Francuska ima inovativna rešenja, srpsko tržište ima potencijal
BEOGRAD: Francuska podržava svoja preduzeća na velikim infrastrukturnim projektima u Srbiji i nastaviće da promoviše francusku tehnologiju i ekspertizu u Srbiji, ali i da u Francuskoj govori o potencijalu srpskog tržišta, rečeno je danas na konferenciji na temu "Innovating mobility" u Beogradu.
Ambasador Francuske u Srbiji Žan Luj Falkoni rekao je da su francuska preduzeća lideri u oblasti saobraćaja i mobilnosti i da ima dobrih rešenja, koja se se pokazala takvim i u praksi.
"Francuska ima znanje i ume sve aktere koji su relevantni da poveže da zajedno rade", rekao je Falkoni.
On je dodao da u toj zemlji postoje i finansijske potpore, odnosno javne finansije koje se daju, olakšice i krediti za preduzeća koja se bave istraživanjima i za pomoć preduzećima koja se bave inovacijama.
Falkoni je dodao da se nada da će današnja konferencija, koju su organizovali Francusko-srpska privredna komora i Ambasada Francuske, a čiji je pokrovitelj kompanija Airbus, takođe biti od koristi francusko-srpskim odnosima, kako bi se pronašla i primenila inovativna rešenja, kako u glavnom gradu, tako i drugim gradovima u Srbiji.
Upitan o saradnji dve zemlje nakon posete francuskog predsednika Emanuela Makrona Srbiji, on je rekao da je poseta bila veliki podsticaj odnosima dve zemlje i da rezultati, posebno u ekonomskoj sferi, ne mogu da se osete za jedan dan.
"Možemo reći da klima poverenja koja je odlična između naše dve zemlje doprinosi i razvoju ekonomskih odnosa", rekao je ambasador.
Dodao je da, što se tiče razvoja odnosa i unapređenja, jedan deo se odnosi na to što francuske vlasti treba da učine i pomognu preduzećima koja žele da budu prisutna na ovom tržistu, a drugi deo je na vlastima u Srbiji u pogledu sprovođenja neophodnih reformi kako bi se poboljšala investiciona klima.
Ambasador je primetio i da se stanovništvo u gradovima povećava i da je neophodno da se smanje gasovi sa efektom staklene bašte i više razmišlja o održivom razvoju.
Predsednik francusko-srpske privredne komore Dragoljub Damljanović rekao je da je organizacija ove konferencije potvrda da francuska preduzeća imaju istinsku strategiju održivog razvoja u Srbiji.
Ona donose svoja umeća i znanja, učestvuju u strukturiranju privrede, i sektora i doprinose lokalnim zajednicama, kao i boljem plasiranju srpske ekonomije na svetskom planu, dodao je.
Damljanović je rekao da ima najava za dolazak francuskih kompanija u Srbiju u oblasti autoindustrije, iako već mnoge firme, poput Hačkinsona, Mišelina, u Srbiji već posluju.
Damljanović je rekao da je privredna saradnja Srbije i Francuske bolja iz godine u godinu i da su francuske firme do sada investirale u Srbiju više od milijardu evra.
Zapošljavaju preko 20.000 radnika a prisutne su mnogim sektorima- autoindustrija, IT, bankaraski sektor, prehrambeni sektor.
Cezar Sančez Lopez iz Airbus-a izjavio je da će sve veće prisustvo te kompanije u Srbiji i regionu zajedno sa trenutnim rastom ekonomije u svim zemljama Jugoistočne Evrope doneti izvanredan razvoj komercijalnog, vojnog i civilnog tržista.
On je naveo da ta kompanija svake godine tri milijardi evra ulaže u istraživanje i razvoj i dodao da aviosaobraćaj pokreće globalnu ekonomiju.
Broj putnika i letova, kaže, povećava se iz godine u godinu i zato bi trebalo voditi računa o smanjenju štetnih uticaja na životnu sredinu.
Na panelima u okviru današnje konferencije učestvovali su predstavnici preduzeća Airbus, Renault, SSchneider Electric, Thales, Artelia, Streit Groupe, predstavnici opština i gradova iz Francuske i Srbije.
Predstavljeni su neki od inovatiovnih modela za urbani razvoj koji omogućavaju poboljšanje kvaliteta života u gradovima uz smanjenje štetnih uticaja na životnu sredinu.
Nakon konferencije održani su B2B sastanci.