Noćas nije bilo novih uzoraka za testiranje, broj obolelih 46
BEOGRAD: U Srbiji tokom noći nije bilo novih uzoraka za testiranje na korona virus, saopštilo je jutros Ministarstvo zdravlja na sajtu Kovid 19.
Do sinoć u 20 sati registrovano je ukupno 46 potvrđenih slučajeva virusa Kovid 19, a do osam jutros nije bilo novih uzoraka za testiranje.
Inače, u nacionalnoj referentnoj laboratoriji Insituta Torlak do sada je testirano ukupno 268 osoba koje su ispunjavale kritetrijume definicije slučaja.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar saopštio je sinoć da je juče juče u Srbiji testirano 12 ljudi i da je pet bilo pozitivno, a od njih dvoje je hospitalizovano, a troje je u kućnoj izolaciji, jer su u stabilnom stanju.
U Beogradu ima 12 pacijenata svi su trenutno stabilni, u KC Niš pet pacijenata, svi su dobro i jedan pacijent u Kragujevcu, takođe dobro. Niko od njih nije na respiratoru, rekao je Lončar.
Lončar je precizirao da se 12 pacijenata nalazi u Infektivnoj klinici KC Srbije, stabilni su i niko nije na raspiratoru.
U KC Novi Sad četiri pacijenta, jedan je ozbiljno i na respiratoru.
Po jedan je u Pančevu i Kragujevu i u dobrom su opštem stanju.
Na Klinici za infektivne bolesti KC Niš, trenutno se leči šestoro pacijenata, kod kojih je potvrđeno da su oboleli od korona virusa Kovid-19.
Kako je objavljeno na sajtu KC Niš, četvoro pacijenata hospitalizovano je 10.03. uveče i 11.03. u ranim jutarnjim satima, a peti pacijent, kod koga je potvrđeno prisustvo virusa, na Kliniku je smešten 13. marta. Šesti pacijent primljen je 14. marta u večernjim satima.
Pacijent koji je primljen na Kliniku za infektivne bolesti 10. marta i dalje ima umerene simptome uzrokovane virusom, ali je u potpuno stabilnom stanju i preduzimaju se sve neophodne mere lečenja. Ostali hospitalizovani pacijenti uglavnom još ne pokazuju simptome, ali su i oni pod 24- časovnim monitoringom infektologa niškog Kliničkog centra, kako to propisane mere i algoritmi SZO predviđaju.
I u narednom periodu KC Niš će, svakoga dana, dva puta dnevno, u 8.30 i 18.30 sati, blagovremeno dostavljati informacije o eventualno nastalim promenama, vezanim za korona virus Kovid-19, navedeno je u saopštenju.
Ostali pacijenti su kod kuće i oni su u dobrom stanjnu, ali njihova slika se prati i ako se pogoršava idu na infektivnu kliniku.
Lončar je naveo i da je kazna za nepoštovanje izolacije od tri meseca do tri godine i da je u pitanju ozbiljna neodgovornost.
Dva su u znatno poboljšanom stanju, jedan pacijent i to je u ovom trenutku najteži pacijent u celoj Srbiji je i dalje na mehaničkoj ventilaciji, i četvrti je isto u težem opštem stanju, ali za njega još nije potreban respirator, kazao je on.
Pacijent u Pančevu je stabilnog opšteg stanja i ono je u blagom poboljšanju.
Svi oni koji su bili u kontaktima za koje je naložena izolacija u kućnim uslovima, nam se već osmi dan ne javljaju da imaju ozbiljnije znake bolesti, rekao je Gojković.