Kolektiv drame Srpskog narodnog pozorišta kao primer solidarnosti
Sve je više poziva u pomoć, apela na solidarnost, kada su u pitanju najosetljivije grupe za prilike izazvane pandemijom virusa korona. Među njima su i umetnici kojima vanredne okolnosti onemogućavaju pravo na rad.
Iako im je to bila poslednja namera, kolektiv Drame Srpskog narodnog pozorišta je postao svetao primer. Kako bi održali kakav takav priliv prihoda za svoje mahom mlađe kolege, glumce i glumice koji u Srpskom narodnom pozorištu igraju honorarno, oni su deo svojih zarada za mart prebacili na njihov račun. Reč je o skoro 50 ljudi koji su pomogli desetini svojih kolega, što je postao primer kolegijalnosti i solidarnosti o kojem se mnogo priča.
- Nije nam bio cilj da se o ovome piše i priča, niti je to rešenje problema - potcrtava direktor Drame SNP-a Milovan Filipović. - Mi smo kao kolektiv pokazali zajedništvo - glumci, šaptači, inspicijenti - i koliko je ko mogao, dali smo deo ličnog dohotka za kolege koji ga nisu imali. Shvatili smo da imamo jako puno mladih glumaca, “vezanih” za SNP, koji su redovno igrali, pa došli u situaciju da ostanu bez ikakvog izvora prihoda. Razmišljali smo o preimenovanju sredstava namenjenih za produkciju, koja je obustavljena, ali to bi podrauzmevalo sastanak Upravnog odbora, sednicu Pokrajinske vlade, pa smo se dogovorili da to uradimo sami. U međuvremenu, uspelo je i to, pa će honorari za april i maj biti isplaćeni sistemski.
Filipović ne krije da ga je oduševio odziv kolega, jer je solidarnost stvar individualne odluke, svesti. Nije ni tajna da već duže u velikom broju zapaženih predstava Srpskog narodnog pozorišta pažnju znaju da plene i ponajviše upravo povremeni saradnici.
- Puno nas je koštalo prethodnih godina to što smo bili zatvoreni i što su najbolji glumci sa Akademije umetnosti u Novom Sadu odlazili u druga pozorišta. Otkako je zabranjeno zapošljavanje, pomalo smo savlađivali tu prepreku, “prokrvljavali ansambl” - kaže Filipović. - Struktura naših podela je sada značajno promenjena i to je počelo da nam se isplaćuje, predstavama kao što su “Smederevo 1941”, “Ko je ubio Dženis Džoplin?”... Treba računati da će ti glumci nositi repertoar SNP-a u budućnosti. To je i bio jedan od razloga što smo bili dužni da se postaramo za te ljude sada.
Podsećanja radi, pozorišta ne igraju predstave od 11. marta, a još uvek se ne zna kad će ponovo početi. U Srpskom narodnom pozorištu uobičajeno je bilo da od sredine jula do kraja avgusta svi idu na godišnji odmor, ali sada su okolnosti promenjene. Sterijino pozorje, koje tradicionalno koristi prostor SNP-a kao srce festivala, najavljen je krajem avgusta, a Filipović bi voleo da se i pre toga počne da radi, bar na probama novih predstava, ako one sa repertoara ne budu mogle da se igraju na sceni.
- Snaći ćemo se! - kaže direktor Drame SNP-a Milovan Filipović o budućoj perspektivi za rad. - Pozorište traje tri hiljade godina, preživelo je inkviziciju, ratove... Naći ćemo način da funkcionišemo i posle ovoga, jer nam je stalo do toga.
I. Burić