U Novom Sadu do 11. septembra ekskluzivna izložba „Večni Rim”
Ekskluzivna izložba „Večni Rim” otvorena je juče u Zbirci strane umetnosti Muzeja grada Novog Sada (Dunavska 29) i sve do 11. septembra poklonici umetnosti biće u prilici da obiđu postavku koju čine 33 umetnička dela koja na reprezentativan način prikazuju razvoj umetnosti i stilskih pravaca u Večnom gradu.
Predstavljena dela je ustupila Fondacija Dino i Ernesta Santareli, neprofitna organizacija nastale s ciljem da podstiče istraživanje i širenje znanja iz oblasti istorije umetnosti i generalno istorije Rima diljem Italije, kao i u inostranstvu.
Govoreći na otvaranju izložbe, ambasador Republike Italije u Beogradu Karlo Lo Kašo naveo je da sama postavka, kako je to zamislila kustoskinja Danijela Riči, pokriva hronološkim redom raspon od prvog veka pre nove ere pa do XVIII veka. „Izložena dela su značajno svedočanstvo umetničkih tradicija klasičnog doba i njegovog stilskog razvoja u narednim vekovima. Izložba istovremeno ukazuje i na zajedničke korene Italije i Srbije u antičkoj civilizaciji, jer je ova teritorija kroz vekove činila značajnu graničnu zonu Rimskog carstva sa koje je poteklo čak 18 rimskih imperatora”, naveo je njegova ekselencija Lo Kašo.
Novosadski gradonačelnik Miloš Vučević istakao je da će izložba „Večni Rim” učiniti letnju kulturnu ponudu grada daleko atraktivnijom i zanimljivijom. „I kao što su Rimljani imali izreku ’Svi putevi vode u Rim’, verujem da će najmanje naredna dva i po meseca bar jedan put, put umetnosti i kulture, za Rim ići preko Novog Sada”, rekao je Miloš Vučević.
Po rečima Vesne Iković, direktora Muzeja grada Novog Sada, „rimska umetnost jeste i mora ostati tekovina ljudske civilizacije”, dok je republički ministar kulture Vladan Vukosavljević ocenio da je za minulih 2.800 godina, koliko je proteklo od osnivanja Rima, taj grad sijao raznom svetlošću, ostavljajući duboke tragove...
– Iako su točak istorije i huk vremena učinili svoje, mi se i danas na stotine načina podsetimo Rima i rimskog nasleđa. I on 476. godine nije uništen, već je samo prebačen u drugačije agregatno stanje, iz jedne vrste leda nastala je voda koja se putem arterija kulture, civilizacije, umetnosti, prava... razlila po čitavoj Evropi i svetu, da tu ostane do dana današnjeg – rekao je ministar Vukosavljević, dodajući da izložba „Večni Rim” predstavlja priliku da Novosaćani i njihovi gosti uživaju u vrhunskim umetničkim delima koja se ne viđaju svaki dan.
Izložba „Večni Rim” imala je prvo predstavljanje 2012. u Palati Šara u Rimu, nedavno je bila postavljena u Narodnom muzeju Slovenije u Ljubljani, a njeno novosadsko gostovanje pomogli su Banka Intesa i DDOR osiguranje. Draginja Đurić, predsednica Izvršnog odbora Intese, nije krila zadovoljstvo što je ova izložba organizovana upravo u Novom Sadu, dok je predsednik DDOR-a Đorđo Markeđani istakao da za napredak Srbije nije značajan samo ekonomski rast, već i razvoj kulture „kako bi se stvorili dobri uslovi za život građana”
Inače, skulpture predstavljene pod okriljem izložbe „Večni Rim” uglavnom su od mermera, alabastera i porfira. Radovi iz različitih epoha imaju mnogo toga zajedničkog, ali su zanimljive i uočljive razlike u vajarskom postupku. Inače, u postavci su, između ostalog, portreti kraljice Kleopatre VII i Ulpije Felicitas, pa monumentalna konjanička statua orijentalnog strelca, onda statua boginje Dijane od mermera u boji, potom veličanstvena Vestalka od alžirskog alabastera i pozlaćene bronze, te velika statua Bahusa, čiju je restauraciju, kako se pretpostavlja, realizovao u XVII veku neki od učenika čuvenog baroknog arhitekte i vajara Đovanija Lorenca Berninija...
M. Stajić