Гојковић: Грађани са симптомима да се јаве и у време полицијског часа
БЕОГРАД: Покрајински секретар за здравство др Зоран Гојковић подсетио је данас да грађани са симптомима који указују на могућмност заразе корона вирусом могу да се обрате ковид амбулантама и у време полицијског часа.
„Без обзира што је у току полицијски час и постоји забрана кретања, апелујем и молим све грађане Републике Србије који имају симптоме болести, па макар они били и најмањи могући, да не одлажу посете лекару, да се јаве у covid амбуланте и да мере које се спроводе у овом тренутку не буду разлог за неки изговор касног јављања лекару“, рекао је Гојковић за Танјуг.
Наглашава да је циљ да свим грађанима буде пружена правовремена и надасве брза здравствена услуга, те да „због тога све установе раде пуним капацитетом и без икаквог временског ограничења“.
„Такође, апелујем и да се ова молба и жеља да они који су оболели дођу што пре код лекара, не злоупотребљава, јер стварно имамо и неке неодговорне појединце који покушавају да на овај начин, правећи се да су болесни, једноставно, да кажем, под наводницима, заобиђу утврђене мере, али тиме највише ризикују своје и здравље других“, рекао је Гојковић.
Наглашава да полиција никоме неће правити проблем и неће бити препрека да грађани којима је потребна здравствена услуга, односно грађани са симптомима, стигну до ковид амбуланте.
„Ми смо сви на истом задатку, и полиција, и војска, и здравстевни систем, а то је да грађанима којима је потребна здравствена нега, да помогнемо. Дакле, слободно, било који грађанин, ако има било какав симптом има везан за респираторну инфекцију, слободно да се јави у надлежну здравствену установу“, апеловао је Гојковић.
Потребна је посебна опрезност здравствених радника који су најизложенији вирусу у наредном периоду бробе против његовог ширења, нагласио је поркајински секретар за здравство др Зоран Гојковић у изјави за Танјуг.
„Посебну молбу упућујем баш здравственим радницима да се стриктно придржавају свих утврђених, усаглашених протокола како у дијагностици, тако у лечењу свих наших пацијената, а посебно оно чему сте и сами, у питању дали нагласак, а то је у начину и спровођењу мера личне заштите“, наглашава Гојковић.
Каже да је „максимално обезбеђена лична заштитна опрема“ за лекаре и медицинско особље.
„Опреме је довољно, али довољан је и најмањи пропуст приликом коришћења те опреме, у начину стављања опреме, у начину скидања опреме, од стране било ког појединца, па да се догоди велики проблем“, каже Гојковић.
Наглашава да говори о овоме „превасходно због тога што се број оболелих повећава, да смо већ у петој недељи како траје кризни период, те да, разумљиво је, долази до замора свих оних који су на првој борбеној линији“.
„Самим тим, услед умора, пада и концентрација. Зато постоје овакви апели и других да здравствени радници маскимално посвете пажњу на све протоколе за личну заштиту, јер и најмања грешка може проузроковати озбиљне последице по њих лично, али и по сво остало медицинско особље у колективу и саме болеснике", указује Гојковић.
Он позива да се издржи још одређено време и да су уложи максимална снага, а да колеге надгледају једни друге и укажу на пропусте.
"Довољно је, кажем, да један појединац на неки начин, услед умора, пада концентрације, повећаног обима посла, не испоштује протокол и да онда на тај начин зарази и себе, али и цео колектив око њега“, напомиње Гојковић.
Наводи да постоје „тачно одређене баријере кроз које здравствени радници пролазе, различити степени и нивои личне заштите, да би систем могао да функционише у целости“.
„Јер, ми имамо и велики број пацијената који су не covid пацијенти, већ људи са инфарктом, са малигним болестима, хируршким интервенцијама, труднице и довољан је пропуст једног појединца и да имамо немерљиве последице и за њега и за колектив, а наравно и за све болеснике који се лече у здравственим установама“, указује Гојковић.
У prеthodna 24 сата у Клиничком центру Војводине није било ниједног случаја смртног исхода обољевања од корона вируса и то је добра вест, изјавио је покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић у телефонској изјави за Танјуг.
„У овом трентуку имамо 137 хоспитализованих пацијената у КЦВ са потрвђеним корона вирусом, 127 пацијената је у привременој болници на Новосадском сајму, имамо укупно 10 пацијената на респиратору, 24 отпуштена пацијента од почетка епидемије, а шест отпуштених у последња 24 сата“, каже Гојковић.
Каже да су „ове бројке константне, те да нема наглих искакања“.
„То је добро, али и даље позивам на озбиљан опрез, пошто су још тешки дани пред нама и не треба да дозволимо нас завара тренутно стање, које је добро, пошто је вирус веома злоћудан и показао је у многим местима да зна да одговори потпуно непредвиђено и на начин који нико не очекује", рекао је Гојковић.
Зато, каже, позива све грађане да и даље поштујемо мере физичког дистанцирања и све прописане мере, јер је то путоказ да из овога изађемо што пре.
"Молим све да схватимо да не постоји никаква пречица да из свега овога изађемо на брзину“, апеловао је Гојковић.
Одговарајући на питање каква је ситуација са децом која су оболела, када је у питању Војводина, подручје које је, по функцији коју обавља, у његовој ингеренцији, покрајински секретар Гојковић одговара да има мали број оболеле деце у Војводини.
„Мало је оболеле деце Војводини, и они су потпуно асимптоматски или имају благе клиничке симптоме и у овом тренутку немамо никаквих проблема у вези са њиховим тренутним статусом. Имамо и неколико трудница које су позитивне, имамо и труднице које су донеле на свет и бебе и за сада је тај део под контролом“, каже Гојковић.
Одговарајући на питање да ли је здравствени систем спреман за случај да одређени број лекара и медицинског особља буде позитиван на вирус, те стога мора у изолацију, те да ли ће бити довољан број оних који ће моћи да их замене, Гојковић одговара да „од почетка постоји системски приступ како и на који начин ће се попуњавати здравствено особље“.
„Ми смо максимално редуковали број запослених по организационим јединицама. Један број ради, други део се одмара, то је једноставно неопходно да бисмо увек имали „свеже“ екипе да уведемо у посао. За сад, на територији Војводине, немамо тај проблем. Помажемо једну установу другом установом, значи, уколико буде било потребе за тиме да негде имамо кризну ситуацију или кризно жариште, колеге ће из једне болнице прелазити у друге болнице. То смо већ до сада радили и то се показало као јако добро“, каже Гојковић.
Подсећа да на територији Војводине има још једну болницу, а то је прирвемена болница на Новосадском сајму, где раде лекари и медицинске сестре из целе Војводине.
Каже да ће настојати да практикују, што је могуће више, да уводе што је могуће више „свеже“ снаге.
„Да одмарамо оне који су се уморили, али за сада, уколико се буду поштовали сви протоколи и све карике овог система буду функционисале, онда ова наша машина може да иде како треба“, каже Гојковић.
Одговарајући на питање да ли је сада могуће говорити о томе када се може очекивати укидање појединих мера, односно релаксирање мера, Гојковић најпре наглашава да је „о томе рано говорити“, те објашњава да релаксирање мера зависи од интензитета вируса.
Интензитет вируса, објашњава, он, опет зависи од прилива новооболелих, стања у здравственим установама, у потом од броја тешких или лакших пацијената, али и од тога како се ми, сви заједно, будемо понашали и поштовали мере физичког дистанцирања.
„Ако поштујемо све мере, и интензитет вируса, његова концентрација ће бити мања и ми ћемо једноставно имати мањи број оболелих. Како имамо мањи број оболелих, ми ћемо, наравно, имати могућност да мере сводимо на мањи ниво него што су ове сада. Рано је још увек о свему томе говорити, а имамо и за то разрађен сценарио и план", каже Гојковић.
Ипак, без обзира на то, моли грађане да схвате да то неће бити ођедном (релаксирање мера), да схвате да ћемо један одређени временски период и након смањења мера морати да водимо рачуна о физичкој дистанци, о избегавању великих групних окупљања.
"Али, кажем, све зависи од тога како се ми будемо понашали. Ако се будемо понашали у складу са тим како здравствена струка тражи, мислим да нисмо далеко од тога да можемо да крећемо у неке блаже форме, али то је још увек само на папиру, дајте да видимо какви ће нам резултати бити“, закључио је Гојковић.