Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Gojković: Građani sa simptomima da se jave i u vreme policijskog časa

11.04.2020. 13:55 15:52
Piše:
Foto: Pokrajinska vlada

BEOGRAD: Pokrajinski sekretar za zdravstvo dr Zoran Gojković podsetio je danas da građani sa simptomima koji ukazuju na mogućmnost zaraze korona virusom mogu da se obrate kovid ambulantama i u vreme policijskog časa. 

„Bez obzira što je u toku policijski čas i postoji zabrana kretanja, apelujem i molim sve građane Republike Srbije koji imaju simptome bolesti, pa makar oni bili i najmanji mogući, da ne odlažu posete lekaru, da se jave u covid ambulante i da mere koje se sprovode u ovom trenutku ne budu razlog za neki izgovor kasnog javljanja lekaru“, rekao je Gojković za Tanjug. 

Naglašava da je cilj da svim građanima bude pružena pravovremena i nadasve brza zdravstvena usluga, te da „zbog toga sve ustanove rade punim kapacitetom i bez ikakvog vremenskog ograničenja“. 

„Takođe, apelujem i da se ova molba i želja da oni koji su oboleli dođu što pre kod lekara, ne zloupotrebljava, jer stvarno imamo i neke neodgovorne pojedince koji pokušavaju da na ovaj način, praveći se da su bolesni, jednostavno, da kažem, pod navodnicima, zaobiđu utvrđene mere, ali time najviše rizikuju svoje i zdravlje drugih“, rekao je Gojković. 

Naglašava da policija nikome neće praviti problem i neće biti prepreka da građani kojima je potrebna zdravstvena usluga, odnosno građani sa simptomima, stignu do kovid ambulante. 

„Mi smo svi na istom zadatku, i policija, i vojska, i zdravstevni sistem, a to je da građanima kojima je potrebna zdravstvena nega, da pomognemo. Dakle, slobodno, bilo koji građanin, ako ima bilo kakav simptom ima vezan za respiratornu infekciju, slobodno da se javi u nadležnu zdravstvenu ustanovu“, apelovao je Gojković. 

Potreban poseban oprez zdravstvenih radnika 

Potrebna je posebna opreznost zdravstvenih radnika koji su najizloženiji virusu u narednom periodu brobe protiv njegovog širenja, naglasio je porkajinski sekretar za zdravstvo dr Zoran Gojković u izjavi za Tanjug.

„Posebnu molbu upućujem baš zdravstvenim radnicima da se striktno pridržavaju svih utvrđenih, usaglašenih protokola kako u dijagnostici, tako u lečenju svih naših pacijenata, a posebno ono čemu ste i sami, u pitanju dali naglasak, a to je u načinu i sprovođenju mera lične zaštite“, naglašava Gojković.

Kaže da je „maksimalno obezbeđena lična zaštitna oprema“ za lekare i medicinsko osoblje.

„Opreme je dovoljno, ali dovoljan je i najmanji propust prilikom korišćenja te opreme, u načinu stavljanja opreme, u načinu skidanja opreme, od strane bilo kog pojedinca, pa da se dogodi veliki problem“, kaže Gojković.

Naglašava da govori o ovome „prevashodno zbog toga što se broj obolelih povećava, da smo već u petoj nedelji kako traje krizni period, te da, razumljivo je, dolazi do zamora svih onih koji su na prvoj borbenoj liniji“. 

„Samim tim, usled umora, pada i koncentracija. Zato postoje ovakvi apeli i drugih da zdravstveni radnici maskimalno posvete pažnju na sve protokole za ličnu zaštitu, jer i najmanja greška može prouzrokovati ozbiljne posledice po njih lično, ali i po svo ostalo medicinsko osoblje u kolektivu i same bolesnike", ukazuje Gojković.

On poziva da se izdrži još određeno vreme i da su uloži maksimalna snaga, a da kolege nadgledaju jedni druge i ukažu na propuste.

"Dovoljno je, kažem, da jedan pojedinac na neki način, usled umora, pada koncentracije, povećanog obima posla, ne ispoštuje protokol i da onda na taj način zarazi i sebe, ali i ceo kolektiv oko njega“, napominje Gojković.

Navodi da postoje „tačno određene barijere kroz koje zdravstveni radnici prolaze, različiti stepeni i nivoi lične zaštite, da bi sistem mogao da funkcioniše u celosti“. 

„Jer, mi imamo i veliki broj pacijenata koji su ne covid pacijenti, već ljudi sa infarktom, sa malignim bolestima, hirurškim intervencijama, trudnice i dovoljan je propust jednog pojedinca i da imamo nemerljive posledice i za njega i za kolektiv, a naravno i za sve bolesnike koji se leče u zdravstvenim ustanovama“, ukazuje Gojković. 

Prethodna 24 sata bez smrtnih ishoda u KCV

U prethodna 24 sata u Kliničkom centru Vojvodine nije bilo nijednog slučaja smrtnog ishoda oboljevanja od korona virusa i to je dobra vest, izjavio je pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković u telefonskoj izjavi za Tanjug. 

„U ovom trentuku imamo 137 hospitalizovanih pacijenata u KCV sa potrvđenim korona virusom, 127 pacijenata je u privremenoj bolnici na Novosadskom sajmu, imamo ukupno 10 pacijenata na respiratoru, 24 otpuštena pacijenta od početka epidemije, a šest otpuštenih u poslednja 24 sata“, kaže Gojković. 

Kaže da su „ove brojke konstantne, te da nema naglih iskakanja“. 

„To je dobro, ali i dalje pozivam na ozbiljan oprez, pošto su još teški dani pred nama i ne treba da dozvolimo nas zavara trenutno stanje, koje je dobro, pošto je virus veoma zloćudan i pokazao je u mnogim mestima da zna da odgovori potpuno nepredviđeno i na način koji niko ne očekuje", rekao je Gojković.

Zato, kaže, poziva sve građane da i dalje poštujemo mere fizičkog distanciranja i sve propisane mere, jer je to putokaz da iz ovoga izađemo što pre. 

"Molim sve da shvatimo da ne postoji nikakva prečica da iz svega ovoga izađemo na brzinu“, apelovao je Gojković.

Odgovarajući na pitanje kakva je situacija sa decom koja su obolela, kada je u pitanju Vojvodina, područje koje je, po funkciji koju obavlja, u njegovoj ingerenciji, pokrajinski sekretar Gojković odgovara da ima mali broj obolele dece u Vojvodini. 

„Malo je obolele dece Vojvodini, i oni su potpuno asimptomatski ili imaju blage kliničke simptome i u ovom trenutku nemamo nikakvih problema u vezi sa njihovim trenutnim statusom. Imamo i nekoliko trudnica koje su pozitivne, imamo i trudnice koje su donele na svet i bebe i za sada je taj deo pod kontrolom“, kaže Gojković. 

Odgovarajući na pitanje da li je zdravstveni sistem spreman za slučaj da određeni broj lekara i medicinskog osoblja bude pozitivan na virus, te stoga mora u izolaciju, te da li će biti dovoljan broj onih koji će moći da ih zamene, Gojković odgovara da „od početka postoji sistemski pristup kako i na koji način će se popunjavati zdravstveno osoblje“. 

„Mi smo maksimalno redukovali broj zaposlenih po organizacionim jedinicama. Jedan broj radi, drugi deo se odmara, to je jednostavno neophodno da bismo uvek imali „sveže“ ekipe da uvedemo u posao. Za sad, na teritoriji Vojvodine, nemamo taj problem. Pomažemo jednu ustanovu drugom ustanovom, znači, ukoliko bude bilo potrebe za time da negde imamo kriznu situaciju ili krizno žarište, kolege će iz jedne bolnice prelaziti u druge bolnice. To smo već do sada radili i to se pokazalo kao jako dobro“, kaže Gojković. 

Podseća da na teritoriji Vojvodine ima još jednu bolnicu, a to je prirvemena bolnica na Novosadskom sajmu, gde rade lekari i medicinske sestre iz cele Vojvodine.

Kaže da će nastojati da praktikuju, što je moguće više, da uvode što je moguće više „sveže“ snage. 

„Da odmaramo one koji su se umorili, ali za sada, ukoliko se budu poštovali svi protokoli i sve karike ovog sistema budu funkcionisale, onda ova naša mašina može da ide kako treba“, kaže Gojković. 

Odgovarajući na pitanje da li je sada moguće govoriti o tome kada se može očekivati ukidanje pojedinih mera, odnosno relaksiranje mera, Gojković najpre naglašava da je „o tome rano govoriti“, te objašnjava da relaksiranje mera zavisi od intenziteta virusa. 

Intenzitet virusa, objašnjava, on, opet zavisi od priliva novoobolelih, stanja u zdravstvenim ustanovama, u potom od broja teških ili lakših pacijenata, ali i od toga kako se mi, svi zajedno, budemo ponašali i poštovali mere fizičkog distanciranja. 

„Ako poštujemo sve mere, i intenzitet virusa, njegova koncentracija će biti manja i mi ćemo jednostavno imati manji broj obolelih. Kako imamo manji broj obolelih, mi ćemo, naravno, imati mogućnost da mere svodimo na manji nivo nego što su ove sada. Rano je još uvek o svemu tome govoriti, a imamo i za to razrađen scenario i plan", kaže Gojković. 

Ipak, bez obzira na to, moli građane da shvate da to neće biti ođednom (relaksiranje mera), da shvate da ćemo jedan određeni vremenski period i nakon smanjenja mera morati da vodimo računa o fizičkoj distanci, o izbegavanju velikih grupnih okupljanja.

"Ali, kažem, sve zavisi od toga kako se mi budemo ponašali. Ako se budemo ponašali u skladu sa tim kako zdravstvena struka traži, mislim da nismo daleko od toga da možemo da krećemo u neke blaže forme, ali to je još uvek samo na papiru, dajte da vidimo kakvi će nam rezultati biti“, zaključio je Gojković. 

Piše:
Pošaljite komentar
Gojković: Još uvek kontrolišemo situaciju

Gojković: Još uvek kontrolišemo situaciju

09.04.2020. 11:45 11:47
Gojković: Sestra sa pulmologije u Kamenici zaražena, ali ne na Institutu

Gojković: Sestra sa pulmologije u Kamenici zaražena, ali ne na Institutu

08.04.2020. 11:24 11:42