Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ministarstvo: Za sada bez promene rada škola i vrtića

16.01.2020. 16:18 17:12
Piše:
Foto: Magla u Novom Sadu Foto: Dnevnik.rs

BEOGRAD: Ministastvo prosvete saopštilo je da prema informacijama o zagađenosti vazduha, koje na dnevnom nivou pružaju nadležne institucije i službe, ne postoje potrebe za promenom organizacije rada predškolskih ustanova i škola u pogledu trajanja i rasporeda nastave i drugih vaspitno-obrazovnih aktivnosti.

Kako navode u Ministarstvu, ustanove će biti blagovremeno informisane ukoliko situacija bude zahtevala primenu preporuka koje su danas date u ranijem dopisu.

Ministarstvo je ranije danas dalo preporuku predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama da prate informacije o zagađenosti vazduha i da rad organizuju na najbolji način i u interesu očuvanja bezbednosti i zdravlja dece, učenika i zaposlenih.

U dopisu obrazovnim ustanovama navodi se da je potrebno posebno voditi računa o vremenu i dužini boravka na otvorenom prostoru, pre svega, u ranim jutarnjim i večernjim časovima.

"Polazeći od opštih principa obrazovanja i vaspitanja, a u skladu sa propisanom autonomijom ustanova, ukazujemo da vaspitno-obrazovni odnosno obrazovno-vaspitni rad može da se ostvaruje, između ostalog, kroz planiranje i ostvarivanje odgovarajućih aktivnosti, programa i projekata poštujući specifičnosti lokalne sredine", navedeno je dopisu.

Dodaje se da je u slučaju izmene školskog kalendara potrebno obavestiti nadležnu školsku upravu.

Škole pružaju adekvatno znanje o ekologiji

U Srbiji je poslednjih dana jedna od najvažnijih tema pitanje zagađenosti vazduha, a iz škola poručuju da su deca mnogo više nego ranije informisana o tom problemu i da u saradnji sa Ministarstvima imaju širi plan i program za izučavanje ekoloških problema.

O.Š. "Drinka Pavlović" je jedna od lidera po zastupljenosti tema o ekologiji, a 2013. godine je postala i prva eko-škola u Srbiji.

Njen direktor Jole Bulatović sa ponosom ističe da u školi dugi niz godina postoji predmet "Čuvari prirode", i da u okviru Biologije postoji i sekcija Musketari, koja ima za cilj da se učenici edukuju više o pitanju zaštite životne sredine.

Škola je poslednji uspeh postigla na međunarodnom takmičenju iz održivog razvoja u Britanskoj Kolumbiji prošle godine, gde su đaci osvojili šest zlatnih medalja.

Bulatović napominje da su u okviru praktične ekologije, učenici uključeni u brojne aktivnosti, od reciklaže, preko posete različitim prirodnim rezervatima.

U prostorijama škole postoje mašine za peglanje limenki, a Bulatović ističe da škola redovno učestvuje u akciji "Čep za hendikep", koja ima za cilj da se prikupljaju čepovi, koji se kasnije unovčaju, da bi se taj finansijski deo poklonio osobama sa invaliditetom.

"Odlaganje hartije kroz reciklažu je zastupljeno u svim prostorijama u školama i mi imamo čitav jedan tim sastavljen od sedmaka i osmaka koji zaista mogu da vam iz ekologije i održivog razvoja prezentuju kvalitetne sadržaje", rekao je Bulatović.

Učenicima je dostupna i Eko sekcija, i škola intezivno razvija projektnu nastavu i razvija međunarodnu i regionalnu saradnju.

"Trudimo se da naši đaci dobiju praktičnu primenu, što na domaćem nivou što preko međunarodnih programa, a naš nastavni kadar prati sva dostignuća iz oblasti ekologije", poručio je Bulatović.

Kako je dodao, stvar pitanja brige o okolini koja nas okružuje je stvar kućnog vaspitanja.

"Dosta toga potiće iz kuće, moramo da usmeravamo decu u pogledu zaštite životne sredine", kaže Bulatović.

Kako kaže, oko 70 odsto đaka u školi razume ekološke pojmove i značaj koji briga o životnoj sredini ima za zajednicu i svet u globalu.

Za učenike od prvog do četvrtog razreda su posebno značajne rekreativne nastave u prirodi, a Bulatović zaključuje da se njihove aktivnosti tu neće zaustaviti.

Iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja poručuju da se u programima za srednje obrazovanje, zaštita životne sredine izučava kroz različite predmete i programe kao što su Građansko vaspitanje, Obrazovanje za održivi razvoj, u kome je predviđeno da učenici timski pripremaju projekte na teme klimatskih promena, proizvodnje i potrošnje energije, zelene industrije i tehnologije...

U srednjem stručnom obrazovanju postoji i obrazovni profil Tehničar za zaštitu životne sredine koji omogućava da učenici steknu kvalifikaciju koja je prepoznata kao potrebna na tržištu rada, kažu u Ministarstvu.

Kako su naveli, uvođenje posebnog predmeta koji bi se isključivo odnosio na zaštitu životne sredine se ne planira ni u osnovnom ni u srednjem obrazovanju, jer kako su istakli, već postoji veliki broj predmeta koji u svojoj strukturi između ostalog obuhvata ekološka pitanja.

Piše:
Pošaljite komentar
Preporuka vrtićima i školama zbog zagađenja vazduha

Preporuka vrtićima i školama zbog zagađenja vazduha

16.01.2020. 12:54 12:56