Završen onlajn superturnir „Lindorz Ebi rapid izazov“: Senzacionalni trijumf Dubova
Pojavilo se novo lice u vrhu svetskog šaha! Posle titule svetskog rapid prvaka u 2018. godini, mladi ruski velemajstor Danil Dubov postigao je još jedan vanserijski uspeh – trijumfovao je na prestižnom onlajn superturniru „Lindorz Ebi rapid izazov“, savladavši takve šahovske veličine kao što su nekadašnji izazivač svetskog šampiona Sergej Karjakin, zatim treći igrač sveta Liren Ding, i u finalu – sjajan brzopotezni i rapid igrač Hikaru Nakamura!
Uz slavu koja neminovno prati ovakav uspeh, mladi Dubov je kao nagradu osvojio i 45.000 dolara, kao i pozivnicu za učešće na završnom turniru četiri pobednika, za nagradni fond od 300.000 dolara.
U finalu „Lindorz Ebi rapid izazova“ između Dubova i Nakamure igrala su se tri meča od po četiri partije, sa tempom igre od 15 minuta po igraču plus 10 sekundi bonifikacije za svaki odigrani potez. Prema pravilima turnira, u slučaju da u nekom meču posle ove četiri partije rezultat bude nerešen 2:2, odmah se igra „armagedon“ partija da bi se odredio pobednik meča. Pre početka finala, upućeniji su davali bolje šanse Nakamuri, imajući u vidu da se bolje „kotira“ na rejting listama za ubrzani i brzopotezni šah, ali je u kvalifikacijama Dubov ostavio mnogo jači utisak i, kao što se pokazalo kasnije, svojom odličnom igrom ozbiljno „poremetio“ redosled na ovim rejting listama.
Na početku finala snaga je bila na strani Nakamure – igrao je vrlo hladnokrvno, preduzimljivo i zasluženo poveo sa 2,5:1,5. U prvoj partiji prvog meča viđen je jednostavan recept za pobedu – Nakamura je do damske završnice sačuvao pešaka više kog je u središnjici Dubov žrtvovao, zarad inicijative na daminoj strani, što se pokazalo kao greška. I u drugoj partiji ponovo je Nakamuri bio dovoljan samo jedan pešak više da upiše značajnih i skoro nedostižnih 2:0. Ipak, Dubov se nije predavao, i u trećoj partiji je odigrao mnogo agresivnije, zahvatio inicijativu i značajno više prostora. Zapretio je napredovanjem e-pešaka, da bi u 44. potezu ušao u dobijenu pešačku završnicu i smanjio prednost Nakamure na 2:1. U poslednjoj partiji prvog meča Nakamura je držao ravnotežu u završnici teških figura i remi je potpisan u 45. potezu, za 2,5:1,5.
A onda je usledio revanš Dubova istom merom – važnih 2,5:1,5 u drugom meču finala. Posle pobede Dubova u prvoj partiji ovog meča, usledila su tri remija, od kojih su dva bila mirna i bez uzbuđenja, dok je poslednja četvrta partija bila „turbulentna“. Viđena je neobična pozicija u kojoj je Dubov imao pešaka više u topovskoj završnici, ali se ta prednost istopila nakon izmene topova, te je ovaj meč završen još jednim „dinamičkim“ remijem ponavljanjem poteza.
Posle 1:1 u mečevima, odlučujući treći meč je dobio na značaju – Rus i Amerikanac su se borili ne samo za slavu, prestiž i novčanu nagradu, već i za ulaznicu na završni turnir četvorice najboljih (Karlsen je već obezbedio učešće pobedom na prvom turniru. I kao što je i bilo očekivano, ovaj poslednji meč je bio veoma napet i neizvestan – posle remija u prvoj partiji, usledile su pobede najpre Dubova, a potom i revanš Nakamure, da bi u poslednjoj partiji ponovo bio sklopljen remi u završnici raznobojnih lovaca. I tako je došla na red i „armagedon“ partija vredna 45.000 dolara, koliko je iznosila prva nagrada na turniru! Dubovu je, kao belom, bila neophodna pobeda za konačni trijumf na turniru, što je on i uspeo da postigne, nakon neprincipijelne igre Nakamure u otvaranju. Tako se mladi Rus, koji je ove godine proslavio 24. rođendan, sasvim zasluženo domogao pobedničkog pehara na ovom drugom u nizu vrhunskih onlajn superturnira i zasijao kao nova zvezda u elitnom društvu.
Naredni kvalifikacioni turnir, pod nazivom Onlajn šahovski masters biće održan od 20. juna do 5. jula, dok se finale četvorice pobednika igra od 9. do 20. avgusta.
I. Uzelac