Objavljen novi broj „Interkulturalnosti”
“Kada su u pitanju izbeglice, azilanti i migrant u Srbiji, oni nisu samostalni ni građanski ravnopravni, te nisu percipirani kao različite kulturne zajednice u multikulturalnom društvu.
Kako ne postoji plan njihove integracije, ne postoji ni kulturna politika koja predviđa ulogu umetnosti u ovom procesu”, konstatuje se u tekstu Sonje Jankov “Savremene umetničke prakse kao vid interkulturalne komunikacije sa izbeglicama sa drugih kontinenata”, koji je objavljen u novom broju “Interkulturalnosti”, časopisa Kulturnog centra Vojvodine “Miloš Crnjanski”. Studija Sonje Jankov deo je, inače, centralnog temata broja posvećenog projektu “Drugi i mi”, koji je omogućio uključivanje mladih istraživača u umetničke projekte interkulturalnog dijaloga, sa fokusom na Balkansku migrantsku rutu i njena tranzitorna društva.
Na čelu tog projekta bili su Milena Dragićević Šešić i Maja Korać Sanderson, a sam temat je predstavio istraživačke radove koji su analizirali značaj umetničkih intervencija na prevazilaženju tenzija i sukoba koji, kako pojašnjavaju ove dve autorke, proizilaze iz negativne percepcije “drugog”, naročito u sredinama u kojima borave migranti. Pri tome su se “studije slučaja” odnosile na aktivnosti Grupe 484, koja još od devedesetih godina prošlog veka među ključnim nevladinim organizacijama u Srbiji koje pružaju podršku raseljenim licima i lokalnim zajednicama u kojima oni borave. Tako je, recimo, Jelena Knežević fokus stavila na pitanje “šta migrant znače pozorištu” analizirajući rad DAH teatra, kao partnera Grupe 484, u osmišljavanju i realizaciji pozorišnih aktivnosti za migrante, dok se Marijana Cvetković bavila impaktom izložbe “Granica je zatvorena” u Muzeju afričke umetnosti na muzejske i gradske kulturne politike.
Nova “Interkulturalnost” donosi i tekstove Biljane Mickov ”Kulturna politika i digitalin suverenitet”, Svetlane Gradinac “Mesto i govor”, kao i razgovor francuskog novinara Pjera Monastijea sa Milenom Dragićević Šešić. Povod je bila činjenica da je lane redovna profesorka Fakulteta dramskih umetnosti i šef katedre Uneska za kulturnu politiku i menayment beogradskog Univerziteta umetnosti dobila ENCATC nagradu za životno delo, za sveukupnio razvoj kulturnih politika i kulturnog menaymenta.
Poslednje poglavlje novog broja časopisa za podsticanje i afirmaciju interkulturalne komunikacije posvećeno je recenzijama, pa tako Miroslav Kaveždi piše o knjizi Alena Bađua “Naša nevolja dolazi izdaleka - naše zlo dopire nadaleko”, Adrijata Ibrišimović Šabić o delu “Stil. Kultura. Semiotike” Marine Katnić Bakaršić, dok Branislava Vasić Rakočević predstavlja roman “Sara i Serafina” Dževada Karahasana.
M. Stajić