BUDŽET VOJVODINE I bez sedam odsto, više novca nego ranije
Rasprava u Skupštini Vojvodine o novom budžetu za 2020. godinu, između ostalog, protekla je i u opozicionoj kritici neispunjavanja obaveza od strane Republike Srbije po osnovu izdvajanju ustavnog minimuma sedam odsto budžeta za potrebe Autonomne pokrajine Vojvodine.
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović ističe da je činjenica da pokrajinski budžet za 2020. godinu nije na nivou od sedam odsto, ali da se taj procenat može računati kao ispunjen zahvaljujući direktnim investicijama u Vojvodinu od strane Republike, a gde novac ne prelazi preko pokrajinske kase, već se direktno troše na radove i izvođače u Vojvodini.
– Tačno je, budžet je nešto manji od sedam procenata i to nije činjenica kojom možemo biti zadovoljni. Ono čime možemo biti zadovoljni, jeste da je u budžetu Republike predviđen znatno viši iznos za investiranje u pojedine oblasti. I kada pogledate ukupnu dinamiku priliva sredstava u Vojvodinu s obe stran, možemo biti zadovoljni, jer se finansiraju neke stvari u Vojvodini za koje se zadužuje cela republika – kazao je Mirović.
On je podsetio da je među tim projektima pruga od Novog Sada do Beograda i od Novog Sada do Subotice, Ipsilon krak koji će biti otvoren u narednih desetak dana, a izvodi se rekonstrukcija bolnica i gerontoloških centara po Vojvodini i to su značajna sredstva.
Ovo obrazloženje nije zadovoljilo pojedine poslanike opozicije.
– Po Ustavu Republike Srbije predviđena je obaveza da tri sedmine budžeta APV ili 43,8 odsto moraju da se usmere u kapitalne rashode. Predsednik Pokrajinske vlade je rekao da je ideal da četvrtina budžeta bude usmerena u kapitalne rashode, dakle 25 odsto. Ja ne znam šta je ideal, znam šta je Ustavna obaveza. Do Ustavne obaveze fali 15 milijardi. Znači, 15 milijardi manje nego što smo po Ustavu dužni da uložimo u kapitalne rashode. I uopšte, ako se porede republički i pokrajinski budžet, nismo ni na sedam odsto - 6,83 procenata iznosi pokrajinski budžet u odnosu na republički – naglasio je šef Poslaničke grupe Lige socijaldemokrata Vojvodine Branislav Bogaroški.
Zakon o finansiranju
Igor Mirović navodi da je zbog izdvajanja za Vojvodinu manje od sedam odsto republičkog budžeta razgovarao sa ministrom finansija Sinišom Malim.
– Uspeli smo da nešto malo popravimo u visini sredstava budžeta. Razlog leži u činjenici da nemamo Zakon o finansiranju, pa ne možemo da napravimo predvidiv model – kazao je predsednik Pokrajinske vlade. –Moramo naglasiti da republika izdvaja značajna sredstva za projekte i investicije koji su u našoj direktnoj nadležnosti. Dakle, budžet je manji od sedam procenata, ali kada pogledamo sve strane medalje, Vojvodina ima više novca nego ranije. Da li je potrebno doneti zakon - da. Zakon je kao mehanizam za dugoročno predvidivo finansiranje koji može u dodatnoj finansijskoj analizi značiti mogućnost jačeg rejtinga, obaranja kamatnih stopa za zaduženja, da se neke investicije planiraju na duži rok, a mi sada investicije izvodimo na dve-dve i po godine. Za veće investicije u slučaju postojanja zakona mogu se planirati poslovi na tri i po četiri godine.
On dodaje da Zakon o finansiranju nije neophodan kao metod sukobljavanja dve administracije, već kao metod pronalaženja preciznog obima koji je istovremeno i predvidiv i svima jasan.
Poslanik “Dosta je bilo” Aleksandar Zelenski naglasio je da je veoma važno po kom osnovu stiže novac u Vojvodinu i da on mora da bude izražen preko pokrajinskog budžeta.
– Razlika između bakšiša, direktnih investicija Vlade Srbije u Vojvodinu ili bilo koji drugi deo teritorije Srbije, ne može nikako da se uporedi s budžetom Vojvodine – kazao je Zelenski.On je upozorio da je ustavna obaveza da tri sedmine republičkog budžeta bude za kapitalna ulaganja, a taj nivo za 2020. je utvrđen na oko dve sedmine i da se Ustav krši po oba osnova.
Ivan Stijepović, poslanik Stranke moderne Srbije naveo je da je Ustav najviši pravni akt države i kao takav dužan je da se poštuje, pogotovo od strane zakonodavnih organa i državnih insitucija.
– Ne možemo biti zadovoljni s nečim što je protivustavno. Ustav nije tu da spekulišemo da li ćemo da ga poštujemo ili ne, sedam odsto piše u Ustavu, a mi imamo manje od toga. S tim se ne kalkuliše – naglasio je Stijepović.
A. Savanović