:56
Пише:
Извор: Pixabay.com

БЕОГРАД: У Србији су у последња 24 сата, на тестирана 17.093 узорка, потврђена 6.224 нова случаја корона вируса, а преминуло је 55 особа.

Према најновијим подацима Министарства здравља, у болницама је 7.368 пацијената, од којих су 253 на респираторима.

Од почетка епидемије у Србији је регистровано 175.438 случајева корона вируса, а преминуле су 1.604 особе.

До сада су тестирана 1.777.582 узорка.

Проценат смртности је 0,91 одсто.


Највише новозаражених у Београду, следе Нови Сад и Крагујевац

Од 6.244 нова случаја корона вируса, колико је у Србији потврђено у последња 24 сата, највише је и даље у Београду - 1.503.

Следе Нови Сад са 534 и Крагујевац са 278 новозаражених.

У Нишу су регистрована 223 нова случаја, у Краљеву 222, Зрењанину 129, у Панчеву и Суботици по 113, а у Ваљеву 107.

Следе Ужице са 106, Сремска Митровица са 101 и Чачак са 96, новооболелих.

Смедерево има 91 нови случај, Кикинда 89, Врање 70, а у остлим градовима и општианама је мање од 70 новозаражених.


У социјалним установама заражена 1264 корисника и 585 запослених

У установама социјалне заштите и домовима за смештај одраслих и старих потврђено је данас присуство вируса КОВИД-19 код 1264 корисника и 585 запослених, наводи се у саопштењу министарства рада, запошљавања, борачких и социјалних питања.

Укупан број излечених корисника установа социјалне заштите износи 1357, а број излечених особа које су запослене у установама социјалне заштите износи 575.

Ванредно и у Лесковцу, у последња 24 сата 46 позитивних

Штаб за ванредне ситуације града Лесковца због погоршања епидемијске ситуације прогласио је ванредну ситуацију.

Та одлука је донета након што је протекле недеље забележен двоструко већи број оболелих него prеthodnе, а повећао се и број пацијената у ковид амбулантама.

Градоначелник и командант Градског штаба за ванредне ситуације Горан Цветановић рекао је да је у последња 24 часа из нишких лабораторија за град Лесковац стигао 151 резултат тестирања, од чега је 46 позитивно, док се чека још 74 резултата анализа.

"У лесковачкој ковид болници је тренутно 145 хоспитализованих пацијената, 108 из Лесковца, било је 14 пријема, није било отпуста, један пацијент је упућен у КЦ Ниш, а троје пацијената је преминуло, старости 84, 61 и 72 године из Лесковца, Лебана и Сурдулице. На кисеонику је 105 пацијената, а на респиратору 4", рекао је Цветановић на седници Штаба, а наведено је на званичном сајту Града Лесковца.

Он је апеловао на све Лесковчане да схвате тежину епидемиолошке ситуације, али и незавидног положаја здравствених институција и запослених у здравству.

"До сада су оне успевале да одговоре изазовима, али је алармантан податак да број хоспитализованих особа расте брзо и да је само за недељу дана, од последње седнице штаба, попуњеност капацитета повецана за 75 одсто. Налазимо се у тешкој ситуацији и уколико се опрез не повећа, може доци до преоптерецења здравственог система", указао је Цветановић.

Додао је да је Дом здравља прошле недеље оформио и цетврту ковид амбуланту, да запослени имају много посла, јер број прегледа из дана у дан расте и изврши се скоро 300 прегледа дневно.

Указао је и да Општа болница Лесковац свакодневно троши вишемесечне залихе кисеоника, али да је пре овог таласа обезбеден резервоар већег капацитета, као и кисеоничка места за све кревете на грудном, инфективном и онколошком одељењу.

Пренео је податке из лесковачке болнице, да ће пацијенти са негативним ПЦР тестом, а са амбулантном терапијом, из болнице бити премештени у Службу за палијативну негу у Власотинцу, до потпуног опоравка, како би се растеретиле нишке и лесковачке установе.

Начелник Јабланичког управног округа Милош Ћирић рекао је да је на основу надзора Инспекције за рад извршеног 26. и 27. новембра установљено да се у великим корпорацијама на територији Лесковца поштују све епидемиолошке мере које је наложио републички Кризни штаб.

Штаб је усвојио предлог мера, који обухвата повећање броја возила у превозу, појачану дезинфекцију површина, појачану дезинфекцију возила у превозу, ригорозну контролу поштовања наложених мера у угоститељским, продајним и другим објектима, као и меру да је у наведеним објектима обавезно истаци информацију о површини и максималном броју истовремених корисника.

Што се тиче стамбених зграда дезинфекцију заједницких просторија неопходно је вршити једном дневно, а дезинфекцију рукохвата више пута дневно.

На крају седнице Штаба упућен је апел грађанима да се придржавају свих мера, ношења маски, држања дистанце, избегавања окупљања, уз препоруку да предстојеце славе обележе у кругу породице.

Петровић: Лоше стање у Куршумлији, само преподне 17 случајева

Епидемиолошка ситуација у Куршумлији је лоша, а само је данас преподне забележено 17 нових случајева корона вируса, каже директорка Дома здравља у Куршумлији Уранија Петровић и додаје да очекује да ће се тај број повећати до вечерас.

Петровић је за Танјуг истакла да је током викенда забележено 20 новооболелих, док је до сада у другом таласу корона вируса регистровано више од 300 случајева.

"Имамо доста позитивних и доста прегледа. Јуче смо имали 9 (позитивних), а у суботу 11. Данас имамо преподне 17, али биће их до вечерас више", рекла је Петровић за Танјуг.

Она је додала да су чак и два детета позитивна на корона вирус и истакал да махом обољевају особе средње старосне доби.

"Старији су мање заражени јер се вероватно више чувају", навела је Петровић.

Она је додала да су неки пацијенти на стационарном лечењу у прокупачкој болници јер углавном имају обостране упале плућа.

"Лакше случајеве задржавамо на кућном лечењу, а теже случајеве шаљемо у болницу", објаснила је директорка Дома здравља у Куршумлији.

Указала је да заражених има и међу здравственим радницима.

Како је прецизирала, од корона вируса оболео је један лекар који ради у ковид амбуланти и шест сестара.

Петровић је додала да се здравствени радници налазе у кућној изолацији у трајању од 14 дана, док се особе са тежом клиничком сликом шаљу у прокупачку болницу, а један је у нишкој клиници.

На питање да ли у тим болницама има довољно капацитета,одговара да за сада има.

Капацитети болнице у Сокобањи пуни, заражено 12 мед. радника

Капацитети Специјалне болнице у Сокобањи, која је у ковид систему, су пуни, хоспитализовано је 175 пацијената, а вирусом корона заражено је 11 медицинских сестара и један лекар, казала је директорка те здравствене установе Весна Милановић.

У болници у Сокобањи хоспитализовани су пацијенти из тог места, али и из Алексинца, Ражња, Књажевца, Неготина, Зајечара, Кладова и највише из Београда, каже Милоановић за Танјуг и додаје да ће сутра можда мали број пацијената - једно, двоје, бити отпуштени из болнице.

"Пуни смо, немамо ниједан слободан кревет. Ситуација је тешка", каже др Милановић и додаје да су код њих хоспитализовани пацијенти са средње тешким и тешким клиничким сликама, свих старосних доба.

Истиче да је доста пацијената на кисеоничној терапији, а већина има упалу плућа и придружене коморбидитете.

Када је реч о здравственом стању заражених медицинских радника из те здравствене установе, др Милановић каже да једна медицинска сестра има упалу плућа и хоспиталиозована је код њих у болници, док су други са лакшим клиничким сликама и на кућном лечењу су.

Др Милановић наводи да вирус није ушао међу раднике у болници, односно да су се, појашњава, заразили јер су prеthodno њихове породице биле заражене вирусом корона.

Међутим, то представља и проблем за функционисање болнице и адекватно збрињавање пацијената, а др Милановић каже да је нарочито било тешко у једном тренутку када је велики прилив пацијената био из Београда.

"Било је јако отежано, али успели смо некако уз помоћ лекара и сестри са Озрена", каже Милановић и додаје да им помажу и два лекара и две медицинске сестре из Дома здравља у Сокобањи.

Др Милановић наводи да су данас потписани уговори са 14 медицинских сестара, које ће од сутра почети да раде у Специјалној болници у Сокобањи.

Краљево:Хоспитализовано 68 пацијената, две особе преминуле

У Општој болници ''Studеnica'' тренутно је хоспитализовано на ковид одељењима 68 пацијената, а током 24 сата преминуле су две особе, саопштила је та здравствена установа.

Осам пацијената је на интензивној нези, од којих је четири интубирано, а четири је на неинвазивној вентилацији.

Током протекла 24 часа примљено је пет пацијената, а отпуштено три.

У истом периоду, у ковид амбуланти, урађено је 149 прегледа.

Нови Пазар: Од 174 ПЦР теста, 32 позитивна на корону

У Нови Пазар су у протекла 24 сата пристигли резултати 174 ПЦР теста грађана, од којих је код 32 потврђено присуство корона вируса, објављено је данас на сајту Завода за јавно здравље.

Од тог броја, 29 инфицираних је из Новог Пазара, и по један из Рашке, Прибоја и Ћуприје, јавља indеksonlinе.rs

Број хоспитализованих пацијената на Инфективном одељењу је 39, на Грудном одељењу 60, а у Привременој болници Новопазарска бања 22 пацијента.

Шабац: На лечењу 131 пацијент, журке у становима на дан

У шабацкој болници је на лечењу 131 пацијент, 10 је у респираторној јединици, а четири особе са тешком клиничком сликом су интубиране.

У болницу је на лечење са мајком примљено и дете од годину дана које је ковид позитивно.

Од 1.665 узорка који су прошле недеље тестирани у Шапцу, 567 је позитивно, а активно оболелих у граду је 926, пренео је РТС.

Епидемиолошка слика је нестабилна, инспекције су на терену, уочено је окупљање више од 30 грађана у непријављеном објекту у насељу Тркалиште, као и у селу Липолисту.

Журке се праве и у становима који се издају на дан, рекао је градонацелник Шапца Александар Пајић након седнице Кризног штаба.

У Шапцу је активно оболелих 39 ученика и 38 здравствених радника.

У Мачвански округ стигао је нови контигент од 5.700 брзих антигенских тестова.

На територији општине Лучани проглашена ванредна ситуација

На територији општине Лучани данас је проглашена ванредна ситуација због погоршања епидемиолошке ситуације услед ширења вируса ковид-19.

Одлука о увођењу ванредне ситуације донео је председник општине Лучани на телефонској седници Општинског штаба, преноси Глас западне Србије.

Како се наводи, јавна предузећа "Драгачево путеви" Гуча и "Комуналац" Лучани треба да предузму појачане епидемијске мере и појачано врше дезинфекцију јавних површина и установа, а Општинска управа да врши интензивнији инспекцијски надзор спровођења донетих мера.

На територији те општине забрањено је окупљање у затвореном и отвореном простору више од пет лица, обавезно је ношење заштитних маски и поштовање социјалне дистанце од два метра, а забрањено је и организовање свечаности, спортских и других забавних манифестација.

Ванредна ситуација и у Ивањици

У општини Ивањица данас је проглашена ванредна ситуација због неповољне епидемиолошке ситуације и великог броја оболелих од корона вируса.

Како је објављено на сајту те општине, одлука је донета на препоруку Штаба за ванредне ситуације са данашње ванредне телефонске седнице.

Према речима председника општине Момчила Митровића, у последњих десетак дана више од 1.800 пацијената је прошло кроз ковид амбуланту, потврђено је 300 инфицираних, а шест особа је преминуло.

Одлуком Штаба наставничка већа и родитељски састанци биће организовани онлајн како би се избегло окупљање више лица у затрвореном простору.

Најављене су и ригорозније контроле поштовања епидемиолошких мера.

КЦ Ниш: Хоспитализовано 347, преминуло седам особа

У Клиничком центру Ниш, у ковид објектима, хоспитализовано је 347 пацијената, а преминуло је седам пацијената са лабораторијски потврђеним корона вирусом.

Од укупног броја хоспитализованих, код 202 пацијента је лабораторијски потврђен вирус корона, а 11 је прикључено на респираторе и у тешком су стању, наведено је на сајту КЦ Ниш.

Међу хоспитализованим пацијентима нема деце.

У Здравственом центру Лесковац у ковид болници, тренутно је хоспитализовано 113 пацијената, а код 90 је потврђено присуство вируса Ковид-19.

Упркос свим напорима лекара, у Лесковцу су, од последица вируса корона, преминуле три особе.

У две ковид болнице у Здравственом центру Врање, укупно је хоспитализован 115 пацијент, код 100 је лабораторијски потврђен вирус, а међу хоспитализованим нема деце.

Не смањује се број новозаражених у Шумадији, највише у КГ

Број новозаражених корона вирусом у Шумадијском округу не смањује се, а највећи број заражених је из Крагујевца и Аранђеловца и код њих доминира блага до средње тешка клиничка слика, каже директор Института за јавно здравље у Крагујевцу Драган Васиљевић.

Васиљевић за Танјуг наводи да се сваког дана открије приближно око 300 новозаражених, већина их је из Крагујевца, потом Аранђеловца, док нешто мање из околних општина.

Он наводи да је дошло до трансмисије вируса у породицама, односно међу члановима породице и да су узрасне структуре различите, и крећу се од 20 до 50 година.

Васиљевић наводи да се срећом не повећава драстично број пријема у болницу и да их је свакодневно двоје или троје, а да се сваког дана и отпуштају пацијенти на кућно лечење.

"Углавном доминира блажа до средње тешка клиничка слика међу свим оболелима, али опет треба имати у виду да је то релативна ствар и да се мења будући да је вирус непредвидив", каже Васиљевић.

Према последњим подацима, синоћ до 20 сати тестирања су показала да је 435 особа у Шумадији позитивно на корона вирус.

На болничком лечењу у КЦ Крагујевац је њих 206, а на респиратору их је 16.

Током prеthodnog дана са болничког на кућно лечење је отпуштено 13 пацијената.

Ванредна ситуација и у Бајиној Башти, расте број позитивних

Због нестабилне епидемијске ситуације и утрострученог броја прегледа у последњих неколико дана, на територији Општине Бајина Башта уведена је ванредна ситуација.

Због повећаног броја прегледа и свакодневног пораста броја позитивних на ковид-19, стационар у Дому здравља од јуче је претворен у привремену ковид болницу, где је до поднева смештено шесторо ковид пацијената, изјавила је в.д. директора Дома здравља др Душица Јовановић.

"Простор гинекологије претворен је у амбуланту где ће се обављати ПЦР тестирање, антигенска тестирања грађана, а сама гинекологија је премештена у просторије физикалне медицине", изјавила је др Јовановић.

Она је истакла да се број позитивних на корона вирус на дневном нивоу креће око 35, што је између 50 и 70 одсто позитивних, а то је како је рекла, највећи број потврђених случајева од почетка епидемије.

Према њеним речима, само у у протеклих седам дана, од 23. до 30. новембра, у ковид амбуланти обављено је 728 прегледа, од којих је 416 првих прегледа, преноси Глас Западне Србије.

Јовановић додаје да је разлог за погоршање епидемиолошке ситуације неодговорно понашање и непридржавање мера, на првом месту контаката.

"Људи се окупљају како на славама тако и на неким другим местима из неких других разлога, непоштујући физичку дистанцу. У којој мери ћемо ми као здравствени радници то издржати, време ће показати", истиче Јовановић.

Тренутно се у изолацији налази 208 особа који су или позитивни на ковид или су били у контакту са особама код којих је потврђено присуство инфекције.

На болничком лечењу у Ужицу тренутно је 10 пацијената.

Додатни проблем, како је рекла др Јовановић, представља оболело медицинско особље, као и троје медицинских радника послатих на испомоћ у ковид болницу у Ужице.

Тренутно је седам медицинских радника позитивно на вирус корона, од којих је један лекар.

Аутор:
Пошаљите коментар
У Србији заражено 6.179, умрло 65 особа

У Србији заражено 6.179, умрло 65 особа

29.11.2020. 15:01 15:45
Гојковић: Од короне оболело око 2.500 здравствених радника

Гојковић: Од короне оболело око 2.500 здравствених радника

30.11.2020. 14:05 14:07