Jelica Nikolić: Kožu čuva raznovrsna ishrana i dovoljan unos tečnosti
- Verujem da je moguće imati zdravu i lepu kožu jedino ako prihvatimo bezbednu i efikasnu rutinu nege, izbalansiranu ishranu i životni stil „bez stresa” kao celinu – moto je magistra farmacije i specijalistkinje kozmetologije Jelice Nikolić koja je osnovala savetovalište za negu kože u želji da, na stručan način, pruži savete o nezi i pomogne u odabiru odgovarajućih proizvoda.
Jelica Nikolić za list „Dnevnik” govori o važnosti, povezanosti i uticaju namirnica koje unosimo u svoj organizam na kožu i razbija predrasude o preporučenim „domaćinskim maskama” za lice. Svako od nas se barem jednom našao u situaciji da ne zna šta mu se dešava s kožom, šta joj prija, a šta šteti, a Jelica Nikolić otkriva kako i da li hrana i piće koje konzumiramo određuje, osim kvaliteta našeg zdravlja, i kvalitet naše kože.
- U današnje vreme kada se svest o zdravoj ishrani sve više razvija, takav interes se prenosi i na negu kože, kao najvećeg organa našeg tela. Uravnotežena i raznovrsna ishrana i dovoljan unos tečnosti su osnovni uslov za zdrav izgled kože, ali upotreba odgovarajućih kozmetičkih proizvoda značajno doprinosi očuvanju njenog integriteta i lepog izgleda. Zato je važno da negujemo kožu kako spolja, tako i iznutra.
Ukoliko ne pazimo na raznovrsnost, količinu i kvalitet namirnica, kakve promene mogu da se oslikaju na našem licu i koje su to najštetnije namirnice kada je u pitanju koža lica?
- Živimo u modernom dobu koje nas svakodnevno izlaže raznim hemikalijama, zračenju, zagađenju, pesticidima i drugim toksinima. Našim ćelijama je potrebna podrška u vidu kvalitetnih hranljivih materija kako bi se sprečili brojni biohemijski procesi koji su odgovorni za ćelijsko starenje. Prerađene namirnice s visokim sadržajem šećera i hidrogenizovanih masti su postale norma u našoj ishrani, ne pružajući kvalitetne hranljive materije koje su potrebne celokupnom organizmu, a ne samo koži. Izbor kvalitetnih namirnica može pomoći u smanjenju upalnih procesa, crvenila i dehidratacije kao i u borbi protiv slobodnih radikala koji utiču na ubrzano starenje kože.
Koje namirnice mogu da pogoršaju stanje kože sklone aknama, a koje mogu da poboljšaju situaciju pozitivnim efektom na kožu?
- Mehanizam nastanka akni je veoma složen. Primarni faktori koji utiču na njihov nastanak su genetika i polni hormoni, dok kod određenog broja ljudi ishrana igra značajnu ulogu. Iako su istraživanja o vezi između ishrane i akni i dalje ograničena, većina naučnika je saglasna da namirnice s visokim glikemijskim indeksom koje brzo podižu nivo šećera u krvi i prevelika količina mlečnih proizvoda mogu pogoršati stanje kože sa aknama. Namirnice s visokim glikemijskim indeksom (beli šećer, beli hleb, beli pirinač, krompir, namirnice koje sadrže dosta šećera) treba zameniti s onima koje imaju srednji ili nizak glikemijski indeks (pasulj, sočivo, žitarice od celog zrna, određeno voće i povrće). Mleko i mlečni proizvodi mogu biti okidač kod nekih ljudi, dok njihovo eliminisanje kod drugih možda neće imati efekta. Uopšteno govoreći, ne može se predvideti da li će korigovanje navika u ishrani sigurno pomoći u eliminisanju akni, ali ishrana bogata dijetnim vlaknima i fermentisanim mlečnim proizvodima, suplementacija probioticima i sinbioticima može doprineti bržem i efikasnijem izlečenju.
Zarad negovanja kože lica na internetu postoji pregršt informacija i preporuka za domaće i prirodne maske od pojedinih namirnica koje svako može da napravi sam u svom domaćinstvu. Koje su to maske od namirnica koje se promovišu, a koje nikako ne biste preporučili, a koje namirnice su zaista dobre i efikasne za izradu takvih maski?
- Maske mogu obezbediti koži neophodne hranljive materije, dodatnu hidrataciju, umiriti je ili pomoći regeneraciju ćelija kože. Nisam pristalica pravljenja maski za lice od namirnica koje konzumiramo jer na taj način koža ne dobija ono što joj je potrebno za negu. Posebno ne preporučujem upotrebu soka od limuna, jabukovog sirćeta ili sode bikarbone koji narušavaju pH kože, oštećuju zaštitni sloj i mogu pokrenuti alergijske reakcije, izazvati iritacije i osećaj žarenja. Današnje tržište kozmetike nam nudi veliki izbor maski za lice i svako od nas, u zavisnosti od trenutnih potreba kože, može pronaći odgovarajući proizvod i na taj način pružiti koži najbolju negu.
Kada je u pitanju kvalitet kože, neizostavno je pominjanje značaja vode i tečnosti koje svakodnevno unosimo u naš organizam. Da li je voda brz put do blistave kože i kakav uticaj na kožu može da ima kafa ili alkohol?
- Naš organizam nema rezerve vode te se ona mora svakodnevno unositi u optimalnim količinama. Zdrava i lepa koža traži izdašnu hidrataciju koja se postiže unošenjem dovoljne količine tečnosti, pre svega vode. Preporuke za unos tečnosti su, za odrasle žene, oko 2,7 litara na dan, a za odrasle muškarce oko 3,7 litara dnevno. Navedena količina tečnosti se obezbeđuje pijenjem vode i konzumiranjem namirnica koje sadrže veliki udeo vode (voće, povrće, mleko i mlečni napici). Kafa i alkoholni napici se povezuju s dehidriranom kožom, potencijalnim crvenilom, prekomernim lučenjem sebuma, prevremenim starenjem, ali ne postoje zvanični dokazi njihove direkne veze sa izgledom kože.
K. Ivković Ivandekić