Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Susreti: S Minjom Bogavac o novoj sezoni Šabačkog pozorišta

31.10.2019. 11:15 11:17
Piše:
Foto: Dnevnik (Branko Lučić)

NOVI SAD: “Šumadija” Filipa Vujoševića, u režiji Maje Pelević, među prvim je repertoarskim potezima u Šabačkom pozorištu, kojim “predsedava” Milena Minja Bogavac. No, ova predstava koja obećava nije jedino čime su zaslužili pažnju...

Sezona koju smo otvorili, veoma je važna sezona u Šabačkom pozorištu, jer sledeće godine obeležavamo jubilej: 180 godina pozorišnog života u Šapcu, počinje priču Minja Bogavac, povodom gostovanja “Kritičarskog karavana” srcu Mačve.

Kako je dodala, predstave na planiranom repertoaru, na različite načine istražuju veze između pojmova slobode i odgovornosti, pa sezona nosi naslov “Sloboda i odgovornost”. Pored “Ane Frank” i “Šumadije” – kojima smo startovali sezonu, do juna će na našem repertoaru biti i “Dva viteza iz Verone” u režiji Mie Knežević, dokumentarna predstava “Radio Šabac” u režiji Olge Dimitrijević, “Tri sestre” u režiji Bojane Lazić; a zatim i predstava “Voland aplikacija” koju režira Kokan Mladenović, a koju radimo u koprodukciji sa Novosadskim pozorištem. Tu je, naravno, i jedan naslov za decu: komad “Babarograd” mladog pisca Pavla Lazarevića, koji će svoju premijeru imati u decembru, navela je Bogavac.

Ambicije Šabačkog pozorišta, osim što angažuju najprominentnije auttore aktuelnog trenutka pozorišnog života Srbije, tematski povezane pitanjima slobode i odgovornosti, raznovrsne su u smislu sadržaja i pozorišne forme.

Pokušavamo da ostvarimo ideal repertoara gradskog pozorišta, u kom se klasika igra paralelno sa modernim, inovativnim formatima. Igramo Šekspira i Čehova, savremenu domaću dramu (“Šumadija”), dramatizaciju svetski poznate knjige (“Ana Frank”), ali i dokumentrarnu predstavu sa temom važnom za lokalnu zajednicu (“Radio Šabac”), odnosno hipremodernu, imerzivnu predstavu koja se koristi spojem pozorišta i novih tehnologija (“Voland aplikacija”), nastavlja Minja Bogavac.

Kako dodaje, nezavisno od novog repertoara, trude sa da u jubilarnu sezonu uđu s još nekim inovacijama, pa trenutno rade na onlajn platformi za prodaju karata i uspostavljanju stalne saradnje sa katedrom za scenski dizajn Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.

Naša najveća snaga je Omladinski klub koji od ove sezone broji preko trideset članova. U narednom periodu, omladinci će praviti svoje programe, jednom mesečno, na maloj sceni našeg pozorišta, a očekuju nas i još neki zanimljivi programi, vezani za učenike i saradnju pozorišta i škola, veli Bogavac.

Publici iz Vojvodine, posebno može biti interesantan novi rad Mie Knežević, koja je do sada uglavnom režirala u Srpskom narodnom pozorištu. 

Miu Knežević pozvali smo da uradi ozbiljnu predstavu za mlade. Ona se odlučila za Šekspirovu prvu komediju, koju je – sa dramaturgom Đorđem Petrovićem, adaptirala tako da istakne univerzalna pitanja, relevantna i za današnje generacije: otići ili ostati, kako se dokazati, da li se boriti za svoju ljubav ili protiv nje, najavljuje Minja Bogavac režiju Šekspirove drame “Dva viteza iz Verone” Mie Knežević, u Šabačkom pozorištu.

Po njenim rečima, Ansambl Šabačkog pozorišta, ovde se vraća na Šekspira, po prvi put nakon velikog uspeha predstave “Perikle”, u režiji Nikite Milivojevića.

Zanimljivo je da nam Šekspira na repertoar vraća Mia Knežević, koja je diplomirala režiju upravo na Nikitinoj klasi, pa tako volimo da mislimo da je u pitanju nastavak jedne škole rada, koja vrlo dobro rezonira sa našim ansamblom, navodi naša sagovornica.

Pozorišta mimo velikih centara nastavljaju da se potvrđuju svojim umetničkim kvalitetima. Minja Bogavac o tome kaže da su Beograd i Novi Sad u zabludi kada misle da je Šabac malo mesto, van centra zbivanja.

Šabac jeste malo mesto, ali u samom centru zbivanja, kao grad sa najvećim brojem festivala, manifestacija i redovnih programa u institucijama kulture. Živim i radim u Šapcu, oko godinu i po dana, pa mislim da mogu s punim pravom da kažem kako priča o ovom gradu nikako nije balada: to je krajnje optimistična i poučna priča o tome kako jedan grad može da procveta, kada u centar svog razvoja stavi pitanja kulturne politike koja se temelji na savremenom stvaralaštvu. Pored veoma živog kulturnog i društvenog života, Šabac može da se pohvali i idealnom lokacijom: 80 kilometara od Beograda i isto toliko kilometara do Novog Sada. Ako ovu konstelaciju sagledamo kao trougao, jasno je da Šabac čini njegov centar, pa ne čudi to što naši programi privlače sve veći broj gledalaca iz Beograda i Novog Sada. Naš moto, u Šabačkom pozorištu, glasi: “Grad su ljudi, grad je Pozorište!” Ovo je sjajan grad, a naš je zadatak da mu ponudimo pozorište kakvo zaslužuje, zaključuje Minja Bogavac.

I. Burić

Piše:
Pošaljite komentar
Minja Bogavac nova direktorka Šabačkog pozorišta

Minja Bogavac nova direktorka Šabačkog pozorišta

06.07.2018. 11:23 11:24
Milena Bogavac, dramska spisateljica: Prvo Pozorje, prva Sterijina

Milena Bogavac, dramska spisateljica: Prvo Pozorje, prva Sterijina

06.06.2018. 09:18 09:23