Dušan Bajatović: Velika dugovanja više ne postoje
Dušan Bajatović, generalni direktor Javnog preduzeća “Srbijagas”, već godinu dana istu funkciju obavlja i u Fudbalskom klubu Vojvodina.
Kako sam priznaje, iako nije sportski radnik, drago mu je što je prihvatio ovo zaduženje i kod njega se primio fubalski pelcer, koji se lagano manifestuje i kao određeni vid zavisnosti. U danima kada se novosadski klub plasirao po osmi put u finale Kupa Srbije i kada ima priliku da se bori za drugo mesto u Superligi, Bajatović ne skriva zadovoljstvo zbog onog što je učinjeno.
- Suština je u tome da je Vojvodina do pre dve i po godine bila i opljačkan i devastiran klub - rekao je Bajatović. - Tereni su bili upropašteni, kako na stadionu “Karađorđe”, tako i Fudbalskom centru “Vujadin Boškov” i praktično u klubu nije bilo ničega. Tada sam dobio zadatak od države i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, pa smo gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i ja napravili dogovor i pred sebe postavili nekoliko ciljeva na putu ka oporavku FK Vojvodina. Prvi je bio vezan za finansijsku konsolidaciju, a nakon prve revizije poslovanja, dobili smo informaciju da je dug Vojvodine oko tri miliona evra. Međutim, “Dilojt Tuš“ je našao da dug iznosi zapravo 8,7 miliona evra i to nije bio kraj, jer velika količina dokumentacije jednostavno je falila, kako o transferima, obavezama, tako i o sudskim postupcima za koje nismo ni znali.
Kako ste reagovali na te činjenice i šta ste učinili na sanaciji zatečenog stanja?
- U prethodne dve i po godine, u finansijski oporavak FK Vojvodina uloženo je preko 14 miliona evra. Uradili su to prijatelji kluba, “Srbijagas” kao generalni sponzor, a nešto je ostvareno i od transfera igrača. Ostale su još dve-tri sitnije stavke, a velika dugovanja po sudskim presudama i prema državi, rešena su i više ne postoje. Drugi cilj odnosio se na unutrašnju konsolidaciju samog kluba i napravljena je nova skupština, u kojoj većinu, na ovaj ili onaj način, sada imaju predstavnici države, a nešto manji broj navijači. Urađena je nova sistematizacija, doneti su novi pravilnici koji nisu postojali, a u perspektivi ćemo morati da promenimo i Statut, odnosno da ga uskladimo sa zakonom. Uz to, uređena je situacija oko naše fudbalske škole, samih igrača, praktično promenjeni su svi ti, da ih tako nazovemo, tehnički nedostaci.
Utisak je da je urađeno puno toga i na stadionu “Karađorđe”, kao i u FC “Vujadin Boškov”?
- To je tačno, jer sanirani su tereni na “Karađorđu” i u našem centru u Veterniku, gde planiramo da uskoro uradimo i teren s veštačkom travom u originalnim dimenzijama. Pošto smo rešili sve probleme tipa čije je zamljište i čija je zgrada, uskoro će FC “Vujadin Boškov” biti u stopostotnom vlasništvu FK Vojvodina! To, opet, znači da se vreme do tog perioda meri nedeljama.
Utisak je da rezultati FK Vojvodina nisu dovoljno i adekvatno ispraćeni u srpskim medijima?
- Osim “Dnevnika” i “Sportskog žurnala”, mediji su iz polufinalnih duela Kupa Srbije izveštavali samo s utakmice Partizan - Crvena zvezda, dok su iz našeg susreta s Čukaričkim objavili tek rezultat - konstatovao je generalni direktor novosadskih crveno-belih. - Zbog čega je tako? Slažem se da su dva najveća fudbalska brenda u našoj zemlji Zvezda i Partizan, ali da bismo pojačali ligu i konkurenciju u njoj, moraju da se vide i neki drugi klubovi. Moj predlog je, a mislim da ga podržava i uprava Vojvodine, uz odličnu saradnju s Gradom Novim Sadom i gradonačelnikom Vučevićem, uspostavljanje “svetog trojstva” srpskog fubala, u kojem bi bili Zvezda, Partizan i Vojvodina. Novi Sad je po veličini drugi grad u državi i ima odlične uslove - finansijske, organizacine i privredne i siguran sam da jedino Vojvodina u ovom trenutku može da stane uz rame s dva beogradska kluba. Naravno, radićemo na tome.
Već godinama unazad, JP “Srbijagas” poznat je kao kompanija koja pomaže srpskom sportu. U Novom Sadu, konkretno, bio je generalni sponzor najpre košarkašog, a sada je uz rukometni i fudbalski klub Vojvodina. Da li ćete nastaviti s takvom praksom?
- Trenutno “Srbijagas” je generalni sponzor Rukometnog kluba Vojvodina, koji je osvojio sedam titula prvaka i šest pehara u kupu, što je rezultat za ponos i poštovanje - zadovoljan je Bajatović. - Naravno, pomažemo i mnoge druge ekipe i sportske asocijacije, doduše ne u meri u kojoj smo uz rukometaše, a opšte je poznato to da smo i generalni sponzor FK Vojvodina i da je to odobrila vlada Republike Srbije.
U najavi sezone koja se sada približila samom kraju, iz kluba je rečeno da će ovo biti poslednje prvenstvo koje crveno-beli igraju na postojećem stadionu “Karađorđe”. Šta je urađeno po pitanju početka radova na izgradnji novog objekta?
- Doneta je odluka da se izgradi novi stadion “Karađorđe”, a “Srbijagas” je platio izradu projekta. Planirano je da to bude isključivo fudbalski stadion sa 16.800 mesta, na kojem neće više biti atletske staze, a imaće dva nivoa za podzemnu garažu i potpuno drugačiju komunikaciju za ulazak gledalaca. Njegova izgradnja planira se po najsavremenijim evropskim principima, a projekat će “Srbijagas” da pokloni Gradu Novom Sadu, pošto je on zapravo vlasnik stadiona. S druge strane, Grad se obavezao da će da reši sve urbanističke obaveze koje postoje, tako da smo veoma blizu tome da počnemo i s konkretnim radovima. Večiti sam optimista i nadam se da ćemo već na jesen, ako bog da, početi da realizujemo taj posao koji je vredan oko 25 miliona evra. Pronaći ćemo taj novaj, u najvećem delu pomoći će nam država i mislim da će svi biti zadovoljni, a da će sam objekat biti ponos Novog Sada. Sve će to zahtevati puno rada, ali tu smo. U suštini, 106 godina star građanski klub, kakav je Vojvodina, sada je finansijski i organizaciono konsolidovan.
Kako ste regulisali deo koji je dosta opterećivao život i rad kluba, a koji se odnosi na transfere fudbalera?
- Sasečeni su svi divlji transferi koji su se ranije dešavali i to kako kome padne napamet. Sada je sve to transparentno, o svemu odlučuje uprava kluba i pod kontrolom je generalnog direktora, pa prvi put imamo situaciju da Vojvodina direktno odlučuje o transferima - bilo da kupujemo, bilo da prodajemo igrače. Naravno, važna je i uloga menadžera, kao i mišljenje struke, ali, ponavljam, o svemu sada odlučuje uprava.
Fudbaleri i stručni štab crveno-belih ispunili su obećanje koje su dali na početku sezone: plasirali su se u Evropu, a, evo, igraće i u finalu Kupa Srbije?
- Vojvodina je, uz dve osvojene titule prvaka, samo četiri puta uspela da bude vicešampion. Tri puta se to dogodilo za vreme stare Jugoslavije, a poslednji put zbilo se to 2009. godine. U ovoj sezoni imamo imamo devet pobeda na strani, a siguran sam da ćemo danas stići i do 10. u Inđiji. Činjenice su da smo obezbedili igranje u Evropi i da smo u finalu kupa, a rival nam je u oba slučaja isti, to je ekipa Partizana. Čini mi se da klub u istoriji nikada nije bio u takvoj poziciji. Niko nam ne brani da maštamo, ali je teško da jedan tim pobedi tako lako u dve vezane utakmice, kakve su pred nama. Možda sportska sreća donese skor 1:1, ali, ako mogu da biram, pre sam za to da osvojimo Kup Srbije, jer je to titula i donosi nam pobednički pehar.
Verujete, dakle, da Voša može drugi put da obraduje navijače vrednim trofejom?
- Igrači su motivisani, čini mi se da je ekipa došla u solidnu formu taman na vreme. Tim je takođe konsolidovan, potpisan je novi ugovor s trenerom Lalatovićem, nemamo nikakvih unutrašnjih trvenja i nepoznanica, a uprava i struka sarađuju odlično. Postoje svi uslovi da napravimo rezultat na zadovoljstvo svih vojvodinaša.
U prelaznom roku koji sledi, ulaganja će biti potrebna kako bi se stvorio tim koji će moći dostojno da brani ugled kluba i u Evropi. Da li će postojati odgovarajući budžet za dovođenje novih igrača?
- Ako želimo da što bolje prođemo u Evropi, sigurno je da će nam biti nužna i određena pojačanja. Rano je da sada pričam o tome, moraćemo prvo da čujemo na koji način struka razmišlja, a o svemu će da odlučuje Upravni odbor i, po meni, to je pošten pristup. Da, biće tu i određeni budžet, ali u ovom momentu ne mogu da tačno kažem koliki. Pošto sam za njega ja zadužen, mogu da tvrdim da ćemo imati dovoljno sredstava da buduća pojačanja budu takvog kvaliteta da nam omoguće da časno i sa što boljim rezultatom prođemo kroz kvalifikacije. Uprava kluba dala je nalog da struka sagleda to koji i kakvi igrači su nam potrebni. To je, u suštini, ulaganje, jer očekujemo da će nam se, kroz rezultate, sve vratiti.
Vojvodina je već decenijama poznata kao sredina u kojoj se najozbiljnije radi s mladim naraštajem. Ima li i tu nekih novina?
- I tu imamo dobru vest, jer planiramo da naša škola preraste u fudbalsku akademiju. Za to postoje idealni uslovi i ne znam da li još neki klub u Srbiji ono što poseduje FK Vojvodina u FC “Vujadin Boškov”. Hoćemo da to dignemo na još viši nivo, da postanemo klub koji je samoodrživ. Da bi to zaista postao, on mora da ima dva proizvoda - rezultat i igrače, a najbolji su oni koje sami proizvedete. Dešavalo se ranije da uložite godine rada, a onda klincu koji je nagovestio potencijal, ne isplatite tri stipendije i on ode za male pare. Kasnije ostvari milionski tranfer, ali ne za Vojvodinu, već za drugi klub. To više nećemo da dozvolimo. Posle dugo vremena, ova uprava uvela je red u tu priču. Imamo i sada mlade igrače i treba da vidimo da li će nam oni biti potrebni za Evropu. Nije novac jedino merilo, moraćemo da sagledamo potencijal tima, jer najlakše je da, kada nešto imate u rukama, to prodate. To nije dobra politika. U svakom slučaju, računamo na podršku naših navijača i celokupne sportske javnosti na putu na kojem se nalazimo - naglasio je Dušan Bajatović.
Tekst i foto: Aleksandar Predojević