Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

IZMENE ZAKONA Nema prodaje stana zbog duga od 5.000 evra

24.07.2019. 08:51 08:53
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

NOVI SAD: Otkako je počeo da se primenjuje, Zakon o izvršenju i obezbeđenju izazvao je brojne probleme te su njegove izmene i dopune dugo bile najavljivane, a ovih dana su se našle u skupštinskoj proceduri.

To znači da bi Srbija uskoro trebalo da dobije precizniji zakonski tekst koji se tiče te teme. Ukoliko bude usvojen predloženi zakonski tekst, očekuju se promene i za izvršitelje i njihovu bližu rodbinu, kao i za dužnike, ali i one koji budu ometali postupak izvršenja. 

Kao najbitnija novina, još otkako su izmene najavljene, pominje se zaštita krova nad glavom. Vlasnik kuće ili stana neće ostati bez svoje nekretnine ukoliko im komunalni dug koji ne prelazi sumu od 5.000 evra, računato po srednjem kursu Narodne banke Srbije. Time bi se izbegle ranije situacije kada su mnogi, zbog sume mnogo manje od pomenute, ostajali bez jedinog stana. Treba napomenuti i to da su u takvim situacijama najčešći kupci nekretnine bili baš izvršitelji ili članovi njihove porodice, a i to bi sada trebalo da se promeni. Naime, ukoliko izmene zakona budu usvojene, ubuduće kupci nekretnine neće moći da budu javni izvršitelji, njihovi zamenici, ali ni članovi njihovih porodica do četvrtog stepena srodstva.

10.000 – 200.000 dinara kazna za ometanje izvršitelja

Kada se zbog dugova bilo koje vrste, a koji su stigli do javnog izvršitelja, ljudi iseljavaju i izbacuju iz stanova, scenario je gotovo svuda isti. Porodicama kojima preti iseljenje pomažu prijatelji, komšije ili nevladine organizacije koje sprečavaju izvršitelje da urade ono što je po odluci suda postalo neminovno. Ubuduće to ni građani, a ni pravna lica, više neće moći da rade – a da ne snose posledice. Novinama je predviđeno da se za sprečavanje izvršenja izriču kazne, i to za građane od 10.000 dinara pa do 200.000, a za pravna lica, gde spadaju i razna udruženja te organizacije iz nevladinog sektora, kazne su više i iznose od 100.000 dinara do 200.000. Kazne su predviđene i za lica čija je imovina predmet izvršenja u slučaju da je namerno oštete da bi se umanjila vrednost.

Najviše negodovanja u javnosti bilo je zbog izvršenja do kojih je dolazilo zbog neizmirenja sitnih dugova. Izmenama je predviđeno da će ubuduće komunalni dugovi do 2.000 dinara biti nenaplativi ukoliko ceo postupak nije urađen u odgovarajućem periodu.


E-aukcije tek za godinu dana

Kada su predložene izmene i dopune postojećeg Zakona o izvršenju i obezbeđenju, među najvažnijim novinama bila je ta što će se javne aukcije nekretnina obavljati isključivo pute elektronskog nadmetanja. Ipak, tu novinu očigledno nije lako sprovesti u kratkom roku pa će elektronskih aukcija biti, ali je izmenama i dopunama Zakona o izvršenju i obezbeđenju predviđeno da one zažive od 1. jula naredne godine.


Nisu svi dugovi naplaćivani prodajom imovine dužnika, odnosno pokretnih i nepokretnih stvari, već i iz tekućih prihoda, odnosno plata i penzija. Ukoliko se dug prinudnim putem naplaćuje preko obustave plate, iznos može dostići visinu polovine zarade, a ukoliko dužnik prima minimalac, samo trećinu. Penzionerima koji otplaćuju dug na takav način može biti blokirana tek trećina penzije, odnosno četvrtina ukoliko je reč o minimalnom primanju. Ostavljanje više novca dužnicima za tekuće troškove svakako je humano, posebno za dužnike koji izdržavaju više članova porodice.

Posao javnog izvršitelja je prilično atraktvan zbog visokih tarifa, ali se i tu očekuju promene. Ministarka pravde Nela Kuburović najavila je da će naknade koje izvršitelji dobijaju za rad biti umanjene, a istovremeno će i uslovi za njihov izbor biti pooštreni.

D. Vujošević

Piše:
Pošaljite komentar