Nadzor nad gripom počeo u septembru, traje do maja
Po rečima lekara specijaliste epidemiologije dr Smiljane Rajčević iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine, krajem septembra je počeo nadzor nad gripom, koji će trajati do kraja maja naredne godine.
Prve doze vakcina protiv gripa dostupne su u domovima zdravlja u Vojvodini. Međutim, iz Doma zdravlja „Novi Sad” poručuju da je svih 14.600 doza potrošeno na sva 63 punkta, a da se drugi krug vakcina očekuje tokom sledeće nedelje, kako je najavilo Ministarstvo zdravlja.
– Neophodno je vreme da se stvori imunitet nakon vakcine, ona ne štiti odmah sledećeg dana već je potrebno oko dve nedelje da se razviju antitela i stekne imunitet – poručila je dr Smiljane Rajčević na redovnoj mesečnoj konferenciji koja je održana juče u Institutu. – Tek tada ste spremni da dočekate zimu i zaštitite sebe i svoju porodicu od gripa. Sve informacije koje se odnose na aktuelnu epidemiološku situaciju gripa mogu se pronaći na našem sajtu.
Po njenim rečima, epidemiološka situacija u Vojvodini u prethodnom mesecu je zadovoljavajuća ako se uporedi s prošlim izveštajnim periodom, odnosno nije bilo značajnijih odstupanja. Kao i uvek, dominiraju respiratorne zarazne bolesti, a s obzirom na to da dolazi zima, a s njom i češći boravak u zatvorenim prostorijama, verovatno će trenutni broj obolelih od respiratornih bolesti biti veći. Potom dolaze crevne zarazne bolesti, kojih je bilo 44 odsto više nego u prethodnom periodu.
– Tokom oktobra, utvrđeni kvalitet vazduha na teritoriji grada je odgovarao postojećim dnevnim nacionalnim normativima u pogledu koncentracije sumpor-dioksida, azot-dioksida, prizemnog ozona, koncentracije olova u suspendovanim česticama i ugljen-monoksida – kazao je lekar specijalista higijene dr Emil Živadinović. – Tokom 14 dana prošlog meseca registrovana su prekoračenja granične i tolerantne vrednosti za čestice grube prašine.
Po njegovim rečima, zdravstvena ispravnost vode za piće iz JKP „Vodovod i kanalizacija” je testirana na 558 uzoraka, od čega 99 odsto zadovoljava mikrobiološke uslove, odnosno 90 odsto analiza je fizičko-hemijski ispravno. Što se tiče kvaliteta vode iz javnih bunara, kao alternativnih izvora za snabdevanje, uzorci iz bunara „Snežna Marija” i onog kod Spensa predstavljaju mikrobiološku opasnost po zdravlje ljudi, dok ostali ne zadovoljavaju fizičko-hemijske normative, stoga se ne preporučuju za upotrebu.
Kako je najavila dr Smiljana Rajčević, od 22. do 29. novembra se obeležava Evropska nedelja testiranja na HIV. Stoga će, u susret 1. decembru, Svetskom danu borbe protiv AIDS-a, tradicionalno, sedmi put biti organizovane mobilne jedinice po gradu za testiranje na HIV i druge polno prenosive bolesti, poput hepatitisa B i C. Ono je dostupno i u Savetovalištu Instituta svakog radnog dana od 7 do 14.30 časova. Ove godine će se koristiti brzi testovi, tako da će se svaki pojedinac imati rezultate u roku od 20 minuta. Ukoliko se ispostavi da je on pozitivan, pacijent će se dalje upućivati na dodatnu dijagnostiku i potvrdni test. Lokacije mobilnih ekipa za testiranje će naknadno biti postavljene na sajtovima Instituta i nevladinih organizacija s kojima ta ustanova sarađuje.
I. Bakmaz i J. Laganin