Malta - najveća misterija Sredozemnog mora
Malta je zanimljiva turistima tokom cele godine, pa je tako i u rano proleće. Čak ni ekspanzija korona virusa nije uspela ovog meseca da spreči brojne goste da dođu i uživaju u kulturno-istorijskim, ali i prirodnim lepotama.
Na svakom mestu se čuju srpski, ruski, bugarski, makedonski, španski, francuski, mađarski, albanski, skandinavski jezici, kao i engleski i malteški i brojni drugi jezici.
Oni koji se odluče da u ovo doba godine posete Maltu, treba da imaju jaknu sa kapuljačom koja ne propušta vetar i kišu, a ispod jakne su im dovoljne majice. Vetar, kiša i sunce se stalno smenjuju, tako da možete da pokisnete, a već nekoliko minuta kasnije skidate jaknu i uživate u letnjim temperaturama.
Nema tog gradića na Malti, kao ni na susednom sestrinskom ostrvu Gozo, u kojem nema šta da se vidi. Crkve, stare kuće, prelepi mali vrtovi na gradskim trgovima... Kada idete kroz Valetu ili staru prestonicu Mdinu, lako je poverovati da će iz neke od uličica izaći vitez u oklopu i projahati na konju pored vas. Uske ulice, mnoštvo stepenica, predivni balkoni i stara ulazna vrata kriju priče stare vekovima. Ništa nije neobično videti da je neka crkva ili kapela podignuta u 12. veku, a osim u modernijim gradovima, kao što je Slima, svaki kamen po kojem hodate star je vekovima, a neki i ceo milenijum.
Teško je napraviti listu preporuka šta obavezno treba da se obiđe, jer iako je ovo ostrvo jako malo, prepuno je znamenitosti. Među njima je svakako Katedrala vitezova Reda svetog Jovana u Valeti. Podovi su popločani mermerom ispod kojeg su grobovi vitezova, katedrala je bogata i kitnjasta, a možda najveće bogatstvo predstavljaju slike Karavađa, koji je nekoliko godina živeo na Malti.
Maltežani su hrišćanstvo primili od Svetog Pavla, na šta su posebno ponosni i mnogo toga na ovom ostrvu nosi njegovo ime. Imaju mesto Sveti Pavle, ispred kog je ostrvo Svetog Pavla, gde je i doživeo brodolom. U mestu je i mala crkva posvećena ovom svecu. Pošto je neko vreme boravio na ostrvu, u mestu Rabat postoje i katakombe koje nose njegovo ime… Maltežani uspešno kombinuju savremene tehnologije sa svojom prebogatom istorijom, te se tako na svim turističkim mestima puštaju i mali filmovi koji objašnjavaju gde se nalazite i šta to nalazište predstavlja. Tako se i pre spuštanja u katakombe upoznate sa istorijom ovog mesta, a potom idete hodinicima kojima su hodali i živeli rani hrišćani, bežeći od progona.
I ove katakombe, kao i drugi ranohrišćanski spomenici nisu najstariji na ostrvu, jer oni imaju ostatke hramova najstarijih na svetu, a civilizacija koja ih je podigla je nestala. Ostataka ovih hramova starih i po sedam milenijuma ima i na Malti i na Gozou. Mnoge stare palate i kuće, pretvorene su u ugostiteljske objekte, te nije neobično piti kafu u restoranu smeštenom u pet vekova starom zdanju.
I oni koji prvi put dolaze na ovo mediteransko ostrvo lako mogu da se snađu, jer je javni prevoz dobro organizovan, a na svakoj stanici piše ime, naziv, stajališta, kao i red vožnje svih autobusa koji tuda idu, sa vremenom u kojem treba da se pojave. U autobusima na displeju ide informacija o tome koja je sledeća stanica, tako da je važno znati ime stajališta na kojem izlazite iz autobusa. Cena vožnje van sezone je evro i po, a u sezoni je dva evra. Karta važi dva sata, od trenutka kupovine, te može u tom vremenu da se koristi u svakom narednom autobusu u koji se uđe.
Autobusom može da se dođe i do mesta Ćirkeva, odakle ide trajekt na ostvro Gozo. Cena povratne vožnje za pešake je 4,65 evra, a brzo se signe do luke Myar na Gozou, odakle opet važe iste cene autobuskog prevoza. Među atrakcijama ovog ostrva su Viktorija, glavni grad Gozoa, ali i Ta Pinju crkva, Dvejra, nekadašnji Azurni prozor, kojeg je oluja polomila. Postoje i autobusi kojima se organizovano obilazi ostrvo, a tu su i brojni taksisti koji nude svoje usluge. Oni koji dođu tokom leta, na oba ostrva mogu da uživaju u kristalno čistoj vodi, a ljudi koji se ne plaše hladne vode, i u martu se kupaju. Izuzetak su ronioci, koji su cele godine u vodi.
Maltežani imaju i elektronske karte, talinje, koje mogu da koriste i turisti. Za sedam dana može da se kupi karta sa neograničenim brojem vožnji, koja je nešto više od 20 evra, a postoji i talinja sa 12 vožnji, koja nije ograničena brojem dana i košta 15 evra.
Samo je važno upamtiti da se na Malti vozi levom stranom, kako ne biste stalno čekali autobus u pogrešnom smeru.
Tekst i foto: Ljubica Petrović