Da li je Italija prerano ublažila mere?
TRST: Italija već treći dan funkcioniše po pravilima faze 2, u kojoj će građani morati da se naviknu da žive s virusom, koji, kako upozoravaju naučnici, još uvek kruži, a neke studije upozoravaju da je ublažavanje mera učinjeno prerano.
Kako prenose mediji, upozorenja stručnjaka se odnode na to da je oko 80 hiljada Italijana još uvek zaraženo koronavirusom, da na svaki utvrđeni slučaj dolazi jos 5 do 10 osoba koje su pozitivne, ali nisu identifikovane, a nastavljaju da šire bolest.
Konstatuje se da nema testova za masovnu kontrolu stanovnistva, mobilna aplikacija preko koje bi se trebalo nadgledati širenje virusa, jos uvek je u fazi razvoja, laboratorije još uvek nisu opremljene za seroloske testove, praćenje epidemiološke situacije preko lokalnih ambulanti i porodičnih lekara, još nije uspostavljena, nisu organizovane Kovid19 bolnice, prema planu sa 15 hiljada ležajeva...
A bez odgovarajućih i neophodnih mera zastite Italija rizikuje da za dva meseca ima novih 23 hiljade mrtvih zbog koronavirusa, upozorava engleski “Imperijal Koledž”, koji je napravio studiju, zajedno sa Univerzitetom Oksford i Svetskom Zdravstvenom Organizacijom, pretpostavljajući tri eventualna scenarija za razvoj epidemije Kovid19 u Italiji.
Prva pretpostavka je da je karantin ostao na snazi, druga da se nakon totalnog karantina slobodno kreće 20 odsto od ukupnog broja stanovnika od pre pandemije, treća hipoteza je povratak slobode za 40 odsto stanovništva. Ova treća hipoteza, bez neophodnih mera zaštite, dovela bi do desetine hiljada novih preminulih, prognozira studija.
O situaciji u Italiji u toku pandemije koronavirusa istrazivanje je napravljenao, i rezultati objavljeni u Opštoj bolnici u Pekingu (PLA).
Jedan od zaključaka je da je Italija previše rano ušla u fazu slabljenja mera protiv pandemije i rizikovala novi talas širenja virusa.
Kinesko istraživanje imalo je za cilj da utvrdi zašto je širenje pandemije i nivo smrtnosti od Kovida19 u Italiji bilo više od onoga u Vuhanu. Za istraživanje su koristili standardni matematici model SIR.
Uvereni smo da je Italija prerano olabavila karantin, čak tri meseca pre datuma koji se dobije, poređenjem različitih podataka i mera. Pandemija još nije prošla i Italija rizikuje drugi talas zaraze, jedan je od zaključaka pekinške studije.
U dokumentu se ističe značaj preventivnih mera koje mogu mnogo smanjiti rizik i broj zaraženih kao što je to bio slučaj u dva protekla meseca kada je pandemija dostigla vrhunac.
Zahvaljujući merama ograničenja i zaštite Italija je, u martu i aprilu, prema nalazima pekinškog istraživanja, izbegla smrt najmanje 300 hiljada ljudi.
Svetska zdravstvena organizacije je preko svog direktora za Evropu Hansa Kluge, podržala prelazak Italije iz akutne u fazu postepenog slabljenja mera zaštite, uz preporuku da se “jača primarna medicinska zaštita, konsoliduju bolnički kapaciteti na bazi nauke kako bi se zaštitio dragoceni ljudski kapital zemlje”.