Veliki uspeh dela novosadskog kompozitora Stevana Divjakovića
Na nedavno u Insbruku održanom 13. svetskom muzičkom festivalu, u čijem su fokusu orkestri harmonika, Sinfonietta dramatica novosadskog kompozitora Stevana Divjakovića bila je najizvođenija kompozicija, budući da je u svoj program uvrstilo čak pet ansambala: HHC iz Rojtilngena sa dirigentom Horstom Amanom, Akkordeon-Orchester iz Isnija pod upravom Suzane Ap, Akkordeonorchester der Musikchule iz Elmshorna sa dirigentkinjom Suzan Drdak, Orchester der Harmonika - Gemeinschaft iz Ludvigsburga kojim je dirigovao Ute Mat, te Konyertorchester der Akkordeon – Gruppe iz Minstertala, pod vođstvom Silke D’Inka.
Ova kompozicija Stevana Divjakovića njegov je muzički odgovor na ratove koji su se odigrali na prostoru Balkana tokom devedestih godina prošlog veka. U ovom delu, kako je istakao muzički kritičar Götz Bechtle, kompozitor nedosmisleno izražava svoja dramatična i traumatična iskustva i prenosi ih na publiku. „Kompozicija je pri tome muzički i tehnički veoma zahtevna, jer, između ostalog, koristi specifične, složene balkanske taktove, po potrebi pet, sedam ili devet osmina, što je ozbiljan izazov za izvođače i dirigente koji se s takvim muzičkim materijalom ranije nisu susretali”, napisao je Bechtle.
Divjakovićevo delo Sinfonietta dramatica je još pre dvadesetak godina počeo da promoviše novosadski orkestar harmonika AKUD „Sonja Marinković” sa dirigentkinjom Milanom Simin. Ubrzo se Sinfonietta našla na repertoarima mnogih evropskih orkestara poput Accordeonorchester Bayern Deutshland iz Minhena, zatim španskog Orquestra d’Acordions de Sabadell Esspanoll, pa L’Union Accordeoniste Mixte iz Ženeve, ili londonskog Accordion Orchestra. Delo je izvođeno diljem Evrope, ali i u SAD i Japanu, a zanimljivo je da je ovu partituru štampalo čak nekoliko idavača, poput „Jeteline”, koja je već objavila njeno treće izdanje.
M. S.