Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Galerija Matice srpske se „seli” iz galerijskog u virtuelni prostor

18.03.2020. 11:19 11:23
Piše:

U trenucima kada smo suočeni sa opasnošću od većeg širenja epidemije korona virusa, uz preporuke da se što više boravi u kući, pojedine kulturne institucije koje imaju „sluha“ za ovako vanredne situacije i mogućnosti i znanja da se brzo prilagode novim okolnostima nude i nove mogućnosti svojim posetiocima.

Galerija Matice srpske je zatvorila svoje izložbene prostore u skladu sa preporukama Vlade Srbije i iz galerijskog prostora se „seli“ u virtuelni. Osmišljen je novi sadržaj kroz akciju „GMS s vama kod kuće“ u želji da svim ljubiteljima umetnosti učini boravak kod kuće „kulturnijim”.

Tokom narednih nedelja publika različitog uzrasta i interesovanja imaće mogućnost da na ovaj način uživa u različitim programima. U okviru projekta „Odrastanje uz umetnost“, koji je GMS pokrenula u saradnji sa Muzičkom omladinom Novog Sada i Beogradskom filharmonijom kako bi najmlađima u ambijentu galerije približili klasičnu muzkiku, sada će za roditelje i njihove bebe ponuditi muzičke predloge. Planirano je i da posetioce pozovu da učestvuju u „umetničkom izazovu“, pogledaju video vođenje kroz aktuelnu izložbu i stalne postavke ove bogate kolekcije srpske umetnosti od 18. do 20. veka, kao i da sa porodicom odigraju zanimljive umetničke igre.

Iz Galerije poručuju svojim posetiocima da mogu da ih prate i na društvenim mrežama jer će se potruditi da pričama o Galerijskoj kolekciji ponude mali umetnički užitak (www.facebook.com/galerijamaticesrpske/). Takođe, podsećaju da je celokupnu stalnu kolekciju Galerije moguće pogledati i putem virtuelne ture na srpskom i engelskom jeziku (www.galerijamaticesrpske.rs/virtuelna-poseta.html).

Celokupnu stalnu kolekciju srpske umetnosti od 18. do 20. veka moguće je pogledati i putem virtuelne ture na srpskom i engelskom jeziku

Od ranije Galerija ima rubriku „U fokusu“ kako bi i na taj način predstavili umetnička dela koja se čuvaju u kolekciji Galerije Matice srpske, a koja nisu izložena u stalnoj postavci. Posetioci tako imaju priliku da „zavire“ u depo i odaberu umetnička dela koja su njima značajna i o kojima bi želeli da saznaju više kroz rubriku „U fokusu“. Za mart su ponudili tri ženska portreta iz različitih perioda, simbolično vezujući se za mesec u kojem se obeležava Međunarodni dan žena. Posetioci na fejsbuk stranici Galerije su od tri slike: Sofija Joanović-Bekeš Pavela Đurkovića (1796), Devojčica sa cvetom Save Petrovića (1839) i Slikareva majka Voje Trifunovića (1912) izabrali delo novosadskog slikara Trifunovića. Kustosi Galerije su zatim predstavili ovo delo kao i njegovog autora. Po osnivanju Muzeja Matice srpske 1933. upravnik Franja Malin je vojvođanskim umetnicima uputio pismo s molbom da novoosnovanom Muzeju ustupe po jedan svoj rad za formiranje galerije savremenih jugoslovenskih slikara i vajara. Jedan od umetnika koji se odazvao pozivu bio je Voja Trifunović (1888-1935). Podstaknut osećanjem zahvalnosti prema Matici srpskoj koja ga je stipendirala tokom  školovanja u Budimpešti na Akademiji klasičnog slikarstva, darovao je njenom Muzeju 1934. šest svojih slika među kojima je i „Slikareva majka“ iz 1912. Trifunović je tada uživao veliku popularnost kao portretista izradivši brojne portrete Novosađana, a u nekoliko navrata je portretisao i članove kraljevske porodice Karađorđević. Kao poseban Trifunovićev kvalitet kritičari su isticali „to što u svojim portretima koncentriše sav unutrašnji život portretisane osobe”. Pored portreta radio je enterijere, pejzaže i mrtve prirode.

N. Popov

Piše:
Pošaljite komentar
Filozofski i Fakultet za bezbednost prešli na onlajn nastavu

Filozofski i Fakultet za bezbednost prešli na onlajn nastavu

13.03.2020. 16:40 16:48