Gojkovićeva: Zaštita dece jedan od prioriteta nacionalne politike
BEOGRAD: Predsednica Narodne skupštine i Odbora za prava deteta Maja Gojković kaže da sprečavanje i suzbijanje nasilja i zaštita dece moraju biti i jesu jedan od glavnih ciljeva nacionalne politike.
Ona je na predstavljanju Strategije za prevenciju i zaštitu dece od nasilja za period 2020-2023. godine kazala i da ćemo samo udruženi i istrajni u ostvarenju tog cilja uspeti da stvorimo i sačuvamo sigurno okruženje za decu, u kome će moći da bezbrižno rastu i stasavaju, izražavaju različitosti i razvijaju svoje potencijale.
Dobro je, dodala je, što je Strategija usvojena a sada je zadatak njena puna primena kako bi svako dete u Srbiji bilo zaštićeno od nasilja.
"Strašno je kada se samo i reč nasilje povezuje sa detetom u bilo kom smislu. Ipak, tužna je činjenica da se deca suočavaju sa nasiljem u svom porodičnom okruženju, školi, institucijama za decu bez roditeljskog staranja i decu sa invaliditetom...", rekla je Gojković.
Dodala je da sa sve većom dostupnošću interneta i digitalnih komunikacija, tamna strana ljudske prirode se ogleda i kroz zloupotrebu te tehnologije u obliku digitalnog nasilja.
Gojković je navela da deca mogu biti izložena raznim oblicima fizičkog, seksualnog i emocionalnog nasilja i zlostavljanja, zanemarivanja i diskriminacije.
Podsetila je da je pravo na zaštitu od svih oblika nasilja utvrđeno Konvencijom Ujedinjenih nacija i međunarodnim ugovorima, koje je naša zemlja usvojila među prvim zemljama u svetu, pre 30 godina.
Gojković je kazala da je potrebno da budemo delotvorniji u prepoznavanju nasilja i da kada se nasilje desi umemo na najdelotvorniji način da otklonimo štetne posledice, ili da ih bar učinimo manje strašnim, a počinioce kazniti u skladu sa zakonom.
"Strategija nam pruža odgovore na upravo ova pitanja, a njena primena biće orijentir i vodič ka društvu bez nasilja", rekla je Gojković i napomenula da imajući u vidu neretke pojave vršnjačkog nasilja deca moraju da znaju šta je nasilničko ponašanje, da budu svesni svoje odgovornosti i posledica, koje mogu da budu tragične.
Neophodna je i koordinacija svih institucija - u sektoru obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite, policije i pravosuđa u prevenciji nasilja, i pružanja podrške deci koja trpe nasilje.
"Nasilje nastaje tamo gde postoji netolerancija, nerazumevanje, nedostatak empatije, a nestaje u procesu jačanja uzajamnog razumevanja, poverenja i saradnje", zaključila je Gojković.