Sertifikat za zavarivača osigurava radno mesto
Jedno od deficitarnih zanimanja na srpskom , ali i mnogim evropskim, tržištu rada jeste zavarivač.
Zavarivač je izuzetno traženo zanimanje i poslodavci teško dolaze do radnika čak i kada su spremni da ponude zaradu koja je znatno veća od republičkog proseka.
Mladi ne pokazuju interesovanje za obrazovanje za zavarivača, pa Nacionalna služba za zapošljavanje nastoji da kroz posebne obuke osposobi nezaposlene za najtraženije zanimanje u metalnoj industriji. Obuka za tržište rda odvija se u okviru projekta “EU podrška Nacionalnoj službi za zapošljavanje” u cilju smanjenja nezaposlenosti, a planirano je da ove godine u nju bude uključeno 175 nezaposlenih koji će biti deo obuke za zavarivače.
Obuka se obavlja u Zavodu za zavarivanje NSZ, traje tri meseca i sastoji se od teorijskog i praktičnog dela. Polaznici dobijaju sertifikat koji im pomaže da nađu posao po završetku obuke, a podaci pokazuju da većina njih odmah i dobije radno mesto. Po rečima Dragane Kuzmanović, rukovodioca kvaliteta u Zavodu za zavarivanje većina nezaposlenih koji završi ovu obuku već znaju gde će da rade nakon što dobiju sertifikat.
- Lane smo izdali više od 2.000 sertifikata i ima sve više zainteresovanih za obuku. Naši polaznici dobijaju vrhunsku obuku sa iskusnim metorima uz individualni pristup, jer oni mogu da prepoznaju talenat i sposobnost kandidata i da ga dalje usmeravaju – objasnila je Dragana Kuzmanović.- Sama tradicija od 6 decenija postojanja Zavoda, članstvo u prestižnim evropskim institutima za zavarivanje i način rada garantuju kvalitet.
Jedan od instruktora u Zavodu zavarivanje NSZ Milovan Bigović iza sebe ima 40 godina radnog zavarivačkog iskustva na nezaposlene koji pohađaju obuku prenosi znanje i obučava nove majstore.
U okviru teorijskog dela obuke za zavarivača nezaposleni se obučavaju o samom poslu, bezbednosti na radu, propisima, a u toku praktičnog dela uče osnove zavarivanja i različite vidove varova. Motivisane činjenicom da je posao zavarivača tražen i u Srbiji i inostranstvu, obuku pohađaju i žene koje sa ranije stečenom kvalifikacijom ne mogu da nađu radno mesto.
- Ovo je na neki način umetnički posao koji je u isto vreme težan i zahtevan. Traži preciznu ruku, oštro oko i posvećenost. U okviru prakse ove obuke rade se osnovni varovi i svaki dan uči nešto novo. Najteži var je spajanje cevi , ali i to polaznici imaju prilike da nauče – objasnio je Bigović.
Obuke za ovaj, ali i za mnoge druge zanate, koje organizuje NSZ namenjene su nazeposlenima iz kategorije dugoročno nezaposlenih ili nisko kvalifikovanih. Biće, po rečima Dragane Ugrenović, načelnice Odeljenja za planiranje i sprovođenje IPA projekta u NSZ, organizovane na 11 lokacija u celoj Srbiji .
LJ. Malešević