Mladi biznismeni godinu dana bez poreza i doprinosa
U poslednjih pet godina Srbija je bogatija za više od 53.000 firmi i preduzetničkih radnji i prošlu godinu završila je sa 390.767 aktivnih prvrednih subjekata po čemu je 17. zemlja u Evropi, rečeno je na konferenciji o podsticanju preduzetništva „Startuj legalno 2020”.
Premijerka Ana Brnabić je, govoreći na konferenciji, pohvalila taj uspeh i poručila građanima da Vlada Srbije pruža ruku svim preduzetnicima sa više od 10 državnih programa podsticaja.Ona je istakla da je zahvaljujući programu „Startuj legalno”, koji je počeo 1. oktobra 2018, otvoreno 780 firmi i radnji u kojima radi 850 ljudi.
U okviru tog programa, navodi ona, počela je reforma inspekcijskog nadzora što je, kaže, predstavljao početak borbe protiv sive ekonomije i podrške malim i srednjim preduzećima i preduzeticima.
Premijerka podseća da su mladi koji su završili školu u poslednjih godinu dana, kao i oni koji su duže od šest meseci bili na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje motivisani za pokretanje sopstvenog biznisa time što su prvih 12 meseci oslobođeni plaćanja poreza i doprinosa.
Brnabić je najavila da će ta mera od 1. marta ove godine biti proširena za sve inovacione kompanije i delatnosti i to ne na 12 meseci oslobađanja od poreza i doprinosa, već na tri godine.„Želimo da pružimo podršku mladima i inovacionim delatnostima, jer je to pravac u kojem želimo da se naša ekonomija razvija i da bude zasnovana na inovacijama kako bismo imali brži privredni rast i bolje plate”, rekla je Brnabić.
Najavila je i da će od februara biti osnovan portal preduzetništvo.gov.rs na kojem će sve vrste podsticaja koje država pruža početnicima u biznisu biti istaknuti na jednom mestu.
Pohvalila je pokretanje novog takmičenja za lokalne samouprave „Šampioni preduzetništva 2020”, koje je startovalo danas i čiji će rezultati biti proglašeni krajem godine za najpreduzetniju lokalnu samoupravu, a koji organizuju Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i Republički sekretarijat za javne politike, a pod pokroviteljstvom Vlade i uz podršku Nemačke razvojne saradnje.
Birokratija i siva ekonomija
S druge strane, rekla je Pejanović, tri su ključna problema koja opterećuju privrednike - visoko poresko opterećenje, birokratija i siva ekonomija.Prema procenama NALED-a, kaže Pejanović, čak 17 odsto privrednih subjekata odnosno oko 66.000 posluje „ispod radara”.
Brnabić je kazala da bi predstavnici na lokalu trebalo više da se angažuju oko podsticaja za pokretanje biznisa.Članica Upravnog odbora NALED-a Stanka Pejanović kaže da će u 2020. biti dat novi impuls preduzetnistvu u Srbiji i da će zahvaljujući takmičenju biti podstaknuti svi delovi društva da razmišljaju preduzetnički.
„U poslednjih pet godina u Srbiji broj firmi i preduzetničkih radnji povećan je za više do 53.000 ili 16 odsto i prošlu godinu završili smo sa 390.767 registrovanih privrednih subjekata. Da smo deo EU, bili bismo 17. država po broju aktivnih preduzeća i radnji”, ističe Pejanović.
Prema njenim rečima, stopa „rađanja” biznisa, kao udeo novoosnovnaih u ukupnom broju privredih subjekta, dostiže gotovo 12 odsto i tu je Srbije, kaže, u evropskom vrhu.
„Nakon svetske ekonomske krize, kada smo nekoliko godina beležili više ugašenih nego pokrenutih biznisa, slika je sada sasvim drugačija. Primera radi, danas imamo dva puta više otvorenih nego zatvorenih firmi godišnje”, rekla je Pejanović.
D. Mlađenović