Na Spensu počeo festival kobasice
U organizaciji udruženja „Citadela” iz Srbobrana i Interkulturalnog centra Novog Sada na platou ispred Spensa otvoren je „Festival kobasice Dunavskih regija”.
Do nedelje, 15. marta, od 9 do 21 čas posetioci imaju priliku da probaju proizvode domaćih izlagača poput mesnih i suhomesnatih proizvoda, raznovrsnih svežih kobasica, sireva, kolača i zanatskih piva.
Organizator događaja potpredsednik Udruženja „Citadela” iz Srbobrana Vince Horvat istakao je značaj i namenu festivala.
– Cilj ove manifestacije je da okupimo Vojvođane i pokažemo našu gastronomiju i prozvode malih, privatnih klanica – kazao je Horvat za „Dnevnik”. – Novosađani vole suhomesnate proizvode, kobasice, paprikaš, domaće sireve, tako da očekujemo veliku posećenost. Mi kuvamo ovčiji i svinjski paprikaš s krompirom i hlebom i svinjski s testom, koji staju 500 dinara porcija, i pečemo kobasice na mađarski način, a koštaju 250 dinara. Namestili smo i šator, te posetioci mogu natenane jesti čorbicu uz muziku. Svake godine učestvujemo u „Ukusima Vojvodine” u Limanskom parku, a planiramo da proširimo događaj i da održavamo ovu manifestaciju možda čak i jednom mesečno.
Na tezgama je izložen veliki izbor domaćih svežih kobasica i suhomesnatih delikatesa. Kobasice staju od 500 do 1.000 dinara kilogram, pečenica od 400 do 1.100, kulen i slanina do 800 dinara. Firma „Đona Vilov” nudi gotov premaz od čvaraka za pravljenje pogačica, za koji je potrebno izdvojiti 150 dinara za količinu od 400 grama. Po izgledu su veoma upečatljivi specijaliteti mesne industrije „Kosanović” – domaći sremski kulen i kobasica s bademom.
Po rečima Miroslava Starčevića iz firme „Pro mlek” iz Čačka, Vojvođani vole da kupuju domaće mlečne proizvode, poput, kajmaka, mladog, starog i dimljenog sira, sira s paprikom i sremušem, urnebesa. Cene kilograma sireva kreću se od 200 do 600 dinara, dok kajmak staje 1000 dinara.
Na štandu „Somborskog langoša” mogu se kupiti somborske krofne za 100 dinara i tradicionalni mađarski specijalitet od testa langoš, koji staje od 120 do 250 dinara, u zavisnosti od dodataka. Tako posetioci mogu uživati u slanoj varijanti s pavlakom i belim lukom ili slatkoj sa yemom ili kremom.
Kada su u pitanju mađarske poslastice, tu je čuveni mađarski kolač kurtoš, poreklom iz Transilvanije, s ukusom cimeta, oraha, čokolade. vanile, kokosa i „nutele”, a staje 200 dinara. Od ostalih slatkih đakonija, izlagači nude raznolik izbor posnih i mrsnih kolača koji koštaju 350 dinara. Najbrojnije su štrudle s makom, orasima i višnjama, koje staju 700 dinara kilogram.
Kako nam je objasnio Nemanja Čanak iz „Firme prirodnog meda braće Blizanac”, sugrađani se veoma interesuju za med koji je poreklom iz opština Bač i Apatin. Cene meda kreću se od 600 do 800 dinara kilogram, u zavisnosti od vrste.
Na kraju šetnje kroz štandove, Novosađani se mogu osvežiti sokovima i „sleš“ sladoledom, za koje je potrebno izdvojiti oko 150 dinara, ili zanatskim pivom iz Transilvanije, koje košta 200 dinara.
Organizatori poručuju da će tokom manifestacije posetioce i izlagače zabavljati tamburaši i folklorne grupe.
A. Andrijević i T. Pačić