Od 1. oktobra advokati brane i one koji ne mogu da plate
Građani Srbije slabijeg imovinskog stanja imaju dosta problema – jedan od njih je i činjenica da ne mogu da plate usluge advokatu kada im je potreban pravni savet ili zastupnik pred sudom.
U boljoj poziciji biće od početka narednog meseca. Tačno 1. oktobra počinje primena Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći. Za novi propis oni od kojih se pomoć očekuje – advokati –već su spremni. Tako kažu u Advokatskoj komori Vojvodine. Po rečima potpredsednice AKV-a Biljane Bjeletić, u Vojvodini se za te usluge već javilo 500 advokata i sve lokalne samouprave su već pokrivene. U celoj Srbiji se prijavilo 9.000 advokata.
Osnovno pitanje je ko sve ima pravo na besplatne usluge i šta da radi kada one zatrebaju.
U kategoriju mogućih klijenata spadaju svi korisnici socijalne pomoći i dečjeg dodatka. Tu su zatim lica koja su ostala bez novca baš zbog toga što su plaćala pravnu pomoć i došla u težak ekonomski položaj. Treću kategoriju čine lica iz osetljivih društvenih grupa. Tu spadaju invalidi, deca bez roditeljskog staranja, madi punoletnici mlađi od 26 godina bez roditelja, žrtve nasilja u porodici te žrtve trovine ljudima i diskriminacije. Pravo na besplatnu pravnu pomoć mogu ostvariti i osobe koje su na obaveznom lečenju u psihijatrijskim zdravstvenim ustanovama te osobe protiv kojih se vodi postupak lišenja ili vraćanja poslovne
sposobnosti. Azilanti, izbeglice i interno raseljena lica takođe imaju pravo na taj vid pravne pomoći, kao i odrasle i stare osobe smeštene u ustanove socijalne zaštite te prinudno iseljene i preseljene. Spisak zaključuju osobe koje u vanparničnom postupku dokazuju vreme i mesto rođenja.
Šta ta lica treba da urade kada procene da im je pomenuta pomoć potrebna?
– Ukoliko nekome iz pomenutih kategorija zatreba pravni savet, može se obratiti direktno nekome do advokata ili lokalnoj samoupravi koja će dalje pomoći da dođu do advokata s liste – objašnjava potpredsednica AKV-a Biljana Bjelić. – Ukoliko nekome od lica koja imaju pravo na taj vid pomoći treba zastupanje pre sudom, onda je prva adresa lokalna samouprava pa tek onda advokati. Odnosno, u lokalnim administracijama biće službenika koji će pomagati ugroženima da dođu do advokata sa spiska
Poslednji u regionu
Propise koji regulišu pomenutu vrstu pomoći već imaju sve zemlje u okruženju, a Srbija je poslednja koja je donela zakon na tu temu. Da bi građane koji imaju pravo na taj vid pomoći edukovali o tome kako da je ostvare, po informacijama koje ima Advokatska komora Vojvodine, nadležni u Ministarstvu pravde pokrenuće kampanju. Na taj način će se ta novina predstaviti građanima i budućim korisnicima. To bi trebalo da olakša put do tog kod nas novog vida pomoći.
Besplatna pravna pomoć finansiraće se novcem iz budžeta Republike Srbije i lokalnih samouprava te kroz donacije. U Ministarstvu pravde kažu da se uvodi i kontrola kvaliteta besplatne pravne pomoći, a opštine su u obavezi da formiraju službe za pružanje besplatne pravne pomoći.
Do sada su to pravo građani mogli ostvariti preko raznih projekata nevladinog sektora, u nekim opštinama se to pokazalo kao dobro, ali ne u svim. To je dosta zaživelo u Pančevu, Subotici i Žitištu. Novi Sad već decenijama ima Biro za pružanje besplatne pravne pomoći. Svi oni će ubuduće morati da prilagode rad novom Zakonu.
D. Vujošević